WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Динаміка політичної свідомості студентів у процесі виборчої кампанії 2004 року - Реферат

Динаміка політичної свідомості студентів у процесі виборчої кампанії 2004 року - Реферат

"Президент народний", "наш Президент", "починає виправляти помилки минулого" тощо.
Однак були й асоціації з негативним відтінком: "такий Президент нам не потрібен", "нечесний", "лукавий", "брехливий", "ну, переміг, ну, проголосували - ну й що???". Багато негативних асоціацій пов'язувалося з політичними поглядами В. Ющенка: "націоналіст", "запроданець США, МВФ", "його жде Америка, Буш, нехай туди і їде", "іграшка в руках західних представників" тощо.
Декого з опитаних не влаштовувала передвиборча кампанія В. Ющенка: "проводить свою агітацію часто ганебним способом", "занадто вже "перегнув палку" на теледебатах, позитивно не ставлюсь", "самовпевнений" тощо. А ще незначна частина дорікала В. Ющенкові за невдалу роботу на посаді Прем'єр-міністра ("Україна вже була на грані банкрутства, більше якось не хочеться, хоча це розумна людина").
Прикладами нейтральних асоціацій з В. Ющенком є такі: "Америка", "Захід", "отруєння", "кандидат у президенти", "помаранчева революція", "лідер опозиції", "уже наш Президент" тощо.
Неоднозначно після першого туру виборів оцінили й особу О. Мороза. Більшість опитаних мала нейтральні уявлення про нього - вони стосувалися політичних переконань та програми кандидата ("соціаліст", "має підтримку більшості пенсіонерів", "виступає за селян і т. д.", "комунізм", "політик", "не викликає жодних емоцій" тощо). Таке ставлення можна пояснити, на нашу думку, тим, що вся увага в процесі виборів зосередилась на двох конкурентах - В. Януковичу та В. Ющенку, а О. Мороз (як і П. Симоненко) лишився ніби збоку (іноді, оцінюючи кандидатів усіх в цілому, респонденти писали: "Їх тільки два"). Значна частина опитаних продемонструвала негативне ставлення до політика (25 % після першого туру виборів), засуджуючи його "застарілі" ідеї. Однак майже кожен п'ятий позитивно оцінив цього кандидата в президенти.
Після оголошення офіційних результатів виборів ситуація дещо змінилася не на користь О. Мороза. Хоча кількість позитивних оцінок зросла на 3 % (на двох етапах опитування кандидата на президентську посаду називали "єдиним чесним політиком", "найідеальнішим кандидатом, який через "старанія" влади не вийшов у другий тур", "розумною людиною, що обрала нетрадиційні форми вербування", "розумним політиком, але без можливості застосувати своє уміння", "справедливим", таким, що "втратив довіру багатьох, але виступає проти НАТО" тощо). Рейтинг О. Мороза упав на 28 %.
Крім політичних поглядів О. Мороза ("соціалізм, як і комунізм, - утопія", "соціалізм - вчорашній день"), частині опитаних не сподобалась підтримка політиком В. Ющенка. Це було оцінено як непостійність, відступ від ідеологічних принципів. Зокрема, студенти висловлювались так: "ні туди і ні сюди", "продажний", "несамостійний політик", "не знає, чого хоче", "політична маріонетка", "пішак у грі лідерів", "незрозуміла ланка", "хамелеон, який бігає туди-сюди", "підлабузник", "перекинчик" тощо. Можливо, через союз з В. Ющенком значно зменшилась і частка нейтральних оцінок.
Лідера комуністів П. Симоненка більшість опитаних оцінила негативно (39 %), дорікаючи йому, як у листопаді 2004, так і в березні 2005 року, переважно його політичними поглядами ("назад дороги немає", "застарілі ідеї", "кандидат, який живе вчорашнім днем", "ні, ні - комунізм у минулому", "привид минулого" тощо). На другому етапі опитування кількість негативних оцінок значно зросла (на 12 %). Можливо, саме позиція невтручання політика у боротьбу двох кандидатів знизила його рейтинг серед студентської молоді. Зокрема, з'явились оцінки на кшталт: "Сам не знає, чого хоче".
Протилежна картина спостерігалась щодо нейтральних оцінок цього політика. Якщо на першому етапі їх було лише на 3 % менше, ніж негативних, що можна пояснити другорядною роллю П. Симоненка у виборчих перегонах, то на другому етапі таких оцінок зафіксовано на 16 % менше. Причина тут, на нашу думку, та ж, що й у випадку збільшення кількості негативних оцінок. Прикладом нейтрального ставлення до П. Симоненка можуть бути такі асоціації: "залишився осторонь", "комуністичний лад", "має підтримку переважно серед пенсіонерів", "на виборах мав мало шансів", "комуніст", "просто кандидат", "за цього чоловіка мало хто голосував" і т. п.
Симпатії П. Симоненко викликав у незначної частини студентів. Для них він є "хорошою людиною", "найчеснішим кандидатів поміж усіх", "просто гарним чоловіком", "дуже гарним політиком, захищає свої інтереси і інтереси партії", якого "можливо, варто обрати?" тощо.
Неоднозначно були оцінені й результати виборів. Так, нестабільність ситуації між першим і другим туром, неможливість передбачити майбутню політичну обстановку в країні спричинили, на загал, нейтральну позицію студентства на першому етапі анкетування. Серед відповідей респондентів були, наприклад, такі: "передбачити не можна", "30.11.04", "одержимо - дізнаємось", "Янукович", "Ющенко", "невідомі", "революція і перемога, або рабство - або воля", "переможе найкращий" тощо.
Крім того, на першому етапі опитування значна частина респондентів негативно відреагувала на результати першого туру виборів. Зокрема, прихильники В. Ющенка вважали, що вибори були "несправедливі", "підстроєні", "здебільшого невірні", "фальсифіковані", "не виправдовують моїх сподівань" (адже на перемогу свого лідера вони сподівались ще у першому турі).
Подібної точки зору дотримувалися й студенти, що голосували за В. Януковича. Були й такі, хто не вірив у порядність жодного з кандидатів: "хто б не виграв, вибори не дійсні", "ніхто з виборців не знатиме реальних результатів", "для "них" відомі", "переможе не найрозумніший, а найбагатший", "від нас майже не залежать" і т. п. Лише незначна частина опитаних після першого туру виборів оцінила їх результати позитивно:"справедливість", "майбутнє країни", "правильні", "Так! Ющенко!" тощо.
Після оголошення офіційних результатів кількість позитивних оцінок значно зросла. Так, прихильники В. Ющенка наголошували, що "народ захистив правду і перемогу найкращого кандидата", "важко далися, але справедливі", "довго добивались, але добилися", "закінчились добре", результати "супер!", це "волевиявлення народу, принаймні - більшої його частини" тощо.
Однак не всіх влаштувала післявиборча ситуація. Зокрема, прихильники В. Януковича, а також люди, невдоволені хаосом, метушнею, переголосуванням, що спостерігалися в процесі виборів, зазначали, що вибори були "підстроєні", "награні", "суб'єктивні", "на -3", "результатів поки не видно", "мети досягнуто, але не думаю, що все зміниться на краще", "кажуть, "чесні", "все вирішили гроші Заходу", "за що боролись, на те й напоролись" тощо.
Були й нейтральні оцінки, хоча на цьому етапі їх значно поменшало (на 16 %). Автори таких асоціацій констатували факт виборів, як "минуле", "все скінчилося", "час покаже", "Ющенко переміг…", "кожному своє" тощо.
Для виявлення типів політичної свідомості студентів, що були респондентами, застосовувалась процедура факторного аналізу результатів кожного етапу дослідження. На основі даних першого етапу визначено чотири основні фактори.
Перший (17 % сумарної дисперсії), з умовною назвою "Прихильники В. Ющенка", мав такі складові, як "Ющенко", "політики", "політичні партії", "вибори - 2004", "виборці" та "кандидати у президенти" (причому у всіх випадках цим змінним давалась позитивна оцінка). Цей фактор відображає особливості, притаманні політичній свідомості студентів, що симпатизують В. Ющенку.
Другий фактор (15 %; умовна назва - "Розчаровані виборами") містив такі елементи, як "влада", "В. Янукович", "результати виборів" з негативною їх

 
 

Цікаве

Загрузка...