WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Громадська думка про рейтинги та довіру до них Електоральні настрої - Реферат

Громадська думка про рейтинги та довіру до них Електоральні настрої - Реферат

політиків частотний розподіл відповідей практично не змінився. Частка респондентів, які категорично відкидають можливість проголосувати (варіант відповіді "Не проголосую ні за яких обставин"), істотно не збільшилася у жодного політика.
На цьому тлі фіксуємо незначні позитивні зрушення у зростанні частки прихильників П. Симоненка (частка впевнених, що проголосує саме за нього, збільшилася на 2 %) та В. Ющенка (+2 %). Натомість В. Янукович втратив 2 %. Несуттєві коливання відбуваються у межах статистичної похибки і не можуть бути проінтерпретовані як початок якихось зрушень. Висновок про зменшення прихильників можна зробити, виходячи з перерваної у червні динаміки зростання частки прихильників В. Януковича. Червень став першим від початку цього року місяцем, в якому не зростала кількість ані "імовірних", ані "переконаних" прихильників.
Найбільшу підтримку як потенційний кандидат на посаду Президента зберігає В. Ющенко. За нього готові проголосувати 38 % опитаних, що включає 16 % впевнених, що проголосують саме за нього (що стало найвищим показником "ядрового" електорату як для самого політика у 2004 році, так і для всіх інших кандидатів). Потенційний електорат В. Януковича становить у червні 30 % (33 % - у травні, 30 % - у квітні, 33 % - у березні).Потенційний електорат П. Симоненка становить 23 % від усіх опитаних, О. Мороза - 21 %, Ю. Тимошенко - 14 %, С. Тігіпка - 8 %, Л. Кучми - 10 %.
З-поміж респондентів, котрі визначилися з кандидатом, за якого вони збираються голосувати восени 2004 року у першому турі (жорсткий вибір лише одного), менше половини (48 %) цілком впевнені у своєму виборі та стверджують, що не змінюватимуть свого рішення. Ще 39 % загалом упевненні в своєму виборі, але їхня впевненість не настільки стійка. Отже, на початок літа частка тих, кого можна вважати такими, що визначилися майже остаточно, становить 87 %. Залишаються ще й ті, хто зазначив, що "зовсім не впевнений у своєму виборі" (10 %) та вагався із відповіддю (3 %). Таким чином, реальна частка тих, хто не визначився із своїм вибором, становить 13 %. Зідно з нашими даними, ці 13 % розпорошуються по всіх кандидатах майже пропорційно до питомої ваги відповідей "стійкіших" респондентів. Але є чимало політиків, серед електорату яких частка "невпевнених прихильників" досить значна.
Загалом електорат, що коливається, більше симпатизує політикам, які не вважаються лідерами перегонів. Для В. Януковича та В. Ющенка частка "ситуаційних" прихильників однакова - приблизно 12 %.
Результати опитування свідчать, що у більшості кандидатів "електоральне ядро" утворилося ще минулого року. Лише В. Янукович привернув до себе увагу значної кількості респондентів (51 %) за останні шість місяців. Найдавніша "електоральна історія" у П. Симоненка, В. Ющенка та О. Мороза.
У наступній таблиці наведено розподіл відповідей респондентів на запитання: "Якщо в другий тур на майбутніх президентських виборах вийдуть В. Ющенко та В. Янукович, то за кого Ви проголосуєте?", %
Жовтень 2003 р. Травень 2004 р. Червень 2004 р.
Віктор Ющенко* 40 33 36
Віктор Янукович ** 21 29 28
Проголосував би проти всіх 18 15 16
Не став би брати участі у виборах 8 8 7
Важко відповісти 13 15 13
*, ** - у жовтні 2003 р. пропонувалися відповіді: "За В. Ющенка (скоріше, за нього)" та "За В. Януковича (скоріше, за нього)".
Як відомо, у травні і червні у засобах масової інформації рясніли повідомлення та коментарі про факти притягнення до кримінальної відповідальності В. Януковича в роки його юності. За даними опитування, переважна більшість респондентів дізналася, що нинішній Прем'єр-міністр був двічі засуджений, при цьому 45 % добре поінформовані, а 39 % лише чули про це. Найбільш поінформованими виявилися жителі Києва. Тут лише 14 % опитаних не чули про судимості В. Януковича.
Дещо менша частка опитаних знає, що судимості В. Януковича були зняті (анульовані) радянським судом (62 %). Отже, близько 22 % населення знає про судимості, але їм не відомо про їх скасування. Загалом частка тих, хто не знає про рішення суду про скасування судимостей В. Януковича, дорівнює 32 % (включаючи тих, хто не знав про засудження).
Такий рівень та характер поінформованості населення негативно позначився на ставленні до особи В. Януковича. На фоні 52 % тих, у кого ці відомості не змінили ставлення ані в кращий, ані в гірший бік, для 27 % опитаних вони мали негативний наслідок (думка змінилася на гірше) і лише у 5 % ставлення змінилося скоріш на краще.
У громадській свідомості поширене переконання, що людина, яка раніше мала проблеми з законом, не має морального права балотуватися на президентську посаду: так вважає 57 % опитаних. Лише 22 % вказали, що у такої людини є всі права балотуватися на президентську посаду, а ще 18 % вагалися з відповіддю, 3 % відмовилися відповідати на поставлене запитання.
Відомості про судимості В. Януковича незначно впливають на бажання підтримувати його в якості кандидата на посаду Президента. Так, серед тих, хто не проголосує за нього за жодних обставин, знають про судимості Прем'єр-міністра 86 %, а серед тих, хто впевнений, що проголосує - 87 %. До того ж між цими двома показниками немає прямого кореляційного зв'язку.
Наступне опитування щодо електоральних настроїв та рівень підтримки потенційних кандидатів на посаду Президента України Український центр політичного менеджменту та Український інститут соціальних досліджень проведуть у липні, коли вже офіційно розпочнеться виборча кампанія.
Література:
1. Шайгородський Ю. Громадська думка про рейтинги та довіру до них // Соціальна психологія. - 2004. - № 4 (6). - C.149-158
2. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...