WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Виборча компанія. Тенденції конструювання іміджу вірогідного переможця - Реферат

Виборча компанія. Тенденції конструювання іміджу вірогідного переможця - Реферат

українських електронних ЗМІ, що склалася на той час.
Імідж призерів "Виборів - 99"
Розглядаючи технологічні складові стратагем персоналій "великих президенських перегонів - 99" (місця з 2-го по 5-те),зауважимо, що, на нашу думку, кожен із них за інших умов міг би претендувати на перемогу. Але в даному контексті для них став головним суто олімпійський принцип: "Головне не перемога, а участь!"
Петро Симоненко. Стратагема іміджу "Увімкнути залежність", що спрямовувалася на підключення додаткових мотивів голосування електорату за лідера комуністів. Відбувалася заміна вибору за політичною спрямованістю вибором емоційної підтримки "світлого минулого". Ця стратагема обумовила певну традиційність і навіть ортодоксальність іміджмейкінгу лідера КПУ. Акцент робився на впізнавання ідеологічних кліше, закладених у підсвідомість чи не кожного з громадян колишнього СРСР буквально від народження [6]. Такий підхід виправдав себе лише стосовно представників старшого покоління, але не привернув уваги середнього покоління, потенційно орієнтованого на ідеї соціал-демократії [7]. Не були враховані (реально, а не декларативно) інтереси молоді, її невпевненість у майбутньому [7]. Із використаних прийомів привернула увагу ідея (на рівні слогана): "Відбувається дебілізація населення України через руйнівний вплив західного кінематографа!" Але ця ідея справляє враження блискучої імпровізації і не більше, оскільки не була доведена до рівня РR-технологій. Тим часом дуже просто її можна було переконливо реалізувати в таких напрямках:
· зниження конкурентоспроможності випускників українських вузів (порявняно з дітьми української еліти, які навчаються за кордоном) формує в них комплекс меншовартості;
· недоступність вищої освіти для вихідців із малозабезпечених прошарків населення, що обумовлено комерціалізацєю вузів;
· зниження рівня вищої та середньої освіти через відплив кращих педагогічних кадрів з цієї сфери внаслідок байдужості виконавчої влади до проблем школи.
Якби був послідовно відпрацьований цей напрямок, то молодь і батьки, що мають дітей студентського віку, мали б значно більше підстав ідентифікуватися з кандидатом від КПУ.
Манера говорити кандидата мало відповідала очікуванням молодіжної частини електорату, яка, при всій притаманній їй критичності до світу дорослих, потрапляла під вплив контрпропагандистських стратагем "Псевдовибір"7 та "Винний за асоціацією"8. Ігнорування впливу цих стратагем призвело до значного відпливу від лідера КПУ потенційних "симпатиків".
Оцінка іміджу П. Симоненка за параметрами "безпека", "кваліфікація", "динамізм". Параметр "безпека": оцінювався як людина, що живе у світі ідеологічних штампів і не має звичайних людських інтересів та захоплень, і тому не зовсім безпечна. Оскільки, в разі перемоги на виборах, міг ускладнити життя пересічного громадянина як управлінець, що ігнорує реальні проблеми. (У цьому плані значно цікавішою здається знахідка політтехнологів переможця: виступ претендента з гітарою та його пісенне привітання молодятам). "Динамізм" - сприймався як функціонер, за якого все вирішує ЦК КПУ, і тому не здатний на рішучі самостійні вчинки, яких вимагає посада Президента України. "Кваліфікація" - переважали ідеологічні "кліше", що славили "світле минуле" та критика на адресу "антинародного режиму". Які саме економічні важелі в світі, що змінився, збирався використовувати П. Симоненко в разі перемоги, так і лишилося незрозумілим.
Олександр Мороз. В основу розробки іміджу було покладено стратагему: "Від досягнутого результату" з підприйомом "Вже працює": показ виборцеві кандидата як реального політика загальнодержавного рівня, який вже багато зробив для України (на посаді Голови Верховної Ради України другого скликання). Загальна ідея: "Він багато зробив, він ще більше зробить!" Тактичні прийоми, які входили до складу цієї стратагеми, повинні були сформувати у виборців критерії оцінки інших кандидатів під кутом зору: "Наскільки інший кандидат є гіршим політиком-професіоналом, ніж О. Мороз?" Треба зауважити, що, з нашої суб'єктивної точки зору, використання цієї додаткової стратагеми завдало кандидатові більше шкоди, ніж принесло користі. Це пояснюється тим, що кандидат протягом усієї своєї кар'єри не працював господарником - керівником якогось підприємства. Тобто він не став "своїм" для директорського корпусу.
Основні проблеми позиціювання та вибудови іміджу О. Мороза під час виборчої кампанії:
· непослідовна та фрагментарна розробка іміджу;
· нечітка й непослідовна стратегія реалізації іміджу;
· еклектичність вибору союзників, брак стратегічних домовленостей на позицювання його іміджу в їх ЗМІ;
· "…дозволив слабкій та некомпетентній команді переконати себе у власній величі" [8];
· надмірна критика на адресу діючого Президента.
Інтенсивне "зливання негативу" на конкурента призвело, по-перше, до формування у певної частини виборців думки, що існує міжособистісний конфлікт Леонід Кучма - Олександр Мороз; по-друге, до перебільшеної уваги виборців саме до критичної частини програми кандидата, внаслідок чого електорат недостатньо зрозумів запропоновані кандидатом шляхи виходу України із системної кризи.
Головний висновок, який можна зробити з такого варіанту реалізації стратагеми "Від досягнутого результату": критика не може бути надметою. Очевидно, це одна із тих "академічних" істин, яку політики обов'язково мають перевірити експерементально.
Оцінка іміджу О. Мороза за параметрами: "безпека", "кваліфікація", "динамізм". "Безпека": демонстрація рішучості, гостро критичне ставлення до виконавчої влади дистанціювали претендента не стільки від влади, скільки від тих виборців, які ще не визначились, за кого голосувати. Враження електорату: занадто агресивний! Як засіб нейтралізації такої дещо "замороженої" твердості та рішучості тиражувались ліричні вірші О. Мороза та розповідь журналістки про його зворушливе ставлення до хворої дружини. Хаотично розставлені акценти в цих РR-заходах скоріше знижували імідж претендента до рівня інтелігентного сільського вчителя, аніж піднімали до рівня лідера великої європейської держави. "Кваліфікація": демонстрація рівня розуміння проблем у загальнодержавному маштабі. Водночас економічні механізми вирішення цих проблем не були зрозумілими пересічному виборцеві. "Динамізм": кандидатові притамана енергійна, рішуча манера поведінки, особливо якщо оцінювалися дії Президента Л. Кучми.
Наталя Вітренко. Головна стратагема - "Миттєвий результат". Мета її використання - виявити та підкріпити мотив голосування, пов'язаний з підсвідомим бажанням виборців (ірраціональним за суттю) поліпшити своє життя відразу після виборів. Додаткова стратагема: "Узагальнений конкурент". Мета її використання - об'єднати всіх

 
 

Цікаве

Загрузка...