WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Аспекти формування Інтернет-залежності - Реферат

Аспекти формування Інтернет-залежності - Реферат

"псевдовідвідувань". Тому достеменнішу інформацію, в тому числі й про можливі національні тенденції, могли б надати тільки власники ресурсів, оскільки саме на їхньому рівні можна дослідити джерела запитів. Досить відомий факт про домінування у мережі двох тем - комп'ютерної й еротичної підтверджується і зараз, незважаючи на інтенсивний розвиток світової мережі Інтернету і збільшення розмаїтості пропонованих у ній сервісів.
Відеоеротика і відеопорнографія в Інтернеті практично не досліджені з точки зору залучення в залежність. Увагу користувачів привертає значна кількість відеоматеріалів, різного рівня за якістю та професіоналізмом зйомки. У більшості випадків вони використовуються тільки для перегляду. У зв'язку з великим обсягом інформації (звичайно це десятки та сотні мегабайт) копіювання даної продукції в українському сегменті Інтернету не є масовим. Судячи з даних опитування, проведеного в листопаді 2003 року, респонденти усіх вікових груп (18 - 25 років, 25 - 35 років, 35 - 45 років, 45 - 55 років) воліють купувати (якщо взагалі купують) подібну відеопродукцію на відеокасетах, CD-дисках та на DVD-дисках.
Особливості презентації еротики в Інтернеті і вплив особливостей подачі матеріалу на залучення в залежність практично не досліджувалося. При цьому закономірності подачі інформації відомі більшості користувачів мережі Інтернету і навіть стали основою для літературної творчості. Наприклад, сюжет розповіді "Акіко" В. Пелевіна побудований на описі однієї з типових послідовностей подачі матеріалу для залучення в споживання [3, с. 305 - 319].
За даними пілотажного дослідження, сайти еротичного змісту привертають увагу користувачів практично усіх вікових груп. Статистично достовірних розходжень з цього параметра не виявлено. Спостерігається тенденція до підвищення відвідуваності подібних сайтів підлітками та зниження відвідуваності людьми після 50-ти років. Але ці дані ще потребують перевірки. Підлітки часто не мають вільного доступу до Інтернету, а багато старших людей не вміють користуватися комп'ютером і досить часто відчувають страхи, що сформувалися за радянських часів щодо проявів сексуальності.
Чітко виявляється розходження у ставленні до сексуальної тематики користувачів різної статі. Практично у всіх вікових групах серед учасників опитування, що позитивно відповіли на запитання про частоту відвідування еротичних сайтів, переважають чоловіки. При зіставленні самооцінки тривалості часу, проведеного в навігації по сайтах цієї групи, виявилося, що, в середньому, чоловіки проводять в Інтернеті утричі більше часу, ніж жінки. Цікава тенденція (хоч статистично і не значима) до зменшення часу, проведеного в еротичному сегменті Інтернету, у чоловіків віком 45 - 55 років та підвищення цього показника у жінок такого ж віку. Судячи з даних опитування, саме гендерні розходження в сприйнятті еротики впливають на формування залежності. У жінок і дівчат істотно нижча залежність від подібної стимуляції, тому ймовірність розвитку Інтернет-залежності даного типу набагато менша, ніж у юнаків і чоловіків.
Найчастіше залежність від Інтернету виникає у людей, що мають проблеми у спілкуванні, вікові проблеми, проблеми в родині та занижену самооцінку. Зазвичай саме для таких осіб характерне переживання суб'єктивних труднощів у встановленні взаємин з іншими людьми, особливо з представниками протилежної статі. Інтернет створює можливість для заміни незадоволених реальних потреб задоволенням за допомогою заміни об'єкта.
Необхідно відзначити, що Інтернет може бути джерелом глибоких особистісних переживань. Можливе формування дружби в Інтернеті, особливо серед підлітків, що надалі, при оптимальному розвиткові подій, переходить у реальну.
Значно рідше можна спостерігати вдалий розвиток відносин кохання в Інтернеті. Дані, розміщені на сайтах знайомств, часто не відповідають дійсності. Багато людей, що надають свою інформацію, не збираються укладати шлюб чи вступати в тривалі стосунки. Частина сайтів знайомств є насправді електронними публічними будинками. Причому багато з них, наприклад, московських, відкрито публікують умови, варіанти сексу та ціни для кожного варіанта.
Вже розроблено кілька психологічних тестів, що допомагають визначити наявність патологічної залежності користувача від Інтернету. Тест К. Янг, що визначає загальну залежність, можна знайти на сайті www.netaddiction.com/caught_in_the_net.htm [4]. Пропонується для самостійної діагностики комплекс тестів: психологічний тест (Internet Addiction Test) для визначення патологічної залежності від Інтернету, тест (Cybersexual Addiction Quiz) для визначення патологічної залежності від сексу в Інтернеті, психологічний тест (Quiz for Compulsive Online Gamblers) для визначення патологічної залежності від участі в іграх Інтернету, психологічний тест (The Parent-Child Addiction Test) для визначення патологічної залежності дитини від Інтернету, психологічний тест (The Partner's Addiction Test) для визначення патологічної залежності одного з партнерів від Інтернету [5].
Залученню в залежність сприяє також і низка неспецифічних факторів. Ймовірність його суттєво зростає при епізодичному чи систематичному вживанні алкоголю і наркотичних препаратів під час навігації в Інтернеті. Це явище пов'язане з тим, що різні емоції, як і інші функціональні стани, що лежать в основі актів поведінки, виникають в результаті встановлення певних взаємозв'язків між корою великих півкуль і підкіркових центрів. Центральним утворенням, що керує емоціями, є гіпоталамус. Провідними нервовими шляхами він пов'язаний з передневентральним ядром таламуса і через нього - поясною звивиною, що є специфічною проекційною зоною кори великих півкуль, відповідальною за сприйняття й усвідомлення емоцій.
У 1950-их роках вивчалися нейрофізіологічні механізми емоцій у тварин. Дослідження здійснювалося за допомогою самоподразнення тваринами структур мозку електричним струмом. Експерименти проводилися на пацюках, кішках і мавпах. Залежно від локалізації електродів, тварина сама стимулювала старт-зони мозку з частотою до 5 000 стимулів за годину і до 200 000 стимулів за 20 годин безупинного експерименту, після чогонаставала повна знемога.
В науковій літературі не описано подібних експериментів за участю людини. Та поведінка людини в Інтернеті багато в чому нагадує поведінку піддослідних тварин при самостійній стимуляції. Постійна наявність стимулу дозволяє його використовувати багаторазово, але, на відміну від експериментів з подразнення зон мозку електричним струмом, інтенсивність стимулів не така велика, щоб викликати виснаження. Додаткова стимуляція за допомогою алкоголю, наркотиків (у тому числі й звичайного паління) значно прискорює формування психофізіологічного комплексу залежності. Емоційні переживання, обумовлені впливом стимулу, формують рефлекс мети за І. Павловим, що обумовлює пошук чергового емоційно-позитивного підкріплення поведінки індивіда. З кожним новим підкріпленням функціональна система, що створюється в мозку, все більше закріплюється, що може призвести до розвитку стійкого патологічного стану залежності.
Література:
1. Кащенко Е. А. Основы социокультурной сексологии. Курс лекций. Учебное пособие для ВУЗов. - М.: Юнити-Дана, 2002.
2. Кон И. С. Подростковая сексуальность на пороге ХХI века - Дубна: Феникс, 2001.
3. Пелевин В. О. Диалектика Переходного Периода из Ниоткуда в Никуда. - М.: Эксмо, 2003.
4. www.netaddiction.com/caught_in_the_net.htm.
5. www.netaddiction.com/resources/iaindex.htm. Cybersexual Addiction Quiz; Internet Addiction Test; The Parent-Child Addiction Test; The Partner's Addiction Test.
6. Церковний А. Аспекти формування Інтернет-залежності // Соціальна психологія. - 2004. - № 5 (7). - C.149-154
7. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...