WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Інформаційно-психологічні операції США проти Іраку в 2002 – 2003 роках - Реферат

Інформаційно-психологічні операції США проти Іраку в 2002 – 2003 роках - Реферат

прийняття нової резолюції є, з одного боку, дотриманням міжнародних норм з цих питань, а з іншого - юридичним фактом в очах світової спільноти: легітимації застосування сили у разі невиконання вимог Іраком, або навіть недієздатності ООН.
Інший, морально-психологічний аспект легітимації застосування сили як визнаної справедливості, лежить у площині пропагандистських методик. Вона буде справедливою з огляду на те, хто переконливіше розповість про це суспільству. Це, на нашу думку, є основним завданням і результатом етапу "розкручування".
Арсенал сил ізасобів, інформаційних і пропагандистських методик у США надзвичайно розмаїтий. В Іраку, скоріш, навпаки - тільки певні дії в руслі виконання вимог резолюції Ради Безпеки ООН 1441, які фіксуються і офіційно висвітлюються, можуть бути інформативними для світової громадськості. Про це свідчить реакція США. І це досить помітно інформаційно: згода Іраку допустити інспекторів ООН "на умовах необмеженого доступу" подавалась громадськості як "підступність і хитрість С. Хусейна".
До ефективних інформаційно-психологічних методик цього етапу ІПО можна віднести не тільки демонстрацію потенціалу можливого застосування сили (передислокація військ, військові навчання на кордонах з Іраком), а й систематичне нанесення повітряних ударів (під прикриттям виконання резолюції ООН щодо повітряного патрулювання військами США і коаліції безпілотних зон на півдні і півночі Іраку) по станціях РЛС у відповідь на "можливу загрозу", як зазначено в матеріалах повідомлення, літакам США, і класифікується, як фізичне знищення об'єктів спостереження та опрацювання інформації, до яких належать РЛС. Тільки протягом серпня 2002 року США двічі завдавали таких ударів.
Інформаційними подіями на цей час стали виступ Дж. Буша 12 вересня 2002 року на Генеральній Асамблеї ООН у зв'язку з річницею терористичного акту в США, резолюція Конгресу США щодо застосування сили проти Іраку, затвердження 8 листопада 2002 року Радою Безпеки ООН нової резолюції 1441 щодо Іраку, початок роботи інспекторів ООН 27 листопада 2002 року, подання Іраком 8 грудня 2002 року звіту про наявність і розробку зброї масового знищеня та ядерних програм, звіт 27 січня 2003 року Х. Блікса і М. ель-Барадеї щодо наявності зброї масового знищеня, виступ Дж. Буша 28 січня 2003 року з "Посланням про становище країни", виступ К. Пауела 5 лютого 2003 року в Раді Безпеки ООН про наявність в Іраку зброї масового знищеня.
Призначення цих інформаційних матеріалів - сформувати потрібне ставлення до конкретної події, незалежно від її результатів. Так, 27 січня 2003 року звіт Х. Блікса та М. ель-Барадеї про те, що в Іраку не виявлено зброї масового знищеня та програми розробки ядерної зброї заздалегідь був "спростований" у виступах Т. Блера, а потім Дж. Буша і силами всього адмінресурсу США про перешкоджання Іраком роботі інспекторів, надійність схованок зброї масового знищеня та непереконливість висновків інспекторів ООН. У більшості інформаційних матеріалів тема зброї масового знищеня замінюється на тему С. Хусейна. Майбутня війна ставиться в пряму залежність від наявності в Іраку його режиму. Ця тема пропонується як об'єднуюча для країн-однодумців США.
Зразком пропагандистських матеріалів, які явно відображають суть призначення зусиль США на етапі "розкручування", є виступи Дж. Буша перед особовим складом Збройних Сил США. Вони межували з постановкою бойових завдань і напучуванням воїнів перед боєм, а відтак спричиняли ажіотаж в ЗМІ.
Аналізуючи зміст пропагандистських матеріалів етапу "розкручування", їх різноспрямованість та авторство, можна помітити їх відповідність основним правилам пропагандистських технологій. Регулярне повторювання всіма учасниками ІПО тези, що "режим С. Хусейна є загрозою для його власного народу, для його сусідів, для всього регіону і фактично для всього світу", є яскравим пропагандистським гаслом про право і покликання США ліквідувати цю загрозу. А характеристика "учня Гітлера з Багдада" (матеріал розміщено 16 жовтня 2002 року [2]) працює як історичний прецедент і не потребує додаткових роз'яснень.
Схожі висловлювання широко використовувались під час війни з Іраком у 1990 - 1991 роках за часів президентства Дж. Буша-батька. Вплив на емоції, а не на розум, постійний тиск на реципієнта, сугестивні технології та орієнтація на цільову аудиторію, робота із засобами масової інформації (в ЗМІ оприлюднено інформацію про підготовку на військових базах групи із 120 журналістів, які в першому ешелоні військ увійдуть в Ірак для "об'єктивного висвітлення подій") дають свої результати. На цьому етапі ними можна вважати широку підтримку позиції США у світі стосовно засудження тоталітарного режиму С. Хусейна і часткову легітимацію застосування сили проти Іраку (23 країни сприятимуть організаційно, 8 нададуть військові контингенти).
Небезпечним результатом стало загострення протиріч між противниками і прихильниками збройного методу розв'язання конфлікту. Маємо на увазі позицію впливових держав Європи та Азії (наприклад, Франції, Німеччини, Китаю), американських та міжнародних антивоєнних рухів. Це послужило сигналом для США щодо внесення певних коректив у проведення ІПО, названих етапом "інтенсивної дипломатичної активності".
Пропозиція С. Хусейнові добровільно залишити Ірак, яка заздалегідь вважалась неприйнятною (приклад С. Мілошевича), є, з одного боку, демонстрацією бажання уникнути війни, з іншого - неважливості особи "диктатора - злочинця" та його роззброєння для досягнення мети ІПО.
В досить значній кількості інформаційних матеріалів, розміщених на веб-сайті, розкривається тема кінцевого результату "будівництва нового життя в Іраку", а, отже, перемоги США (правило пропаганди: "Переможцем є той, хто перший заявив про свою перемогу").
Література:
1. Литвиненко О. В. Спеціальні інформаційні операції та пропагандистські кампанії. Автореф. дис. д-ра політ, наук. - С. 34 - 46.
2. Сайт Держдепартаменту США // www.state.gov
3. Жуков В. Взгляды военного руководства США на ведение информационной войны // Зарубежное военное обозрение.- №1.-2001.-С. 2 - 9.
4. Почепцов Г. Г. Логіка агітпропу, створення віртуальних об'єктів і маніпулювання ними в афганській війні - "Киевский телеграфъ", №44, 2003.
5. Клименко А. Ф. К вопросу о теории военних конфликтов // Военная мысль.- 1992.- №10,- С. 24 - 35.
6. Крутських А. В. Інформаційний виклик безпеці на межі XXI сторіччя // Міжнародне життя. 1999. № 2. - С. 82 - 89.
7. Коротченко Е. Г. Інформаційно-психологічне протиборство в сучасних умовах // Воєнна думка. 1996. № 1. - С. 22 - 28.
8. Шевченко О. Інформаційно-психологічні операції США проти Іраку в 2002 - 2003 роках // Соціальна психологія. - 2004. - № 4 (6). - C.139-148
9. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...