WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Інформаційно-психологічні операції США проти Іраку в 2002 – 2003 роках - Реферат

Інформаційно-психологічні операції США проти Іраку в 2002 – 2003 роках - Реферат

їм.
Активність опозиції в ІПО має важливе значення для усіх етапів операції - це засвідчують, зокрема, й адресовані їй значні фінансові асигнування. "Через опозицію" розглядаються усі проблемні питання, повідомляється про наміри активної сторони. "Через опозицію" розглядається, на нашу думку, і закамуфльована проблема використання іракської нафти (1 % інформаційного масиву) -фінансової основи майбутніх реформ і відбудови країни.
Водночас опозиція є об'єктом і суб'єктом інформаційно-психологічного впливу. Але в умовах тоталітарного режиму С. Хусейна ефективне її використання скоріше є важливою складовою останнього етапу - виходу із операції. Саме цього періоду стосується ідея, висловлена сенатором Дж. Байденом, головою сенатського комітету з міжнародних відносин, під час слухань іракського питання: "Було б трагедією, якби ми скинули тирана в Іраку і отримали хаос після цього. Стражденний іракський народ повинен зрозуміти, що зміна режиму піде йому на користь. Це повинні розуміти і сусідні з Іраком країни... У нас немає іншого вибору, ми повинні зробити це і зробити правильно. Ірак має провідне значення для захисту інтересів США в регіоні, тому не можна допустити, щоб він і надалі животів в умовах середньовіччя" [7].
Систему поглядів на майбутнє Іраку в самих США сформовано. Тому наступним етапом ІПО є "інформаційний привід". Він повинен мати глобальний характер і сприйматися всіма безпосередніми і опосередкованими учасниками конфлікту. Таким "приводом" стало твердження про наявність в Іраку зброї масового знищення, а також порушення ним санкцій ООН щодо розробки такої зброї та ліквідації її запасів. З червня 2002 року цей "інформаційний аргумент з потрібною інтерпретацією" поступово став домінуючим у виступах найвищих посадовців США. Подібний аргумент широко використовувався в ІПО США ще за часів Дж. Буша-старшого під час війни 1990 - 1991 років.
Так, міністр оборони Д. Рамсфелд 10 червня 2002 року в бесіді з журналістами в Кувейті заявив, що США розглядають режим С. Хусейна як "дестабілізуючий фактор у регіоні". На заперечення Іраку щодо наявності в нього зброї масового знищення Д. Рамсфелд жорстко відповів: "Вони брешуть. Вони її мають, продовжують її розробляти і взяли на озброєння хімічну зброю. Ми знаємо це. Вони виконують програму розробки ядерної зброї. Ясно також, що вони активно розробляють біологічну зброю" [1].
Потім ця фраза в тій чи іншій інтерпретації, підсилена висловами щодо хімічних атак проти сусідів та власного народу, повторювалась сотні разів. Інформаційні образи зброї масового знищення і режиму С. Хусейна з цього часу поєднуються і використовуються вкупі. Тому вимоги ліквідувати цю зброю лунають як вимога усунути від влади С. Хусейна і навпаки.
У згаданій бесіді з журналістами Д. Рамсфельд заявив, що, на думку уряду США, виходом для Іраку повинна бути зміна режиму. "Думаю, що більшість людей у регіоні й світі усвідомлює, що світ став би кращим без цього режиму. Цей режим систематично загрожує своїм сусідам; він внесений до світового списку терористів".
Санкціонований виступ силового міністра окреслив радикальну позицію США на всіх етапах операції. Аналогічну позицію, тільки у ще жорсткішій формі, висловили 18 липня сенатори А. Спектер (республіканець) і Т. Харкин (демократ). Вони подали до Сенату проект резолюції з вимогою провести голосування щодо застосування сили проти Іраку ще до того, як проти багдадського режиму буде ропочато силові дії. Спільна резолюція Сенату за номером 41 (СРС 41) у той же день була передана на розгляд у сенатський комітет з міжнародних відносин.
Це був перший крок до легітимації застосування сили. Резолюція мала вплинути на американську громадську думку. Адже саме вона формує рейтинги популярності комунікаторів.
Розпочинається етап "розкручування" (одночасно з етапом легітимації застосування сили) за двома основними напрямками. Один спрямований всередину США, інший - назовні. Це найпотужніший, найважливіший і найбільш інформаційно насичений етап (69 % від загального інформаційного масиву), від якого залежить швидкість і ефективність досягнення мети операції. У цей період використовується весь арсенал пропагандистських методик.
Важливою складовою цього етапу ІПО, в залежності від завдань, стає "легітимація застосування сили". Ефективна його побудова є запорукою визнання міжнародною та американською громадськістю правомірності і справедливості застосування сили. Наявність в Іраку зброї масового знищення і загроза, яку вона становить для США, сприймаються на державному рівні майже одностайно (за винятком окремих представників демократичної партії).
Вимога застосовувати жорсткі дії щодо Іраку лунає давно і досить часто (публічний закон 1998 року про звільнення Іраку) у стінах Палати представників, Сенату, Конгресу.
Європу і світ необхідно поступово підготувати до запланованого розвитку подій, не порушуючи усталеного протоколу і демократичних традицій.
Європейський парламент ще 26 квітня 2002 року підготував грунтовну доповідь про ситуацію в Іраку через одинадцять років після війни в Перській затоці. У ній узагальнюється жахлива ситуація з правами людини в країні та міститься заклик заснувати карний трибунал для притягнення до відповідальності С. Хусейна і його підручних за злочини, вчинені режимом.
Як бачимо, Європа пропонує юридичний шлях: дії - докази - санкції. Тому у виступах на міжнародній арені, перед журналістами президент Дж. Буш постійно наголошував: "На моєму робочому столі немає воєнних планів" щодо протидії загрозі, створюваної Іраком з його зброєю масового знищення. Але "ми повинні використовувати всі наявні в нашому розпорядженні засоби для того, щоб упоратися із Саддамом Хусейном" (прес-конференція в Берліні 23 травня 2002 року). З червня 2002 року вирішуються проблеми відновлення роботи інспекторів ООН з озброєння в Іраку, але за новою програмою.
Помічник Державного секретаря США з питань нерозповсюдження ядерної зброї Дж. Вульф, виступаючи перед журналістами в інформаційній програмі "Глобальний обмін" на супутниковому телеканалі "Уорлднет", зазначив, що "якби ООН, позбавлена доступу в Ірак протягом усіх цих чотирьох років, змогла відновити здійснення своїх функцій з інспектування і перевірки, то це було б рівнозначне запускові нової програми інспекційних перевірок, а не просто поверненню на старі військові об'єкти". Чи погодиться Ірак на такий розвиток подій?
США і Велика Британія починають розробляти проект нової жорсткої резолюції ООН щодо перевірок в Іраку. Ця робота проводилася на тлі заперечення її доцільності через порушення С. Хусейном усіх попередніх 16 резолюцій ООН. Надалі негативні дії все більше персоніфікуються з ім'ям С. Хусейна. Але співробітництво з Радою Безпеки ООН щодо виконання Іраком вимог ООН з роззброєння і

 
 

Цікаве

Загрузка...