WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Інформаційно-психологічні операції: концептуальні підходи НАТО і провідних країн світу - Реферат

Інформаційно-психологічні операції: концептуальні підходи НАТО і провідних країн світу - Реферат

засобів. Практичне випробування проходять новітні інформаційно-комп'ютерні та телекомунікаційні системи [10].
Останнім часом стали актуальними операції, спрямовані проти осіб, що ухвалюють рішення. На думку керівництва, роль політичного лідера, державного діяча вважається надзвичайно важливою, відтак потребує детального вивчення з метою впливу на їх свідомість. Тому зараз у Росії на базі Інституту світової економіки і міжнародних відносин РАН відновлено діяльність центру створення психологічних портретів політичних лідерів. Для цього аналізується інформація за такими напрямами: концепція лідерства, мотиваційна сфера, система політичних переконань, стиль ухвалення політичних рішень, стиль міжособистісних стосунків, стійкість об'єкта вивчення до стресу. Відповідно до цього відпрацьовується алгоритм прийняття та реалізації рішення щодо конкретної особи.
На розробку несмертельтоносної зброї зараз спрямована і російська науково-технічна думка, де все виразніше виділяється підклас, орієнтований на протиборство в інформаційній сфері. Це є підтвердженням того, що Росія розпочала створення дійсно нового сегмента зброї.
Китайська Народна Республіка
В Китаї тактика і стратегія ведення інформаційних воєн активно розробляється провідними воєнними теоретиками на основі "китайської специфіки". Термін "інформаційна війна" посів чільне місце в лексиконі військових фахівців КНР. Нині розгорнуто активну роботу над концепцією інформаційних воєн. Передбачається, що вона включатиме всі історичні та національні уявлення про форми і способи ведення війни на стратегічному, оперативному і тактичному рівнях, а також 36 "стратегем" древньокитайського вченого і полководця Сунь Цзи, який робить наголос на війні знань і пошуку асиметричних переваг над противником.
Паралельно до цього вивчається питання щодо створення формувань інформаційних воєн - спеціальних військових підрозділів, укомплектованих високопрофесійними комп'ютерними фахівцями, які пройшли підготовку в найкращих університетах, академіях інавчальних центрах. Керівництво компартії Китаю, командування Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) вважає ІПО важливим складовим елементом бойових дій.
Аналіз воєнної доктрини КНР та її окремих положень дозволяє визначити завдання, що покладаються на політичні органи НВАК у сучасній війні. На початковому етапі це послаблення морального духу та дискредитація тимчасових успіхів противника. Після відбиття наступу - деморалізація ворога, схилення його солдатів і офіцерів до переходу на китайський бік. При перенесенні бойових дій на чужу територію - морально-психологічна обробка населення у захоплених районах.
Китайські військові аналітики вважають, що нині неспроможність протистояти іноземному інформаційно-психологічному вторгненню небезпечніша, ніж відставання в інших галузях. Розвиток технологій дає можливість активно впливати на всіх людей - від пересічних громадян до глав держав. Імітація висловлювань лідерів країн, фальсифікація фото- і кіноматеріалів з наступною демонстрацією цього непідготовленій аудиторії - усе це може серйозно вплинути на населення та військовослужбовців супротивної сторони.
Значних успіхів досяг Китай у веденні операцій в комп'ютерних мережах. Незважаючи на те, що КНР отримала доступ до Інтернету тільки 1997 року, китайські програмісти швидко скористалися цим для досягнення політичних цілей країни [11]. Наприклад, протягом останніх років китайські хакери спотворили веб-сторінки уряду Тайваню. У відповідь на бомбардування посольства КНР у Белграді вони атакували урядові інформаційні системи США, включаючи навіть Білий дім.
Особливої активності комп'ютерна війна набула після інциденту з американським літаком-розвідником. Багато американських військових сайтів було спотворено, на їх місці знаходили національний китайський прапор та антиамериканські написи англійською і китайською мовами. Усі ці акції здійснювалися за мовчазної підтримки китайського керівництва.
Висновок можна зробити такий. На порозі інформаційного суспільства потужні та якісно нові інформаційні потоки створюють нову реальність, на яку необхідно своєчасно реагувати. Одним із специфічних проявів ситуації є те, що інформаційні війни, які зараз відбуваються, не тільки підсилюють найрозвиненіші країни, але й дають шанс стати на один рівень з ними країнам колишнього другого і третього світу. Це пов'язано з асиметричним характером інформаційної зброї. Така її властивість дозволяє будь-якій державі в критичний момент вести боротьбу з сильнішим противником. Застосування інформаційної зброї в цьому випадку виявляється найбільш адекватною відповіддю на чужі агресивні дії.
Україні необхідно вчасно врахувати нові реалії з вигодою для своїх інтересів. Відомо ж, що у сфері високих технологій ми володіємо потужним потенціалом.
?
Література:
1. Война и армия /Под ред. Д. А. Волкогонова, А. С. Миловидова, С. А. Тюшкевича.- М.: Воениздат, 1977.- 385 с.
2. Волохов В., Лук'янов А. Технології психологічних операцій// Політика і час. 2000. № 1 - 2. С. 79 - 86.
3. Жуков В. Взгляды военного руководства США на ведение информационной войны // Зарубежное военное обозрение. - № 1. - 2001.-С. 2 - 9.
4. Запрудский Ю. Г. Социальный конфликт: политологический анализ.-Ростов-на -Дону: Изд-во Ростовского ун-та, 1992.- 177 с.
5. Классификация возможных войн и военных конфликтов, принятая в США // Зарубежное военное обозрение.- 1990.- № 9.- С. 3 - 9.
6. Клименко А. Ф. К вопросу о теории военных конфликтов //Военная мысль.- 1992.- №10,- С. 24 - 35.
7. Крутських А. В. Інформаційний виклик безпеці на межі XXI сторіччя // Міжнародне життя. 1999. № 2. С. 82-89.
8. Перепелица Г. Н. Военно-политический конфликт. Проблемы теории и социальной практики // Нац. ин-т страт. исслед.- Киев, 1996.- 229 с.
9. Thomas P. Rona, "Weapon Systems and Information War", Boeing Aerospace Co.,Seattle, WA, 1976.
10. Joint Pub 3-13.1 "Command and Control Warfare", DOD US, February 1996.
11. Joint Pub 3-13 "Information Operations", DOD US, December 1998.
12. Шевченко О. Інформаційно-психологічні операції: концептуальні підходи НАТО і провідних країн світу // Соціальна психологія. - 2004. - № 2 (4). - C.111-121
13. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...