WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Інформаційно-психологічні операції: концептуальні підходи НАТО і провідних країн світу - Реферат

Інформаційно-психологічні операції: концептуальні підходи НАТО і провідних країн світу - Реферат

своїх нових військових доктрин.
Фахівці США виділяють Росію, Китай, Індію і Кубу як країни, що "відкрито підтвердили політику підготовки до інформаційної війни і швидко розвивають свої можливості". КНДР, Лівія, Іран і Сирія, на думку американських експертів, "тільки просуваються в цьому напрямку", а Франція, Японія та Німеччина вже "дуже активні в цій галузі". За підрахунками фахівців, сумарні витрати на розробки в сфері інформаційних війн перевищують 120 мільярдів доларів на рік.
На реалізацію національного плану захисту американських інформаційних систем, який підписується президентом, щороку з федерального бюджету передбачається виділяти понад 2 мільярди доларів.Всього ж на інформаційну безпеку міністерство оборони планує спрямовувати не менше 10 мільярдів доларів на рік. Нині в рамках міноборони проблемою інформаційних війн зайнято близько 40 організацій, згрупованих відповідно до покладених на них функціональних завдань [2]. Це:
· захист інформаційних систем: об'єднана робоча група з проблем захисту комп'ютерних мереж, об'єднане космічне командування збройних сил, національний центр захисту інфраструктури;
· реагування на комп'ютерні інциденти: робоча група військово-повітряних сил, робоча група сухопутних військ, робоча група військово-морських сил, робоча група транспортного агентства міністерства оборони, робоча група агентства національної безпеки, робоча група університету Карнегі Меллона;
· ведення інформаційних війн: центр інформаційної війни ВПС, центр Сухопутних військ з вироблення заходів щодо інформаційних війн, центр вироблення заходів з інформаційних війн ВМС, центр інформаційних війн ВМС, центр технології інформаційних війн;
· розслідування комп'ютерних злочинів: відділ спеціальних розслідувань ВПС, директорат кримінальних розслідувань Сухопутних військ, військова розвідка Сухопутних військ, служба кримінальних розслідувань ВМС , служба кримінальних розслідувань міністерства оборони;
· проведення операцій в інформаційних мережах: центр мережних операцій ВПС, армійський центр мережних операцій, комп'ютерне і телекомунікаційне командування ВМС, центр безпеки операцій у глобальних мережах;
· забезпечення: об'єднаний центр боротьби з системами управління, центр спільного використання електромагнітного спектра, комп'ютерна судова лабораторія міністерства оборони, агентство перспективних оборонних досліджень, пункт управління спільними операціями за єдиним інформаційним забезпеченням діяльності підрозділів американської армії, дослідницька лабораторія Сухопутних військ;
· розвідка: розвідувальне управління об'єднаного штабу, розвідувальне управління міністерства оборони (близько 6 тисяч чоловік, бюджет до 1 мільярда доларів), розвідувальне управління ВПС;
· інші організації: Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору, об'єднаний центр оборонних досліджень.
Деякі американські наукові центри проводять дослідження, пов'язані з впливом на свідомість, програмуванням поведінки людей в екстремальних обставинах з метою деморалізації їх волі. З'являються повідомлення про роботу над створенням генераторів частотного кодування мозку, біолокаційних пристроїв високочастотних та низькочастотних генераторів, хімічних і біологічних засобів та інших приладів, здатних викликати цільові зміни у психіці людини і, як наслідок, впливати на їхню свідомість і поведінку.
Крім міністерства оборони, питаннями інформаційної війни в США опікуються й інші структури - АНБ, ЦРУ, ФБР тощо. Так, у ФБР створено навіть спеціальні відділення боротьби з комп'ютерними злочинами.
Загальна сума витрат на інформаційну безпеку в країні складає близько 50 мільярдів доларів у рік.
Основним підрозділом інформаційно-психологічних операцій у ЗС США є батальйон, який може забезпечувати проведення інформаційно-психологічної операції оперативно-стратегічного рівня.
Зони відповідальності батальйонів загальної підтримки:
1-й батальйон - Західна півкуля (Атлантичне і Південне командування);
6-й батальйон - Європа і Африка;
8-й батальйон - Тихий океан і Північно-Східна Азія [3].
Воєнно-політичне керівництво США приділяє велику увагу розвитку сучасних зразків техніки інформаційно-психологічних операцій. Одним з прикладів цього є створення літака ЕС - 130Е "Командо Соло". Ці машини (загальна кількість - 6 одиниць) входять до складу 93-го авіаційного крила спеціальних операцій ВПС Національної гвардії, яке підпорядковується Командуванню сил спеціальних операцій ВПС (місце дислокації - аеропорт Гарісберг, штат Пенсильванія). Вартість одного літака - понад 70 мільйонів доларів. Жодна армія світу нічого подібного не має [9].
У перспективних планах МО США інформаційна війна посідає одне з провідних місць. У вересні 2001 року в обстановці підвищеної секретності відбулася конференція на тему "Свідомість - головна ціль інформаційних операцій ХХІ-го століття". За даними військового тижневика "Дефенс Ньюз" там обговорювалися проблеми подальшого розвитку інформаційних технологій. Підкреслювалося, зокрема, що до 2005 року на впровадження в життя цієї програми Пентагон планує виділити близько 17 мільярдів доларів.
Практичним підтвердженням американських пріоритетів у цьому напрямку діяльності є те, що в міністерстві оброни створено "управління стратегічного впливу" (навколо діяльності якого, до речі, нещодавно виник серйозний скандал). Серед основних завдань управління - забезпечення світових ЗМІ спеціально підготовленою інформацією, вигідною для США, ведення таємних інформаційних операцій задля досягнення бажаного для воєнно-політичного керівництва результату [4].
Велика Британія
Питання інформаційних війн перебуває в компетенції департаменту урядових комунікацій. Чисельність персоналу - 6 тисяч чоловік. Уявлення британських військових аналітиків про інформаційну війну є аналогічним американським, а саме: така війна визначається як вплив на інформаційні системи противника при одночасному захисті власних.
Водночас британські фахівці активно використовують нормативний акт, прийнятий 2000 року, який можна застосовувати для дій у кіберпросторі. Відповідно до цього документа, атаки на національні інформаційні системи можуть розглядатися як звичайний карний злочин з усіма наслідками, що з цього випливають.

 
 

Цікаве

Загрузка...