WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Інформаційно-психологічні операції: концептуальні підходи НАТО і провідних країн світу - Реферат

Інформаційно-психологічні операції: концептуальні підходи НАТО і провідних країн світу - Реферат


Реферат на тему:
Інформаційно-психологічні операції: концептуальні підходи НАТО і провідних країн світу
Бурхливий розвиток інформаційної сфери, створення глобального інформаційного простору породили умови, за яких ведення будь-якого виду протиборства між державами супроводжується їх боротьбою у сфері інформаційній. Не стала винятком і воєнна сфера. Інформаційна боротьба є неодмінною складовою практично всіх збройних конфліктів останнього десятиріччя.
Ідея інформаційної боротьби грунтується на використанні двох важливих факторів: життєдіяльність сучасного суспільства все більше залежить від інформації, обсяги якої постійно зростають, а також від того, наскільки ефективні рішення приймаються на її основі. Отже, мішенню інформаційної боротьби є процес прийняття рішень. Боротьба ведеться шляхом впливу як на свідомість та підсвідомість людей, так і на ту інформацію, на підставі якої приймаються рішення. В свою чергу, вплив на інформацію може здійснюватися безпосередньо (введенням об'єкта впливу в оману) або опосередковано (шляхом впливу на технічні засоби і системи, які забезпечують збирання, нагромадження, опрацювання та поширення інформації). Методи впливу визначають особливості сфер, в яких ведеться інформаційна боротьба. Все це свідчить про важливість та актуальність розгляду питань інформаційного протиборства в сучасному світі та місця в цьому процесі нашої країни [1].
Проблеми, що виникають з розвитком сучасного інформаційного суспільства та високої ймовірності втягнення України в інформаційну війну, диктують необхідність глибокого вивчення цієї проблеми та вироблення методологічних засад інформаційної боротьби, які повинні стати фундаментом формування і реалізації політики забезпечення національних інтересів на інформаційному рівні, в тому числі й у воєнній сфері, та створення національної системи інформаційної безпеки України.
Які ж концептуальні підходи, сили та засоби використовуються НАТО і провідними країнами світу у веденні (чи підготовці) інформаційно-психологічних операцій?
НАТО
Відповідно до керівних документів Альянсу, схвалених 1999 року, інформаційні операції визначаються як "дії, що починаються з метою вплинути на прийняття рішень щодо підтримки політичних і військових цілей шляхом впливу на інформацію, інформаційні процеси і системи управління противника при одночасному захисті власної інформації та інформаційних систем" [5].
В стратегічній концепції Альянсу велика увага приділяється загрозам у інформаційній сфері. Зокрема, в частині II "Стратегічні перспективи. Проблеми та ризики у сфері безпеки" підкреслено, що супротивники можуть спробувати використати зростаючу залежність Альянсу від інформаційних систем шляхом проведення інформаційних операцій, які мають на меті зруйнувати ці системи. У частині IV "Рекомендації щодо сил Альянсу. Стратегія застосування збройних сил Альянсу" зазначено, що для комплексного розвитку цього потенціалу, спроможного забезпечити проведення багатонаціональних операцій, необхідно досягти інформаційної переваги [3].
Для проведення інформаційно-психологічних операцій НАТО вже використовує можливості Польщі та Угорщини. Виконання завдань щодо організації та ведення таких операцій покладено на відповідні структури цих країн з урахуванням їх географічного розташування і стратегічних напрямків. Зокрема, в планах НАТО Польща визначена відповідальною за стосунки зі східними сусідами, в першу чергу з Україною.
Специфічною структурою в рамках НАТО є органи інформаційно-психологічних операцій (ІПО) Туреччини. В "Настанові щодо ведення психологічних операцій" збройних сил цієї країни говориться, що "найкращі результати може принести пропаганда на підрозділи, якими командують недосвідчені та некваліфіковані офіцери".
Особливість діяльності сил ІПО Туреччини полягає в тому, що вони беруть активну участь у заходах інформаційно-психологічного впливу безпосередньо на своїй території, де впродовж багатьох десятиліть гострим лишається курдське питання.
Як член НАТО, Туреччина має вигідне геостратегічне положення. Крім того, вона відіграє впливову роль у мусульманському світі.
Сполучені Штати Америки
В цій країні ще в середині минулого сторіччя усвідомили значення інформаційно-психологічних операцій. 1951 року в збройних силах США було створено відповідне управління. Його фахівці брали активну участь у багатьох кампаніях.
У 1960-і роки в США визначили основні напрямки ведення психологічної війни та її основного компонента - війни інформаційної. Всі науки, що стосувалися інформаційного впливу, стали пріоритетними. В першу це психологія, кібернетика, засоби моделювання поведінки людей, обчислювальна техніка та її програмне забезпечення. Про важливість цього напрямку свідчать такі офіційні документи, як "Стратегія національної безпеки" (1981 рік) і "Стратегічна концепція суперництва" (1989 рік). Після закінчення "холодної війни" у зв'язку з появою нових завдань термін "інформаційна війна" було введено в документи міністерства оборони. Він став активно мусуватися в пресі після операції "Буря в пустелі" (1991 рік). Саме тоді нові інформаційні технології вперше використовувалися як засіб ведення бойових дій. Офіційно ж термін уперше було вжито в директиві міністра оборони № 3600 від 21 грудня 1992 року, де в загальному вигляді формулювалися основні положення концепції інформаційної війни.
1993 року в директиві Комітету начальників штабів № 30 - 93 було викладено основні принципи ведення інформаційної війни. Ідеї інформаційного протиборства трансформовано в концепцію "Боротьби з системами управління". У цьому документі боротьба з такими системами виокремлюється у самостійний вид оперативного забезпечення бойової діяльності військ [5].
Згодом концепція інформаційної боротьби набула розвитку в інструкції Комітету начальників штабів (КНШ) 3210.01А "Концепція інформаційних операцій об'єднаних угруповань збройних сил" від 1996 року та в Єдиному статуті КНШ № 3 - 13 "Доктрина спільних дій з проведення інформаційних операцій" від 1998 року.
Нині американські експерти визнають, що вже понад 20 країн планують і здійснюють різні види інформаційних операцій, спрямованих проти США. ЦРУ відзначає, що певна кількість конфронтуючих держав розглядає інформаційні війни як невід'ємну частину

 
 

Цікаве

Загрузка...