WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Інформаційно-психологічні операції в сучасних збройних конфліктах - Реферат

Інформаційно-психологічні операції в сучасних збройних конфліктах - Реферат

використання. Вони здійснюються в рамках державної політики, а їх військова і прикладна сторони узгоджуються і координуються з діяльністю відповідних державних закладів.
У залежності від мети, характеру, масштабу та змісту завдань, які вирішуються, психологічні операції підрозділяються за своїм рівнем на стратегічні, оперативні і тактичні, за часом проведення - на ті, які проводяться у мирний час (загрозливий) період, у воєнний час і в ході миротворчих операцій. Крім того, за спрямуванням психологічні операції діляться на ПсО для введення противника в оману, ПсО проти цивільного населення противника, ПсО на підтримку бойових дій, ПсО з сприяння опозиційним силам та дисидентським рухам, ПсО для здійснення культурної експансії і диверсій, консолідуючі ПсО, а також ПсО в ході миротворчих операцій.
Стратегічні ПсО мають глобальний характер і здійснюються протягом тривалого часу (відмісяця до кількох років). Ці операції зазвичай мають яскраво виражений політичний характер, і, як правило, являють собою інформаційно-пропагандистські кампанії, об'єктом яких може бути навіть уся світова спільнота, включаючи й населення власної країни. В ході проведення психологічних операцій стратегічного рівня широко використовуються друковані та електронні засоби масової інформації.
Головними цілями стратегічної операції є здійснення тиску на воєнно-політичне керівництво противника для того, щоб воно прийняло вигідне для об'єкта рішення, а також підготовка громадської думки для сприйняття прямого збройного втручання у внутрішні справи іноземних держав.
Одними з основних способів впливу на стратегічному рівні є психологічна ізоляція та дезінформація об'єкта впливу.
Психологічна ізоляція об'єкта включає в себе заходи в політичній, економічній та військовій галузях.
У політичній галузі це може бути дипломатичний вплив, який здійснюється на керівництво держав, сусідніх з об'єктом впливу. Так, в ході підготовки до операції у Гренаді в жовтні 1983 року США створили військово-політичний союз східнокарибських країн, який виступив з різким засудженням політики керівництва Гренади. До цього союзу увійшли Антигуа і Барбуда, Домініка, Сент-Люсія, Сент-Вінсент та Гренадіни. Виникнення цього альянсу дозволило засобам масової інформації західних країн трактувати його з'яву як результат загального невдоволення карибских країн політикою М. Бішопа та його кабінету.
В економічній галузі психологічна ізоляція, як правило, впроваджується шляхом введення торгових і економічних санкцій та ембарго. Так, адміністрація Р. Рейгана використала свій вплив на Міжнародний валютний фонд, Міжнародний банк реконструкції та розвитку і Міжамериканський банк розвитку, щоб не допустити надання фінансової допомоги Гренаді.
Психологічна ізоляція у військовій сфері зводиться, в основному, до демонстрації рішучості використати збройні сили з метою вирішення кризової ситуації.
Другим способом інформаційно-психологічного впливу, який активно використовується з метою тиску на населення інших країн, є дезінформація. Вона використовується для того, щоб в найкоротші строки переконати власне населення та світову спільноту у необхідності вирішення проблеми, яка виникла, силовими методами.
Вплив на політичних та військових лідерів, а також на керівників (найвидатніших представників) засобів масової інформації, культури і мистецтв супротивної сторони є важливим аспектом інформаційного протиборства в цілому і психологічної операції зокрема. У зв'язку з цим, наприклад, у США особливої уваги надається створенню колективних та індивідуальних моделей поведінки представників вищої і середньої ланки державного і воєнного керівництва, створенню так званих психологічних портретів керівників.
На оперативному рівні інформаційно-психологічні операції проводяться для забезпечення успішного ходу операції чи кампанії в цілому, вирішення головних завдань операції. Їх мета - вплив на системи зв'язку, системи тилового забезпечення та бойового управління збройними силами з одночасним захистом аналогічних систем як власних збройних сил, так і збройних сил союзників.
Інформаціно-психологічні операції на тактичному рівні проводяться з метою забезпечення вирішення тактичних завдань. Вони, як правило, зосереджені на інформаційних системах та інформації, які стосуються бойового управління, розвідки, зв'язку, і безпосередньо забезпечують ведення бойових дій частинами і з'єднаннями противника. Одночасно вживаються заходи для захисту власних аналогічних систем та систем союзників.
Висновок
Можна твердити, що цілі інформаційної війни зовсім інші, ніж війни в загальноприйнятому розумінні. Це не фізичне знищення противника і ліквідація його збройних сил, не знищення важливих стратегічних та економічних об'єктів, а широкомасштабне порушення роботи інформаційних, комунікаційних мереж і систем, часткове порушення економічної інфраструктури та підпорядкування населення країни, яка атакується, волі країни-переможця. Більше того, в епоху інформаційних війн плани бойових операцій розробляються військовими разом з цивільними спеціалістами, причому нерідко останні відіграють провідну роль в цьому.
На завершення необхідно відзначити, що в теперішній час психологічні операції стали невід'ємною частиною воєнного мистецтва. Великий досвід, нагромаджений спеціалістами у цій галузі, знаходить своє практичне застосування в ході підготовки та ведення збройних конфліктів різної інтенсивності, що дозволяє підвищувати ефективність силового впливу при вирішені як міжнародних, так і внутрішніх проблем
Література:
1. Вісник Верховної Ради України, 2003 № 39, ст. 351.
2. Расторгуев С. П. Информационная война. - Г.: Радио и связь, 1998.
3. Томпсон К. Програмные средства защиты информации. -Г., 1993. -117 с.
4. Thomas P. Rona, "Weapon Systems and Information War", Boeing Aerospace Co., Seattle, WA, 1976.
5. Joint Pub 3-13.1 "Command and Control Warfare", DOD US, February 1996.
6. Joint Pub 3-13 "Information Operations", DOD US, December 1998.
7. http://www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...