WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Інформаційне забезпечення виборчої кампанії - Реферат

Інформаційне забезпечення виборчої кампанії - Реферат


Реферат на тему:
Інформаційне забезпечення виборчої кампанії
Виборчі кампанії, а вірніше, виборчі технології, "покликані зробити заплановані результати", як-от забезпечити "обрання" того або іншого кандидата. Ця ціль досягається через створення і корекцію установок, емоцій і поведінку різноманітних груп електорату.
У літературі виділяють два типи політичної пропаганди: м'який і жорсткий. Перший тип спрямований на еволюційне перетворення існуючої системи психологічних настанов, стереотипів і т. ін., другий - на докорінну перебудову цієї системи1. У виборчій кампанії переважно застосовують м'які, але сильнодіючі методи, це пов'язано в першу чергу з короткоплинністю кампанії2.
Перш ніж розглянути методи пропаганди і контрпропаганди у виборчій кампанії коротко ознайомимося з основними підходами до вирішення завдання.
Закони сприйняття та обробки інформації людиною досить універсальні. Завдання пропагандистської кампанії - сформувати соціальну установку електорату. Соціальний технолог вивчає доступні характеристики виборця - його соціальне середовище, загальну піддатливість переконанню, установки, що активізуються комунікативним актом тощо, - й залежно від результатів аналізу конструює повідомлення. Ефективність повідомлення визначається вдалим вибором форми, аргументації, каналу передання, врахуванням ситуативних характеристик, підбором комунікатора, що належить до такої групи й виконує таку соціальну роль, яка не конфліктує з установками реципієнта.
Пропагандисти не прагнуть змусити людину свідомо аналізувати інформацію, вони радше апелюють до підсвідомості й намагаються викликати реакцію на тілесному рівні.
Сучасна пропаганда оперує образами а не інформацією. Чим емоційніші, тим дієвіші повідомлення, тому що запам'ятовуються ті, від яких залишається враження. Емоційно забарвлена інформація залишається в пам'яті надовго, можливо, на все життя.
Ефективні техніки переконання та пропаганди базуються на роботі з правою півкулею мозку, яка відповідає за образне мислення та уяву.
Активно у пропаганді використовують властивості межових станів свідомості. Найефективнішими при цьому є техніки, які використовують вплив на тіло. На ефекті тілесного впливу побудована робота з послідовниками культів, учасниками мітингів та страйків, аудиторією рок-концертів та спортивних змагань.
Цим зумовлена популярність розміщення реклами в концертах, залучення музикантів до передвиборчих кампаній та екологічних програм.
Розглянемо основні методи пропаганди і контрпропаганди у виборчій кампанії.
"Використання авторитетів (груп впливу)". Метод полягає у використанні авторитетних, відомих для цільової аудиторії людей або груп. Даний метод є одним із найпоширеніших в практиці виборчих кампаній. Наприклад, у ході виборчої кампанії мера міста Києва в 1999 відома співачка Софія Ротару виступала на підтримку Г. Суркіса, а відомі спортсмени - боксери Володимир і Віталій Клички виступили на підтримку О. Омельченка.
"Стверджувальні заяви". Метод полягає в поширенні різноманітних тверджень у якості самоочевидних, таких що не потребують доказів. Ці твердження можуть бути як достовірними, так і ні. На основі даного методу побудована велика частина пропаганди.
"Станьте на бік переможців". У даному методі експлуатується бажання людей бути на боці переможця, аудиторія переконується в необхідності діяти так, щоб виявитися "на боці переможців", бути "як усі". У виборчій кампанії метод часто використовується у виді таких пропагандистських тим: "Кандидат N - кандидат номер один" або "Кандидат N - кандидат переможець", а також у закріплення теми "Все рівно переможе N". У президентській кампанії 1999 року на боці Л. Кучми виступили відомі люди: астролог Павло Глоба і психотерапевт Кашпировський, які в безапеляційній формі заявили, що Президентом буде Л. Кучма.
"Спрощення проблеми". Суть методу "спрощення" полягає у зведенні складних соціальних, політичних, економічних або військових проблем до простих інтепретацій, що відповідають інтересам тих, хто веде пропаганду. Наприклад, у президентській кампанії 1999 року переважна більшість кандидатів у президенти у всіх проблемах і негараздах звинувачували діючого Президента.
"Вибірковий добір інформації". Суть методу полягає в спеціальному доборі тих фактів, що є більш вигідними для однієї із сторін. Хоча, як стверджують дослідники, факт - не пропаганда. Пропаганда - це інтерпретація факту3.
"Використання залякуючих повідомлень і тем (з метою пропаганди)". Теми і повідомлення, що лякають є одними з найефективніших засобів впливу на цільову аудиторію. Ефективність методу залежить від сполучення таких компонентів: загроза, рекомендації як уникнути загрози, впевненість аудиторії в спроможності виконати рекомендації. Класичний приклад - президентська виборча кампанія Б. Ельцина у 1996 році, яка пройшла під гаслом: "Голосуй - бо програєш".
"Використання ціннісних слів і понять" (стосовних до основних цінностей суспільства). Метод полягає у використанні емоційно інтенсивних слів, що відносяться до основних цінностей, що є переконливими без додаткової інформації, і кореляції їх із необхідними ідеями або людьми. Даний метод апелює до таких почуттів, як любов до країни, дому, свободи, гордість батьківщиною і т.д. Для США в набір емоційно зафарбованих слів, входять такі поняття, як цивілізація, християнство, демократія, патріотизм, дім, сім'я, діти, материнство, наука, медицина, здоров'я, любов, світ, щастя і т.д. Наприклад, на виборах президента Франції в 1974 p. одним із гасел було "Ф. Мітерран - Президент для усіх французів". Аналогічне гасло використовувалося під час виборчої кампанії Президента РФ Б.Н. Єльцина; "Б. Єльцин - Президент усіх росіян".
"Такий же, як усі ми". Метод полягає в тому щоб підняти довіру цільової аудиторії, забезпечуючи

 
 

Цікаве

Загрузка...