WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Особливості спілкування молодших школярів (кваліфікаційна робота) - Реферат

Особливості спілкування молодших школярів (кваліфікаційна робота) - Реферат

клас 0 0,0 12 18,2 45 68,2 9 13,6
разом 0 0,0 71 29,2 114 46,9 29 11,9
З класу в клас знижується питома вага оцінок 1 групи - з 56,7% до 18,2%. Значний вплив змісту, форми навч. процесу на формування ціннісно-смислової свідомості, мол. школярів у напрямку соціалазації. Вчителі повинні віднаходити засоби у роботі мол. школярами для розвитку спілкування між дітьми.
Забезпечимо дітям готовність до спілкування.
Важливим аспектом готовності дітей дошкільного навчання є готовність до спілкування з дорослими. Адже це основний засіб інформативного й емоційного впливу на дітей, а також важливий засіб обміну інтелектуальними й моральними цінностями. Але спілкування з однолітками, про яке йдеться у цій публікації - не менш важливе. Бо в міжособистісному спілкуванні відбувається найбільш природний і невимушений розвиток взаємовідносин, їх вияв і реалізація. Спілкування з ровесниками емоційно насичене, воно нестандартне, вільне, ініціативне, оскільки дитині важливіше висловитися самій, ніж вислуховувати іншого. Спілкування з однолітками багатше і різноманітніше, ніж з дорослими, бо включає управління діями партнера, їх контроль, показ своїх зразків, порівняння з собою, тощо. Якщо під час спілкування з дорослими дитина вчиться говорити й діяти правильно, слухати і розуміти інших, то в спілкуванні з однолітками - самовираження вступати в різноманітні стосунки. Тому дуже важливо, щоб на початок вступу до школи діти навчилися правильно будувати свої стосунки із своїми ровесниками. Але цьому, на жаль, часто заважають такі негативні риси особистості як замкненість, сором'язливість, невпевненість у собі, що супроводжуються неадекватно заниженою самооцінкою.
Пропоновані вправи допоможуть позбутися негативних проявів у поведінці дітей та розвивати їхні комунікативні вміння. Вправи для дітей молодшого шкільного віку.
Кораблик.
Двоє дорослих розгойдують ковдру, яку тримають за краї. Це - "кораблик". У ньому лежить дитина. На слова "Тиха, спокійна погода, штиль", - усі діти учасники гри зображують гарну погоду. На слова: "Буря! Шторм!", вони починають "створювати шум", "кораблик" хитається сильніше. Дитина, яка знаходиться в кораблику має перекричати бурю "Я не боюся бурі! Я - найхоробріший матрос!"
Гра підвищує самооцінку, виховує впевненість у собі.
Паровозик.
Діти шикуються один за одним, поклавши руки на плечі того, хто стоїть попереду. Ведучий - "паровоз". Він вільно рухається, долаючи перешкоди - уявні ліс, гори, ріки, обійшовши подвір'я чи кімнату один раз, ведучий стає, в кінці "потягу", місце "паровоза" займає дитина, яка стояла за ним. продовжують гру доти, доки кожен не побуває в ролі "паровоза". Після гри "потяг" може зійти з колії, і всі "вагони" падають.
Гра допомагає подолати сором'язливість, розвиває активність, організованість, створює настрій. Ця гра, як і всі ігри "без слів" допомагає невпевненій дитині легше контактувати з ровесниками.
Я та інші.
Дитині пропонується розповісти про свого друга, маму, тата, бабусю, дідуся. Важливо, щоб дитина могла висловити свою думку підкреслити позитивні риси іншого. Можна запропонувати розповісти і про себе виділяючи позитивні та негативні риси, акцентуючи увагу на позитивних.
Вправа розвиває вміння висловити думку.
Дзеркало.
Варіант 1. Дитина грає з дорослим або ровесником. Вона дивиться у "дзеркало", яке повторює всі її рухи і жести. "Дзеркалом" є партнер по грі.
Варіант 2. Група дітей грає. Одна дитина зображує когось із групи. "Дзеркало" вказує, кого зображувала дитина.
Гра корисна для пасивних не впевнених у собі, мовчазних дітей. Допомагає розкритися, почуватися розкутіше.
Закінчи речення.
Дітям пропонується по черзі закінчити кожне з речень:
я хочу…
я вмію…
я зможу…
Учнів можна пояснити ту чи іншу відповідь.
Ця вправа сприяє підвищенню впевненості в собі, в своїх силах, розвиває вміння висловлювати власні думки.
Комплементи.
Вправа починається зі слів: "Мені подобається в тобі…". Дитина говорить це всім учасникам гри-вправи - дітям. Інші учасники також говорять компліменти всім, кому хочуть. Але вони мають бути різними і обов'язково правдивими.
Після гри учасники гри обговорюють, що вони відчували, що нового про себе дізналися, чи сподобалося їм говорити компліменти.
Вправа сприяє розвитку вміння висловлювати свої думки і почуття, а також бачити взаєморозуміння та прихильність інших, які є важливими компонентами при спілкуванні.
Літаки.
Суть гри полягає в тому, що на сконструйованих власними руками паперових літаках діти пишуть побажання, хто кому хоче. Воно має стосуватися конкретної особи. По команді "запускають" літаки адресатам.
Гра - добрий діагностичний показник взаємовідносин дітей у групі (класі), справляє у вираженні доброзичливого ставлення до ровесників, вчить виявляти і приймати знаки уваги.
Сидячий і стоячий.
Одна дитина сидить, інша - стоїть. У такому положенні вони намагаються вести розмову. Через кілька хвилин міняються позиціями. Таким чином кожен співбесідник практично усвідомлює важливість спілкування на рівні очей. Після виконання вправи діти діляться своїми враженнями.
Вправа-гра спрямована на те, щоб показати значення неправильних засобів спілкування.
Спина до спини.
Діти сідають спиною один до одного. Це може дитина й дорослий. Їм пропонується домовитися про щось один одному. Після вправи співрозмовники діляться враженнями і своїми відчуттями. Дорослий може допомогти їм запитаннями: "Чи було вам зручно?", "Чи не хотілось щось змінити?"
Вправа-гра спрямована на те, що показати важливість бачити свого співрозмовника під час розмови.
Казка по колу.
Дітям пропонується обрати тему своєї казки. Потім вони сідають у коло і по черзі, тримаючи в руках "чарівну паличку", придумують історії. Перша дитина починає, друга продовжує і так усі діти.
Потім проводиться обговорення, під час якого учні висловлюються, чи сподобалась їм казка, що вони відчули придумуючи її.
Таке придумання казки допомагає кожній дитині виразити думки, вчить адекватних способів взаємодії, розвиває взаємодопомогу, вміння спокійно вислухати співрозмовника.
Це лише деякі прийоми, які можна використати, навчаючи спілкування невпевнених, замкнених, сором'язливих, із заниженою самооцінкою дітей.
Гра має велике значення для дитини. У грі існує об'єктивна свобода для дитини. Тут діти мають змогу самостійно без дорослих розподіляти ролі, контролювати один одного, стежити за точністю виконання, вести свій діалог. Гра стає сьогодні школою соціальних відносин для кожної дитини. Під час гри дитина ознайомлюється з великою кількістю почуттів і взаємовідносин, стосунків гри спілкування, вчиться розрізняти добро і зло.1
П. Ш. 6'97 "Роль гри у навч. і вих-ні молод. шк."
Саме в іграх розпочинається невимушене спілкування дитини з колективом класу, одним з другим.
Ушинський К. Д. "Вибраніпедагогічні твори", К., "Радянська школа", 1949, с. 213.
Ігри

 
 

Цікаве

Загрузка...