WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Інтернет-середовище і формування гендерної ідентичності в процесі життєвого планування - Реферат

Інтернет-середовище і формування гендерної ідентичності в процесі життєвого планування - Реферат


Реферат на тему:
Інтернет-середовище і формування гендерної ідентичності в процесі життєвого планування
Юнацький вік є чи не найвідповідальнішим і найскладнішим періодом життя особистості. "Шлях юнацького розвитку - це шлях соціалізації й засвоєння нових соціальних ролей, нерідко поєднаний з непевністю, непослідовністю, конфліктами та іншими труднощами рольового вибору" [1, с. 174]. Це етап формування почуття ідентичності на "противагу рольовій невизначеності особистісного Я" [1, c. 176]. Молоді люди мусять засвоювати нові соціальні ролі на основі вкрай обмеженого життєвого досвіду. Головні з цих ролей - ролі чоловіка і жінки, виконання яких може бути успішним тільки тоді, коли це відповідає соціальним очікуванням. Іншими словами, в юнацькому віці відбувається усвідомлення себе як представника чоловічої чи жіночої статі - так звана гендерна ідентичність.
Гендерна ідентичність є, у свою чергу, важливим фактором опрацювання інформації про себе та інших [5, c. 605]. Нинішня епоха заперечує багато ідеалів, у тому числі й ідеали мужності та жіночності, що відбивається на гендерній ідентичності. Інтернет-середовище у цьому випадку відіграє не останню роль, дозволяючи молодій людині здійснювати різні експерименти не тільки з власною особистістю, але й зі статевою приналежністю. "У віртуальному середовищі ви взагалі можете бути, ким захочете, мати будь-який вигляд, бути істотою будь-якої статі на вибір; одне слово, у вас немає обмежень, характерних для матеріального світу" [7].
Водночас віртуальний світ позбавляє молодих людей найголовнішого - реального життя. Ця обставина викликає серйозні побоювання з огляду на те, що "характерною рисою юнацького віку є формування життєвих планів" [3, c. 141]. Плануючи своє майбутнє, молоді люди повинні мати адекватне уявлення про власний Я-образ у реальному світі. "Образ "Я" не просто віддзеркалюється у формі уявлення чи поняття будь-яких об'єктивних даних і незалежних від ступеня своєї усвідомленості властивостей, а соціальною настановою, ставленням особистості до самої себе" [3, c. 63].
Я-образ створюється на основі "відношення людини до себе як до чоловіка або жінки, усвідомлення і прийняття власної статевої приналежності, засвоєння стереотипів маскулінності і фемінінності" [6, c. 122]. Отже, Інтернет-середовище втягує у свій простір молодих людей, які прагнуть розкрити справжнє Я у світі ілюзій та намагаються при цьому зберегти у реальності штучно створений, ілюзорний образ. "Анонімність спілкування в Інтернеті збагачує можливості самопрезентації людини, надаючи їй можливість не просто створювати про себе враження за своїм вибором, але й бути тим, ким вона захоче" [4].
Саме бажання перебувати в "кіберобразі" змушує молодих людей збільшувати час свого спілкування в Мережі, що згодом може порушувати зв'язок з реальним світом і спричинити адикцію. Тривогу в цьому випадку викликає те, що спостерігається "постійне збільшення кількості молодих людей, які підмінюють безпосередньо живе спілкування віртуальним спілкуванням" [2].
Стає очевидним, що Інтернет впливає на уявлення особистості про себе як представника чоловічого або жіночого роду, що згодом призводить до змін у системі життєвого планування. "Тільки приймаючи власну стать, розуміючи її переваги й обмеження, людина відчуває себе більш щасливою, живою, реальною..." [6, c. 122]. Виходячи з наведеної тези, розуміємо, що "життєві плани, в точному сенсі цього слова, виникають тільки тоді, коли предметом міркувань стає не лише кінцевий результат, але і способи його досягнення, шлях, яким має намір іти людина, і ті об'єктивні та суб'єктивні ресурси, які їй будуть потрібні" [3, c. 142].
Ширше проблема гендера розглядалась у західних країнах. Її, зокрема, вивчали J. Money, R. J. Hare-Mustіn, J. S. Hyde, B. Lott, K. Horney. В останні роки до цієї проблеми звертається все більше фахівців у країнах СНД (серед них І. Кін, Л. Попова, Н. Родіна, І. Романов, І. Каширська). Що ж стосується гендерних досліджень в системі Інтернет, то дотепер це питання належно не вивчалося. Але темпи зростання адиктів із середовища користувачів Мережі в Україні диктують необхідність аналізу явища.
Мета цього повідомлення полягає в розгляді впливу Інтернет-середовища на процес формування гендерної ідентичності користувачів Мережі і пов'язані з цим зміни у життєвому плануванні.
Основним завданням статті є встановлення різниці у побудові життєвих планів юнаками й дівчатами, схильними до Інтернет-залежності та вільними від неї.
Спираючись на викладений вище матеріал, одержуємо змогу висунути гіпотезу: Інтернет-простір по-різному впливає на жінок і чоловіків. Відповідно до ступеня занурення юнаків і дівчат у віртуальну реальність, відбувається зміна системи життєвого планування. Життєві плани жінок мають істотні розбіжності з планами чоловіків як у групі користувачів, які не мають рис залежної поведінки, так і в групі схильних до Інтернет-залежності.
До дослідження було залучено студентів Луганського державного педагогічного університету ім. Т. Шевченка, Київського національного торгово-економічного університету, Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету "Київський політехнічний інститут", Національної академії державної податкової служби України. Вони реперезентували факультети: психолого-педагогічний, фінансово-економічний, телекомунікаційних мереж і систем, економіки і бізнесу, графічного дизайну, іноземних мов, трудового і професійного навчання. Загальна кількість учасників - 397 чоловік у віці від 17 до 28 років. З них 56 % - чоловіки, 44 % - жінки.
Психологічний інструментарій застосовувався відповідно до досліджуваного явища. Для розгляду особливостей життєвого планування в групах юнаків і дівчат, схильних до Інтернет-залежності і вільних від неї, ми використовували наступні проективні методики. Студентам пропонувалося написати твір на тему "Моє майбутнє через п'ять років", а також виконати малюнок власного майбутнього. Крім перелічених методик використовувалась авторська модель опитувальника, що дозволяє визначити рівень захопленості учасників дослідження системою Інтернет.
При аналізі результатів увага зверталась

 
 

Цікаве

Загрузка...