WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Імідж України і Росії в умовах політичних змін - Реферат

Імідж України і Росії в умовах політичних змін - Реферат

відміну від нестабільності економіки української).
На тлі досить позитивного іміджу Росії (могутня, велика, сильна, розвинена, забезпечена) пріоритет своєї країни в української молоді досягався 2004 року за рахунок підвищення значущості природних ландшафтів, незалежності, орієнтації на Європу. Для молоді позитивний імідж своєї країни дуже важливий, тому юнаки і дівчата небайдужі до перемог українців у конкурсі Євробачення і в спорті (це відзначалося в усіх студентських групах).
Бесіди зі студентами та аналіз змісту теле- і радіопередач дозволив зробити висновок, що імідж України складається не лише під впливом ЗМІ. Важливим є власний життєвий досвід респондентів, особливості їх сприйняття, а також обговорення подій, які відбуваються в країні, з родичами та друзями.
Образ Росії увеликій мірі визначається в українських студентів телебаченням, кінофільмами та іншими засобами пропаганди, а також поглядами родичів, читанням художньої літератури та обміном думками з друзями. Важливим фактором є спеціальність, яку отримують студенти. Так, студенти мистецького факультету в образі Росії відзначали розвинену архітектуру, значну кількість пам'ятників у великих містах.
Отже, цілеспрямований вплив телебачення та інших ЗМІ на формування іміджу країни виявився обмеженим. Однак певні феномени телевізійного простору України в уявленнях про країну все ж виявилися. До них належать "ефект песимізму" та "ефект бумеранга" [8, с. 119 - 120]. Ефект песимізму полягає в тому, що песиміст звинувачує у своїх проблемах владу, і це проявилося у її характеристиках, які увійшли до уявлень про Україну 2004 року. Ефект бумеранга пов'язаний з реакцією населення на передачі історичної проблематики. В результаті в іміджі країни в українців ми не знайшли характеристик її як історично давньої та сильної держави. Навпаки, країну сприймають як молоду та економічно слабку.
Отже, результати аналізу змісту уявлень студентів про Україну і Росію підтверджують, що імідж країни формують соціально-історичні та культурні фактори. До них належать: історичні реалії та паралелі відносин між країнами; культурні взаємозв'язки країн; їх політичні стосунки; знання про країну (інформованість та реальність уявлень про неї); лінія пропаганди ЗМІ; економічні та географічні взаємозв'язки; менталітетні стереотипи; доступність кордонів (що дозволяє побачити сусідню країну самому і зробити власні висновки тощо) [3, с. 231].
У період останньої виборчої кампанії намітилися зміни іміджу України в українців. Спеціальне дослідження із застосуванням методу бесіди, де респондентами були студенти педагогічного університету, показало, що імідж країни з новим Президентом у період апогею виборчої кампанії та боротьби виборців за свої права визначався політичними пріоритетами і реакцією на характер виборчої кампанії.
Молодь, яка орієнтувалася на європейські перспективи майбутнього своєї країни з Президентом В. Ющенком на чолі, в той період вважала, що життя в Україні поліпшиться. В грудні в іміджі країни посилилися уявлення, що вона міститься в Європі і є європейською державою. Респонденти були впевнені, що Україна співпрацюватиме і з країнами Європи, і з Росією, стане більш демократичною, подолає корупцію. Інша частина студентів (налаштована песимістично) вважала, що Україна і життя в ній кращими не стануть. У багатьох відповідях простежувалося побоювання розколу країни, громадянської війни, економічної і політичної залежності від країн Західної Європи й США.
В грудні у більшості студентів стала переважати висока оцінка "помаранчевої революції". На перервах, а інколи і під час лекцій, вони, часто з власної ініціативи, обговорювали імідж України, що, ймовірно, викликалося потребами, пов'язаними зі зростанням громадянської свідомості у бурхливий період політичної боротьби всередині країни. В іміджі України з'явився акцент на тому, що вона стала відомою і цікавою усьому світові і, особливо, США та розвиненим країнам Західної Європи. У студентської молоді з'явилася гордість за свою країну і народ, посилилося почуття національної ідентифікації у представників різних етнічних груп та почуття оптимізму, яке виражалося формулою "Ми - українці".
Отже, штучно створюваний ЗМІ з 1990-х років образ України як країни європейської і готової до економічного розквіту, в масовій свідомості довго існувати не зміг (для цього йому мала б відповідати адекватна реальність). Виявилося, що він коригується у масовій свідомості іншими інформаційними джерелами і особливо обговоренням соціальних проблем на міжособистісному, академічному та побутовому рівнях.
Найзначніші зміни у структурі та змісті іміджу країни були викликані ситуацією політичної кризи.
Другий етап дослідження відобразив невипадковість змін, що відбулися в іміджах обох держав під впливом "помаранчевої революції" та оцінки чотирьох місяців роботи нового Президента і його уряду.
У дослідженні, проведеному наприкінці квітня 2005 року, взяло участь 46 студентів з трьох академічних груп факультету української філології (12 осіб), факультету іноземних мов (спеціальність - російська мова, література і психологія у сфері освіти - 16 осіб), психолого-педагогічного факультету (спеціальність - практична психологія і соціальна робота - 18 осіб).
Сума усіх характеристик, даних респондентами - 202. У середньому кожний досліджуваний використав 4,39 характеристик України. Це дещо менше, ніж у перших дослідженнях (у першому дослідженні на кожного студента припадало в середньому по 5,9 характеристик).
За допомогою контент-аналізу виявлено 97 характеристик, які відображають уявлення студентів про Україну. Середнє арифметичне частоти використання характеристик - 2,08 при sn=1,7. Імідж країни, за методикою, що використовується, визначається якостями, які зустрічаються не рідше за х+sn, тобто три і більше разів.
Після "помаранчевої революції" молодь сприймає країну такою, що розвивається (15), хоча й має нині низький рівень життя (10). Багато студентів вважають, що Україна буде європейською країною або увійде до Євросоюзу (8). На їхню думку, нині Україна розхитана і нестабільна (5), але має можливості для блискучого розвитку (5). Студенти писали й говорили, що Україна тепер має надію (5). Висловлювалася впевненість, що хоча в країні в усіх сферах "коїться величезний бардак", уряд зможе навести лад (5). В Україні буде робота (для молодого покоління) (5). Свою країну студенти, як і раніше, сприймають як красиву і мальовничу (4), але естетична оцінка відійшла на другий план порівняно з прогнозами та припущеннями стосовно її політичного та

 
 

Цікаве

Загрузка...