WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Імідж України і Росії в умовах політичних змін - Реферат

Імідж України і Росії в умовах політичних змін - Реферат

моніторинг динаміки сприйняття іміджів України і Росії, оскільки імідж країни, який створюють засоби масової інформації, не ідентичний образові держави, який формується у громадян.
У президентській програмі "Україна - 2010" є розділ про розвиток інформаційних ресурсів. Там пропонується формування позитивного іміджу держави у ЗМІ, поширення у світовому інформаційному просторі національних ідей,образів та символів, які б ефективно репрезентували Україну [1, с. 33; 8, с. 202 - 203]. Сприйняття ж такого іміджу залежить не тільки від добробуту громадян, але й від їх психологічних особливостей, а також від політичної ситуації в країні.
Проаналізуємо результати дослідження, проведеного нами за допомогою методів контент-аналізу та бесіди.
Предметом дослідження стали зміни іміджів України і Росії в уявленнях молоді з центрально-українського регіону, що відбулися під впливом виборів Президента і політичної кризи, які викликали "помаранчеву революцію". У дослідженні взяли участь студенти психолого-педагогічного, філологічного і мистецького факультетів Кіровоградського педагогічного університету. За національним складом респонденти у переважній більшості були українцями і росіянами.
Ми просили студентів схарактеризувати Україну і Росію, відповідаючи на запитання: "Як ви уявляєте сучасну Україну? Який її образ у вас склався, яка вона?", "Як ви уявляєте сучасну Росію? Який її образ у вас склався, яка вона?"
Дослідження мало два основні етапи. Перший - кінець травня - початок червня 2004 року, другий - кінець квітня 2005 року. Проміжним етапом вважаємо дослідження, проведене наприкінці листопада - початку грудня 2004 року, у період виборчої кампанії та "помаранчевої революції".
У першому дослідженні іміджу України взяло участь 59 респондентів. Ними були студенти другого і четвертого курсів педагогічного університету, 17 юнаків та 42 дівчини. Вік респондентів 18 - 22 роки.
Загальна кількість характеристик країни, даних респондентами, - 349. Середня кількість характеристик, що становлять образ країни, названих одним респондентом, - 5,9. Різноманітність якостей, що характеризують Україну, - 94; середнє арифметичне частоти їх використання - 3,71; сигма - 5,58. Якості, які можна вважати такими, що відповідають іміджу, згідно з одним з варіантів методики контент-аналізу, за частотою використання мають перевищувати х+sn, тобто 9. Імідж України у цьому випадку описується такими якостями (у дужках вказано кількість респондентів, які відзначили ту чи іншу якість своєї країни).
Найчастіше студенти називали слабко розвинену економіку (29). Однак країну вони сприймають як красиву, мальовничу (23), що має родючі землі (15), вона незалежна (19), велика, простора (12), працелюбна і працьовита (12), але бідна й нужденна (10).
Якості, які не перевищують х+sn, але зустрічалися частіше, ніж середнє арифметичне їх частоти, при виявленні іміджу також слід взяти до уваги. Студенти характеризують Україну як слабку (9), перспективну (8), багату на мінеральні ресурси та корисні копалини (7); як країну, що має хорошу культуру (7), з розвиненим пісенним мистецтвом, співочу (7), привітну (6), з хорошими ВНЗ (6), але з поганою політикою, корисливими політиками (6) та поганими дорогами (6). Деякі респонденти відзначали розвинену промисловість (5) та корумпованість (5). Вони вважали і вважають Україну країною, розташованою в Європі, європейською (5) та дипломатичною (5).
Як бачимо, в образі України у респондентів проявляється двоїстість. З одного боку, це - гарна країна, з працелюбними людьми та приязними стосунками, що відображає емоційно-позитивну оцінку. З іншого боку, в ньому представлено рефлексію економічних негараздів, відзначено незрозумілу, неоднозначну політику та корумпованість влади.
Образ України в українців містить економічні, соціальні, культурологічні, політичні та соціально-психологічні фактори. Образ в цілому позитивний, і серед якостей, що сприймаються позитивно, - її незалежність, краса ландшафтів, розвинене мистецтво співу. Країну бачать як велику за територією, вказують, що вона прямує до ЄС, має значний науковий потенціал та багаті природні ресурси.
У першому дослідженні іміджу Росії взяло участь 105 респондентів - 26 юнаків і 79 дівчат віком від 18 до 23 років. З них 59 осіб відповідали на запитання як стосовно іміджу України, так і стосовно іміджу Росії.
Загальна кількість характеристик Росії, даних усіма респондентами, - 574. Середня кількість характеристик, що становлять образ країни, названих одним респондентом, - 5,46.
Більша кількість характеристик, даних Росії, визначається більшою кількістю респондентів та дещо меншою єдністю думок про країну, що відображено в показниках сигми. В середньому респонденти використовували 5 характеристик, що істотно не відрізняється від кількості характеристик, даних Україні.
Різноманітність характеристик, що відображають імідж Росії, - 104; середня частота їх використання - 5,52; сигма дорівнює 7,87. Якості, що характеризують імідж Росії, за частотою використання повинні перевищувати х+sn, тобто 13 одиниць.
Росія в уявленнях українських студентів - це країна велика а то й величезна (55), могутня, сильна (30), багата (27), з розвиненою економікою (28). Її оцінюють як перспективну (23). Студенти високо оцінювали Росію як красиву країну (20), з красивою та багатою природою (25). Вони характеризували її як незалежну (23), з високорозвиненою культурою, мистецтвом, архітектурою (19). Студенти вважали, що Росія дипломатична (19), має багато престижних навчальних закладів (16), але войовнича (15).
До якостей, які часто зустрічалися у відповідях респондентів, можна віднести такі характеристики Росії, як вольова (13), сучасна (10), має хорошого президента (8) і хороші ресурси (8). В Росії є де працювати, робота високооплачувана (8). Вона має великі можливості (7), весела, галаслива (7). В ній багато магазинів, розвинена торгівля (7). Це батьківщина талановитих поетів, письменників, умільців (6), вільна (6), багатонаціональна (6), але терористична (6).
Імідж Росії, так само, як і імідж України, включає економічні, політичні, географічні, соціальні, соціально-психологічні і психологічні фактори. В іміджі Росія представлена як сильна, красива, розвинена, з великими можливостями і великою кількістю престижних навчальних закладів. Низка якостей, включених до образу, відображала повагу українців до Росії, незважаючи на пропагандистські впливи ЗМІ у 1990-і роки. У відповідях респондентів відзначалося хороше озброєння, перспективність, стабільність російської економіки (на

 
 

Цікаве

Загрузка...