WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Ідеологічні технології як шлях до консолідації українського суспільства - Реферат

Ідеологічні технології як шлях до консолідації українського суспільства - Реферат

в разі соціального вибуху може бути спрямована і проти держави. В такому разі жодні репресивні механізми не вбережуть її від "народного гніву", бо інститути насилля в своєму людському аспекті є частиною того самого суспільства. Тобто, суспільство постачає державі людський матеріал, з якого вона формує силові структури, отож у критичний момент суперечності між формою і змістом не завжди вирішуються на користь формотворчого начала, у нашому випадку - держави.
Отож, після того, як держава почне своїм бездоганим функціонуванням подавати суспільству ПРИКЛАД служіння і ефективності, можна починати розробляти і впроваджувати ідеологічні технології для України.
1. Подолання регіональних розбіжностей.
В цьому плані ще одну роль може зіграти держава. Наразі за умов декларованої багатовекторності зовнішньої політики у регіонів з'являється спокуса виявляти кожен собі той вектор, який хто уподобав. Якщо Україна, назагал, багатовекторна, то чому б Слобожанщині не орієнтуватись на Москву, Галичині - на Канаду, частині Криму -на Туреччину, а Герцаївському районові Чернівецької області - на Румунію? Тому слово за державою. В зовнішній політиці має відбутись зміна парадигми. Замість "Ми йдемо до Європи (США,Азії,СНД)" висунути гасло "Україна самостійна з одним вектором: національні інтереси України." Що включає в себе і Європу, і США, і СНД і Азію у тій мірі, в якій це не суперечить основному вектору - національним інтересам України.
Після цього настає черга інституцій громадянського суспільства.
Консолідація можлива лише після самоідентифікації, або як було актуально перед розподілом СРСР - перш ніж об'єднуватись, треба розмежовуватись. Отож, якщо перед суспільством (в усіх регіонах) поставити цілком провокативне запитання "Хто ми?" чи не знайдеться кількість різних відповідей рівнозначна кількості регіонів? Тому алгоритм самоідентифікації слід будувати за від'ємною схемою: ми НЕ росіяни. Ми НЕ азіати. Ми НЕ західноєвропейці і т.д. Аж до визнання себе українцями. Далі - наступний етап. Ми не україномовні. Ми не російськомовні. Таким чином визначається дефініція того чи іншого регіону за лінгвістичною ознакою. Ще один етап: "Чому ми НЕ україномовні, якщо ми - українці?" має змінити поведінкові інтенції у тих українців, які ідентифікували себе російськомовними. Це мусить спричинити якщо не пряму дію, то принаймні сумнів у власній лінгвістичній орієнтації.
Зрозуміло, що на практиці українізувати східно- і південноукраїнські регіони радикально і швидко не вдасться (та й робити це штучно - значить шкодити консолідації), але посіяти у свідомість членів суспільства впевненість, що вони українці (не - інші) цілком можливо. А це перший крок до порозуміння між спільнотами різних регіонів і запорука єдності етнічних українських земель.
2. Подолання міжконфесійних розбіжностей.
Найбільш деструктивним чинником у сенсі порозуміння різних релігійних громад є втручання у цю сферу держави. Свого часу спроба держави об'єднати дві гілки українського православ'я призвели до того, що замість двох утворилось три. За умов усунення держави від релігійного життя в ролі активного чинника (при збереженні іі компетенції в сфері встановлення законодавства і контролю за його дотриманням) всі релігійні громади стають тотожними будь-яким іншим об'єднанням громадян. Таким чином релігійні конфесії набувають статусу суб'єктів громадянського суспільства. А це створює сприятливе підгрунтя для мжконфесійного діалогу, що є першим кроком для порозуміння, без якого неможливе й те, що є предметом нашої розмови - консолідація. Зважаючи на той вплив, який мають релігійні ієрархи на певні сегменти суспільства, не важко передбачити потужний консолідуючий ефект в разі реалізації пропонованої ідеологічної технології. Звичайно, було б марно сподіватись на блискавичний вияв усіма релігійними структурами одностайного потягу до участі в консолідації українського суспільства. Будуть, без сумніву, ексцеси, тим більш, що крім УПЦ Київського патріархату, усі конфесії - канонічно - керуються із закордонних центрів. Тому не варто перебільшувати роль тієї чи іншої конфесії, це всього-навсього ще один суб'єкт громадянського суспільства. Проте й применшувати таку роль неприпустимо, оскільки це ціла релігійна конфесія, за якою (деякими з них) - мільйони прихильників. Ось така діалектика.
3. Щодо вікових відмінностей.
Жодна технологія не в змозі змусити старше покоління прийняти ліберальні цінності, так само як середнє покоління - пройнятись амбітним ідеалізмом та здоровим авантюризмом. Тому з цим треба навчитись жити - з усвідомленням того, що між деякими віковими групами населення пролягла нездоланна прірва.
Що в цій ситуації може бути найменшим злом?
Максимальне обмеження впливу на суспільні процеси старшого та консервативного сегменту середнього покоління і таке ж максимальне сприяння впливу на суспільство - ні, не молодшого покоління, що ще переживає стадію свого світоглядного генезису, а - еліти, яка в свою чергу рекрутує презентантів переважно молодшого покоління, прогресивного елементу середнього і навіть окремих представників старшого покоління.
4. Еліта.
У світовій соціологічній науці визначень еліти є доволі багато - від таких, що до неї відносять найбагатших, до тих, хто цим словом іменує найрозумніших, від означення цим терміном таких, що досягли найвищих показників у своїй фаховій діяльності, до тих, хто володіє найвищим почуттям відповідальності... Але майже ніхто не ототожнює еліту з верхівкою державної влади. Інша справа, що члени еліти- бажані особи у структурахвлади, але не навпаки, - присутність у владі не дає автоматично причетності до еліти.
В українській же реальності, як воно водиться, поняття трохи зміщені, але це триватиме доти, доки влада виконуватиме невластиву їй функцію, зокрема, втручання у мікроекономіку. Наразі розглянемо на яких засадах формується нинішня українська еліта. Власне кажучи таких засад як базових світоглядних цінностей просто немає. Сучасна українська еліта (точніше:квазіеліта) формується за тим же принципом, за яким виплодилась і зростає українська олігархія: наближення до владиекономічні преференціїтіньовий капіталвплив на суспільство наближення до влади. Справжня же, сформована за загальносвітовими вимогами еліта українського суспільства може постати лише за умов витворення нового реєстру критеріїв для її формування в Україні, одним із чільних серед яких має бути почуття відповідальності - за ті стандарти, які ти як член еліти накидаєш суспільству, за їх дотримання і за стан самого суспільства - яке воно буде? Розхитане, роздрібнене, озлоблене, чи мобілізоване, сконсолідоване, моральне. Інші ж критерії цілком вписуються у славнозвісні три "П" (патріотизм, професіоналізм, порядність).
5. Подолання майнової поляризації.
Чи можлива консолідація в одному суспільстві багатих і бідних? Надзвичайно багатих і абсолютно бідних - ніколи. Але просто багаті і просто бідні можуть гармонійно співіснувати у одному суспільстві. Частково стимулювати цю гармонію має держава шляхом впровадження ефективної фіскальної політики та соціальних програм. Але цього не досить. Для суспільної злагоди в аспекті майнової нерівності потрібні взаємні світоглядні поступки з обох сторін. Багаті мають зрозуміти, що бідні - це їх співвітчизники, такі ж, як і вони самі, але трохи інші. З іншого боку, це саме мають втямити бідні, за принципом "Ми різні, але ми єдині".
Наостанок - найголовніше. Хто має розробляти і впроваджувати ідеологічні технології? Лише не держава! Це мають робити різноманітні громадсько-політичні, науково-дослідницькі, аналітико-інформаційні заклади - інститути, центри, агенції тощо. Таких уже в Україні десятки. Держава же жодним чином не має права втручатись у роботу цих закладів, лише за винятком надання їм матеріальної, технічної та моральної підтримки. Навіть тоді, коли той чи інший вид діяльності згаданої установи дуже державі (читай: чиновникам) не подобається.
Органічним транслятором ідеологічних технологій, тобто, донесенням іх від генеруючих закладів до широкого загалу мають виступати засоби масової інформації. В першу чергу, незалежні, але й також державні,яким держава (якщо вона ще не геть втратила інстинкт самозбереження) має дати певний люфт свободи.
Тільки так можна сподіватись на успіх.
* Українська соборна самостійна держава.

 
 

Цікаве

Загрузка...