WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Невропатія – загальна характеристика - Реферат

Невропатія – загальна характеристика - Реферат

ровесників, але спілкування з ними невідворотно виливається в конфлікт: у грі збудливі, надміру імпульсивні, астенічні втомлюються, і все це закінчується взаємними звинуваченнями, апеляцією до дорослих. Вимогливі до ровесників і до дорослих, егоцентричні діти з невропатією породжують неспокій всюди, де б вони не з'явилися.
Будучи симбіотично прив'язані до матері, вони буквально поневолюють її. Мати в кінці кінців не витримує і молить близьких дати їй перепочити, поїхати у відпустку одній.
Нерідко діти з невропатією схильні до шкідливих звичок: смокчуть палець, мнуть шкіру на шиї, займаються онанізмом. Особливо важкі вони в період негативізму, який в них починається раніше - з 2-х років - і триває довше - до 7-8 років. Тоді їх негативізм з непідкоренням, з агресивною вимогливістю, настирливістю, невмолимою впертістю доводить батьків до неврозу. При невропатії у дитини батьків заспокоює одне - запевнення, що до 8-11 років це пройде.
Невропатія частіше зустрічається у хлопчиків ніж у дівчаток (в співвідношенні 1,8:1), у первістків або пізніх дітей.
Виховання
Як же виховувати дітей, що мають невропатію? Отже, повернемось до вигуку: "Доктор, допоможіть!". Спілкування з невропатичною дитиною вимагає надзвичайної делікатності і такту.
1) Основні вимоги - не випещувати її, не воювати з нею, хоча вона безперервно провокує на це, але й не капітулювати перед нею.
Якщо батьки починають кричати на неї, вона буде кричати ще сильніше, доходячи до шаленства. Слід пам'ятати, що поріг збудливості у неї знижений. Те, що дорослі не сприймають, таку дитину дратує, є нестерпним для неї. Працюючий з приглушеним звуком телевізор, для неї, що спить в сусідній кімнаті, - те ж саме, що для батьків бульдозер, що працює під вікном спальні.
2) тому тиша,спокійна, стримана поведінка дорослих - умова для її спокою, стриманості.
В шумній стихії така дитина знаходиться в стані постійного перезбудження.
Отже, всі спокійні поряд з невропатичною дитиною, ніхто не підвищує голос. Її не смикають щохвилини заборонами, зауваженнями, докорами.
3) батьки повинні багато дрібниць "не помічати", оскільки життя такої дитини стане нестерпним, якщо кожен проступок (все її життя до 7 років - суцільний проступок в очах суворих батьків) буде викликати реакцію оточуючих.
Він занадто голосно закричав від радості, збудження, зсунув килим на підлозі, стягнув скатерку і розбив посуд, що стояв на столі, порвав газету, їсть стоячи. Звичайно, все це неприємно, але у дитини вроджена дитяча нервовість, і батьки все це з розумінням не повинні помічати. Але ось він в гніві вдарив бабусю чи бере і вперто запалює сірники, чи наперекір забороні підійшов до плити, на якій кипить суп. Ось це вже проступок.
4) У випадках дійсно серйозного проступку не повинно бути місця ваганням. Йому серйозно і суворо вказують на недопустимість подібних дій.
Вся сім'я відвертається від нього, з ним ніхто не спілкується. Він впадає в істерику, але всі продовжують займатися своїми справами, ніби нічого не відбувається, і він поступово заспокоюється. Дитина з невропатією схильна до істеричного типу реагування. Він, як досвідчений дипломат, використовує будь-яку тріщину у відносинах між членами сім'ї. Ось він кидається з криком на підлогу, добиваючись свого. Батьки непохитні. Кріпиться і бабуся, але її стійкості вистачає ненадовго, і вона говорить: "Припиніть знущання над дитиною, поступіться йому". А йому лише цього й треба. Він кричить і вимагає ще наполегливіше. Очевидно, що його демонстративна поведінка і була розрахована на бабусю.
Якщо потакання всім забаганкам дитини взагалі неможливе при вихованні, то тим більше недопустиме воно при вихованні дитини з невропатією.
5) Таку дитину ні в якому разі не можна виховувати егоцентрично, як кумира, "єдину радість".
Його хвалять, коли він достойний похвали, але не надміру, його карають, але адекватно, його не демонструють як вундеркінда гостям. Він схильний спілкуватися з дорослими, особливо з добряками, які поступаються йому, захоплюються і замиловуються ним, а йому потрібно засвоїти дуже важке для нього спілкування з ровесниками. Товариство дорослих перезбуджує його.
6) В дитячий садок йому краще піти в 5 або 6 років - в старшу чи підготовчу до школи групу. Але одного-двох товаришів-ровесників, спокійних і покладистих, для нього слід знайти до того, як він піде в дитячий садок.
7) Дитина з невропатією швидко втомлюється, тому не слід її водити на дитячі ранки, в цирк. Там вона швидко виснажиться від вражень, буде перезбуджена і це закінчиться безсонною ніччю, або вона на декілька діб вийде з ладу, буде капризнішою ніж звичайно. По телевізору можна дозволити дивитися мультики і, мабуть, все.
8) Дитина з невропатією швидко розвивається психічно, але цю тенденцію не слід заохочувати. Батьки розказують їй казки, дарують іграшки по віку, даючи інформацію її допитливому розуму, але не форсують розумовий розвиток, а приділяють більше уваги моральному вихованню. Її невтомно готують до безконфліктного спілкування з ровесниками, зміцнюють фізично.
Література:
1. Психологічний словник /Під ред. В.І.Войтко. - К.- Вища школа, 1982. - 216 с.
2. Стоунс Э. Психопедагогика. Психологическая теория и практика обучения. Речевое общение учителя. - М., 1984. - С. 129-144.
3. Яценко Т.С. Социально-психологическое обучение в подготовке будущих учителей. Психокоррекционная работа в группе активного социально-психологического обучения. - Киев, 1987. - С. 48-59.
4. Немов Р.С. Психологія. Книга 1: Основи загальної психології. - М., Освіта, 1994.
5. Рюкле X. Ваше тайное оружие в общении. Мимика, жест, движе-ние.М.,1996. - 178 с.
6. Спілкування й оптимізація спільної діяльності. Під ред. Андрєєвої Г.М. і Яноушека Я. М., МГУ, 1987.
7. Хохелъ С. Целостное восприятие личности и методы определения ее типа. - К., 1992. - 321 с.
8. Экман П. Психология лжи. - К., 1999. - 256 с.
9. Спілкування й оптимізація спільної діяльності. /Під ред. Андрєєвої Г.М. і Яноушека Я./ М., МГУ, 1987.

 
 

Цікаве

Загрузка...