WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психодіагностика в спорті - Реферат

Психодіагностика в спорті - Реферат

змиритись з помірними досягненнями на даних змаганнях. Психічна надійність значною мірою характеризується виправданим ризиком, який подібний до розуміння здібностей, як деякого потенціалу, запасу міцності та можливості досягти результат, який раніше був недоступним.
Поняття психічної надійності в спорті звіряється з поняттям надійності в інших галузях психології, наприклад в ергономіці. Відомо, що більша половина збоїв та помилок у системі "людина-машина" зумовлені ненадійністю людини. Пряма аналогія з технічними видами спорту є очевидною настільки, що в автоперегонах формули 1 спеціалісти намагаються забезпечити успіх внаслідок підвищення надійності конструкції та обслуговування, а на долю пілота залишають лише біля 20 %. Вважається, що надійністьлюдини підвищується порівняно з машиною в міру зростання складності завдання, тобто при зміні умов діяльності в бік ускладнення, при діях, які вимагають прийняття оригінальних рішень.
Особливе місце у формуванні поняття психічна надійність у спорті належить стійкості до стресу - неспецифічній реакції організму на різні шкідливі фактори: холод, голод, втому, швидке пересування, недостатність кисню, втрату крові, біль, невизначеність ситуації, надзвичайне значення подій для особистості тощо. На вплив стрес-факторів організм відповідає не тільки відповідною захисною реакцією, але й універсальним процесом - адаптаційним синдромом, тобто мобілізацією можливостей організму для пристосування до умов, які викликали стрес. Існують захворювання, які викликаються неадаптованістю організму до стресових умов (алергія, виразка шлунку, серцево-судинні захворювання), існує і звикання до хронічного стресу (в альпіністів, рятівників, учасників різних ралі). При цьому стресові реакції можуть бути викликані не тільки реальними умовами, але і уявою про небезпеку, тобто психічним шляхом. У зв'язку з цим навички психорегуляції можуть стати передумовою підвищення психічної надійності, як і подолання невизначеності і надмірного значення результату змагань для спортсмена та команди.
7 Прогнозування надійності виступів на змаганнях
Прогнозування надійності - передбачення динаміки та рівня надійності майбутніх спортивних виступів спортсмена або команди. Особливою ситуацією визначення надійності при прогнозуванні є її зміни в часі. Виходячи з визначення надійності, прогнозування є досить складним процесом, оскільки головною умовою надійності є готовність діяти ефективно в екстремальних умовах. По-перше, екстремальних умов може і не бути. По-друге, головні суперники можуть бути також далекими від проявів високого рівня надійності. По-третє, самі стресові змагальні ситуації через індивідуальні особливості психіки спортсменів можуть бути суб'єктивно більш сприятливими для одних і стати дезорганізаторами поведінки для інших.
Наукові працівники та практики-тренери наполегливо шукають шляхи прогнозування надійності змагальної діяльності. Вище було названо основні фактори підвищення надійності, кожен з яких і всі разом наперед визначають її динаміку. Проте в основу можливості прогнозування можуть бути покладені тільки ті дії, які за принципом відображення цілі виводять спортсмена на забезпечення "запасу міцності".
Відображення цілі - властивість психічного відображення, яка є в основі ціле покладання в системі. Згідно з цією властивістю психіки ціль не видумується, не ставиться суб'єктом, а "видіюється", витікає з сукупності вже виконаних дій як необхідний корисний їх результат. Принцип відображення цілі взято на озброєння теорією фізичного виховання та спортивного тренування.
Принципово важливим є поняття тривалості прогнозу. Рідко буває необхідність одержати короткотривалий прогноз надійності (менше, ніж за 1,5 місяця). Переважно (у зв'язку з річним плануванням) прогнози визначаються терміном до одного року. Дворічні та чотирирічні, середньотривалі, прогнози надійності, як правило, приурочені до системи чемпіонатів світу та олімпійських ігор. Значно рідше в практиці трапляється довготривале прогнозування надійності на період до восьми років, тобто на два олімпійських цикли.
В основу прогнозу надійності закладаються багаточисленні показники, які можна поділити на п'ять груп: соціальні, соціально-психологічні, особистісні, спортивного результату, функціональні.
Соціальні показники надійності - соціальний статус спортсмена конкретного виду спорту в даній країні, реґіоні, рівень соціальної підтримки або перешкод для повноцінних занять спортом взагалі і даним видом спорту, можливість поєднання навчання (робота на перспективу) і занять спортом, сімейне становище тощо. Кожен з цих показників настільки є суттєвим для кожного спортсмена або команди, що в будь-який момент може стати вирішальним при визначенні середньотривалого та довготривалого прогнозів (просто тому, що спортсмен може залишити спорт).
Соціально-психологічні передумови прогнозування надійності значною мірою визначаються психологічним кліматом у команді, комунікативною компетентністю спортсменів, тренерів та керівників спорту. Крім того, суттєвим моментом прогнозу надійності в цьому плані є спеціальна робота на імідж, точніше, ступінь сформованості сприятливого іміджу спортсмена або команди, що не завжди прямо зв'язане зі спортивними досягненнями.
Нерідко спортсмени вибирають скандальні варіанти іміджу, що не заважає їм займати провідне становище в спорті і навіть демонструвати унікальне спортивне довголіття.
Особистісні якості спортсмена, як основа для прогнозування, включають: мотивацію, волю, рівень розвитку і реалізації здібностей, особливості характеру та темперамент, специфіку протікання емоційних процесів. Усі ці якості особистості потрібно "помножити" на ступінь володіння прийомами психорегуляції, психогігієни.
Спортивний результат (точніше, його динаміка) - важливий показник, на основі якого будується прогноз надійності. Проте використання результативності змагальної діяльності досить суперечливе. Річ у тому, що не всі змагання, в яких беруть участь спортсмени, повною мірою можуть бути зараховані до розряду відповідальних. У великому спорті робиться чимало кроків для того, щоб кращі спортсмени світу могли досить часто змагатись один з одним. Проте в цьому випадку не завжди досягається точність прогнозу, оскільки висока майстерність і щільність результатів провідних спортсменів часто призводять до неочікуваних і досить відчутних коливань складу призерів. У деяких видах спорту успішно використовуються рейтинги спортсменів та команд, які визначаються за досить складними формулами врахування результативності. Рейтинги служать

 
 

Цікаве

Загрузка...