WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психодіагностика в спорті - Реферат

Психодіагностика в спорті - Реферат

сфери спорту в цілому, а також окремих спортивних організацій, команд і спортсменів.
Необхідність спортивного відбору обумовлена тим, що по-перше, період активного спортивного життя людини невеликий, він не перевищує в середньому 5 - 10 років; по-друге, індивідуальні особливості психіки (психічні функції, психомоторика, особливості особистості тощо) не всімдозволяють досягти високих спортивних результатів у сприятливі терміни. Наприклад, з 10 тисяч дітей, які почали займатись спортивним плаванням, тільки троє досягають результатів майстра спорту міжнародного класу (Н.Ж. Булгакова). Тому для одержання в майбутньому високих спортивних результатів здійснюється спеціальна діяльність з пошуку і відбору перспективних спортсменів. Її ціль - виявлення таких спортсменів, у яких процес тренування дав би максимальний ефект при мінімальній затраті часу.
Відбір - проблема комплексна, соціальна, економічна, медична, педагогічна, етична тощо. Для спортивного відбору психологічний аспект є центральним, оскільки без оцінки мотивів, здібностей та інших особливостей психіки не можна досягти відповідності між реальною спортивною діяльністю та індивідуально-психологічними якостями людини, яка забезпечує високу ефективність, надійність та стійкість спортивної діяльності.
5 Основні фактори надійності в спорті
Надійність у спорті - спроможність спортсмена до високоефективної змагальної діяльності в екстремальних умовах.
Проблема надійності виникла разом з ростом спортивних результатів, зростанням відповідальності спортсменів та команд за результат виступів, прагненням підвищити безпомилковість змагальних дій спортсменів в екстремальних умовах, які особливо характерні для великого спорту.
Екстремальні умови - це змінені, незвичні умови життя та діяльності людини, які характеризуються дефіцитом часу і потрібної інформації, ризиком, високою відповідальністю, ізолюванням, незвичністю відчуттів та сприймання.
Спортивну діяльність супроводжують багато різних факторів "перешкод", такі, як втома, що зростає, зміна погодних умов, раптові прийоми суперників, дії глядачів, необ'єктивність суддівства тощо.
Вважають, що існує динамічний зв'язок між якісним боком надійності (властивостями організму та психіки спортсменів) і кількісним (стабільністю і ефективністю спортивних результатів). В основі оцінювання надійності змагальної діяльності знаходиться її результативність, при цьому конкретний результат, який показав спортсмен на даному змаганні, - ознака надійності в даний час, а основою стабільної надійності є динаміка спортивної результативності за певний проміжок часу.
У вивченні надійності змагальної діяльності спеціалісти, як правило, розглядають чотири основних фактори: біомеханічний, медико-біологічний, психологічний, соціально-педагогічний.
Біомеханічний фактор надійності найбільш тісно пов'язаний з технікою, яку використовує спортсмен. Ця техніка може бути доцільною, раціональною, ефективною, орієнтованою на індивідуальні біомеханічні особливості. Сучасні комп'ютерні засоби дозволяють з високим ступенем достовірності моделювати техніку рухів спортсмена, забезпечуючи цим можливість оцінити її ефективність і перевірку в різних умовах. Високий рівень досягнутої біомеханічної надійності стає і важливим психологічним фактором, який підвищує впевненість, визначає позитивний настрій на змагання.
Медико-біологічний фактор включає до складу надійності стан здоров'я, функціонування центральної нервової системи та її аналізаторів, енергетичні та біомеханічні передумови. Практиками та вченими розроблено критерії та тести визначення медико-біологічних умов, які сприяють підвищенню надійності змагальної діяльності. До їх складу відносять показники рівня кисневого боргу та максимального споживання кисню, кислотно-лужного балансу тощо. Усі ці складові також є об'єктивною передумовою психічної надійності спортсмена, створюючи запас міцності змагальних дій, забезпечуючи широкий діапазон адекватних реакцій спортсмена та команди в найнеочікуваних змагальних ситуаціях.
Психологічний фактор відіграє інтегральну роль, забезпечуючи рівень психорегуляції, який відповідає завданням змагальної діяльності, створюючи передумови для реалізації біомеханічного, медико-біологічного і соціально-педагогічного факторів надійності спортсмена. Найважливішими складовими психічної надійності спеціалісти вважають спеціалізоване сприймання, концентрацію уваги, регуляцію емоційних станів, вольові прояви, силу нервової системи, мотиви діяльності та їх ієрархію в структурі особистості, комунікативні здібності.
Соціально-педагогічний фактор надійності включає широкий спектр проблем спортсмена відповідно до культурних, національних, інтернаціональних, патріотичних, державних інтересів та традицій. Соціально-педагогічні умови поєднані з високою відповідальністю, яку бере на себе спортсмен, за успіх виступу в змаганнях. У недалекому минулому справжня соціальна педагогіка часто замінювалась морально-психологічними "накачками" спортсмена перед стартом, які здатні призвести до діаметрально протилежного результату. Особливе місце в соціально-педагогічному забезпеченні надійності має формування психіки спортсмена в умовах співробітництва та взаємодії в команді. Надійність командної діяльності - порівняно мало розроблена сфера спортивної психології.
6 Поняття про психічну надійність
Психічна надійність - властивість особистості, яка дозволяє спортсменові стабільно і ефективно виступати на відповідальних змаганнях протягом певного часу.
Психічна надійність - це системна якість психіки, в якій задіяні біологічний, психофізіологічний, особистісний та соціально-психологічний рівні її функціонування. Не менш важливими компонентами поняття "психічна надійність" є стабільність та висока ефективність результатів виступу на змаганнях, включаючи стабільний приріст результативності, високі місця на великих змаганнях. Ще однією складовою психічної надійності є приуроченість досягнення її рівня до певного терміну - часу проведення великих змагань. Для спорту характерним є прагнення до вдосконалення, спортсмен не може бути постійно надійним, оскільки він змушений коректувати техніку, тактику, вивчати нові прийоми, тобто тимчасово втрачати минулий рівень удосконалення при переході до нових ступенів спортивної майстерності.
Не так вже рідко перед спортсменами виникає запитання: або ризикнути, продемонструвати на змаганнях засвоєний на тренуваннях новий елемент техніки або тактики (і цим досягти більш високого результату), або обійтись старими, перевіреними, надійними прийомами і

 
 

Цікаве

Загрузка...