WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Арттерапія - Реферат

Арттерапія - Реферат

фрейдовських або юнговських концепцій. Однак багато фахівців у цій області випробують великий вплив з боку гуманістичної психології і приходять до висновку, що гуманістичні теорії особистості надають більш придатну основу для їхньої роботи, чим психоаналітична теорія (Hodnett, 1972-1973).
Психодинамична терапія мистецтвом (арттерапія)
Терапевти, що займаються психодинамичною орієнтованою терапією мистецтвом, спираються на ідеї Фрейда і Юнга, що затверджували, що художня творчість виражає несвідоме. Робота Маргарет Наумбург (Naumburg, 1966) є типової для такого підходу, що виходить з того, що фантазії, "мрії наяву" і різні фобії членів групи легше виразити в малюнках, чим вербальне. У процесі художнього осмислення такого внутрішнього досвіду пацієнти часто стають більш говіркими. Більшість керівників груп прямо не інтерпретують художні символи, а допомагають учасникам зрозуміти їхній зміст, установлюючи безцінну довірчу атмосферу в групі, заохочуючи вільні асоціації під час художньої творчості. Члени групи повинні самі використовувати власні асоціації, зв'язані з їх добутками, для того щоб краще зрозуміти себе. Однак деякі терапевти в області терапії мистецтвом воліють інтерпретувати добутку пацієнтів. Бернард Леви, наприклад (Ulman &Levy, 1980), вважає, що терапевти, навчені прийомам оцінювання значення і цінностей художньої творчості, можуть значно підсилити можливості пацієнтів у розумінні самих себе.
Як приклад дізнавання пацієнтом самого себе за допомогою створених їм зорових образів розглянемо малюнок депресивної 24-літньої жінки. Вона зобразила себе у віці 4 років, що лежить ніччю на ліжку, затиснутої між балетними туфлями (Lyddiatt, 1971). У міру того як терапевт заохочував її вільні асоціації на основі виконаного малюнка, жінка випадково згадала, що якось уночі зникла її дворічна сестра і лише через багато років вона довідалася, що та вмерла. Розповідаючи про свої спогади, намагаючись самостійно знайти значення власної роботи, пацієнтка одержала можливість виразити горі і зменшити депресію. В інших випадках пацієнт може спонтанно зробити грубі начерки у відповідь на травмуючі його особистість фантазії або мрії. Вільні асоціації з приводу закінчених картин допомагають прояснити переживання. Цілком можливо, що таке "пізнання" буде відбуватися на підсвідомому рівні і пацієнт відчує емоційне звільнення без свідомого осмислення свого добутку. Однак, як правило, терапевти, що працюють в області терапії мистецтвом, допомагають членам групи в просуванні із символічного рівня на конкретний і з підсвідомого на свідомий, заохочуючи пацієнта повторно пережити минулі події, що були заблоковані і перешкоджали особистісному росту.
Одним з найбільше часто використовуваних у терапії мистецтва вправ є "створення групових фресок", у якому учасники або малюють усе, що вони хочуть, на загальній картині, або домальовують на ній щось, відповідно до обраною всією групою темі (Harris & Joseph, 1973). Члени групи заохочуються коментувати свої малюнки, у той час як керівник групи підсилює групову взаємодію. Наступний приклад ілюструє, як інтерпретація символічних взаємин, виражених у груповій фресці, допомагає проникнути в усередині - і міжособистісні конфліктні зони.
Гаррі, указуючи на намальовану Сюзаною в'язницю зі злегка відкритим вікном у верхній частині стіни, через яке намагається вилетіти маленька пташка, говорить: "Створюється враження, що ти сама виявилася у в'язниці. Ти запекло намагаєшся вибратися, але твої крила підтяті". Сюзана відповідає: "Це історія всього мого життя. Я хочу звільнитися від материнської опіки, але її "в'язниця" має занадто міцні засуви. Ніхто не може допомогти мені, я розраховую тільки на себе". Потім Сюзана малює зелене поле з великим вигоном, величезного метелика з яскравими крилами, що пурхає над травою поруч з конем Ричарда, що утекла з ранчо, розташованого неподалік. Річард повертається до Сюзані і говорить: "Ти хочеш сподобатися мені... Я саме звільнився зі свого ув'язнення в стайні... ти хочеш бути такий же вільної, як метелик, щоб приєднатися до мене". Потім у розмову вступає Джозефіна, вона домальовує равлика, що витягає свої вусики в напрямку до ранчо Ричарда:
"Так, ти безневинна маленька чи пташка метелик... Ти завжди виправдуєшся тим, що пурхаєш навколо чоловіків зовсім випадково. Ти - зверхманіпулятор!" (Garai, 1978, р. 103).
Вправа Г. Вассіліоса, що одержала назва "створення загального групового образа", було спеціально розроблене для використання в групах терапії мистецтвом психодинамичної орієнтації (Vassiliou 1968). Основна перевага цієї вправи полягає в тому, що члени групи можуть включатися в художню творчість конкретного учасника. На початку кожного заняття група вибирає малюнок учасник Як правило, члени групи виконують малюнки будинок потім приносять на заняття. Автор малюнка описувавши свої почуття (до того як був зроблений малюнок, час процесу малювання і після того, як робота була довершена), розповідає про зміст малюнка, видаючи ряд вільних асоціацій на нього. Потім інші член групи описують свої реакції на цей малюнок і зв'язані з ним асоціації. Ті групові реакції проекції, що виявляються близькими до теми малюнка, одержують назва "колективного образа" і стають ведучою темою даного групового заняття.
Вправа "створення загального групового образа" структурує групове заняття, тому що його основною метою є створення "колективного образа" у відповідь на обраний добуток художньої творчості конкретного учасника, причому цей образ стає темою даного заняття. Крім того, вправа дозволяє легко вступати в спілкування один з одним тим індивідуумам, у яких часто виникає почуття небезпеки.
по мотивах книги К.Е. Рудестама "Групова психотерапія"

 
 

Цікаве

Загрузка...