WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Сексуальне виховання у дзеркалі раннього дитинства - Реферат

Сексуальне виховання у дзеркалі раннього дитинства - Реферат

статевих органів. Як правило, спілкування у батьків і дітей ведеться в сім'ї дитячою мовою. Підростає дитина - і дитяча мова нерідко витісняється термінами, які побутують у вуличному вжитку. Пестливі назви, прийняті в батьківській сім'ї, вже не влаштовують підлітка, який прагне до дорослості. Тому відбувається швидка асиміляція "дорослих", вуличних термінів. Варто змалку привчати дітей до наукових медичних назв геніталій чоловічого і жіночого організму?
Казки про лелек, легенди про народження в капусті, про купівлю в магазині та інші варіанти не тільки не відволікають від таємних аспектів буття людини, а й заважають нормальному розвитку статевої свідомості дитини. Рано чи пізно вигадане стає реальністю уточнюється і доповнюється вуличною "освітою". А натомість приходить розчарування дітей, недовіра до батьків, а подекуди й бридливе підозріливе ставлення до рідних, як до обманщиків.
Мудро висміяв страусячий захист полохливих батьків від нелегких запитань поет-сатирик Павло Глазовий. Онук, якому бабуся розповідає, де й кого зі старших братів і сестер "купили" чи "знайшли", промовляє до неї:
От сімейка, так сімейка!
Хоч тікай із дому.
Хоч би одне появилось
На світ по-людському!
Пояснення, якого чекають діти, має випливати з невигаданих, усталених законів природи, бути з нею в гармонії і співзвучності. Добре, якщо ви змалку сформуєте в сина чи доньки настанову на те, що існує закон продовження роду, якому підкоряється все живе на Землі.
Чим старшими стають наші діти, тим менше в них запитань. І це не дивно, адже дорослі не звикли йти назустріч дитячим проблемам в інтимному житті дитини. А саме тут потрібна допомога, іноді навіть і швидка. А якщо ви вважаєте себе не досить компетентними в тих чи інших питаннях, пов'язаних зі статевими інтересами дитини, вашим порадником і другом може стати книга. Дайте її прочитати синові чи доньці.
Пояснення батьків мають бути доступними для осмислення дітьми, відповідати рівневі їх психічних та інтелектуальних можливостей. Зрозуміла і ясна для дитини інформація не викликає, як правило, додаткових запитань. Відомий психіатр В.Леві підкреслює, що батькам не варто входити в деталі запитання, забігаючи в поясненні на три роки вперед, або без потреби поглиблювати інформацію, перетворювати коротку відповідь на доповідь чи лекцію. З практики роботи психотерапевтом, він описує такий випадок. Мати, у відповідь на звичайне у семирічному віці питання сина: "Звідки беруться діти?" прочитала йому цілу лекцію. При цьому вимкнула світло, засвітила свічки й у патетичному тоні почала повість про велику місію чоловіка і жінки… Не дивно, що такий виклад інформації викликав у хлопчика шок й з'явилася потреба в допомозі психіатра.
Спеціалісти підкреслюють, що інформація з питань статі має бути адресною, тобто розраховуватися на певний вік. З дитиною слід з'ясовувати тільки ті питання, які цікавлять її в даний моменти, говорячи тільки про те, про що вона запитує. При цьому відповіді мають бути лаконічними, стислими й однозначними. Як влучно висловилася одна мама, варто керуватися принципом американської реклами - говорити правду, і тільки правду, але не всю…
Хто я?
В якому віці діти починають усвідомлювати свою статеву належність? Психологи вважають, що коли дитина починає говорити замість "Дай Каті" "Дай мені", коли вона вперше скаже про себе "я", то це новоутворене "Я" завжди грунується на глибокому розумінні, що я - дівчинка, а не хлопчик, і навпаки.
До 1,5-2 років дитина здатна визначити й запам'ятати належність до статі, в 4-6 років - засвоїти зовнішню модель поведінки своєї статі. "Ця куртка дівчача, - заявляє чотирирічний хлопчик мамі, - я її не носитиму".
Якщо в молодшому і середньому дошкільному віці дитина здатна сприймати насамперед зовнішні відмінності чоловіка і жінки - у будові статевих органів, в одязі, характері ігор, то після 4-5 років з'являється стійке уявлення "Я - хлопчик", або "Я - дівчинка", усвідомлене розуміння норм поведінки, поляризація ролей відповідно до статевої належності в сюжетно-рольових іграх.
У 7-8 років при нормальному вихованні дитини в неї повинна з'явитися власна лінія статевої поведінки, що відповідає моральним, фізичним та естетичним нормам і вимогам. Вона проявляється у виборі хлопчачих або дівчачих ігор, манерах поведінки дитини, характері міжстатевого спілкування. Відхилення в оволодінні статевою роллю зумовлюється в цей період життя дитини соціальними факторами, насамперед сімейним оточенням.
Засвоєння ж рольової статевої поведінки відбувається дещо пізніше. Тоді вважають учені, коли від простих наслідувальних ігор - дій з предметами, дитина переходить до сюжетних ігор, які відображають чоловічі і жіночі професії, стосунки, вчинки, характери.
Пригадайте, в якому віці товариство дітей своєї статі почало цікавити ваших сина чи доньку більше, ніж цікава іграшка, коли вперше почали проявлятися сталі інтереси до хлоп'ячих чи дівчачих ігор відповідно? Встановлено, що з п'яти, шести років у хлопчиків починають переважати ігри "у війну". В "пожежників", "прикордонників", "космонавтів", "розвідників", "льотчиків", "водіїв". Ці ігри супроводжують невід'ємні атрибути - предмети, дії, форми спілкування - все як у справжньому, дорослому, чоловічому житті.
А в які ігри грають у цей час їхні однолітки-дівчатка? Насамперед, у "доньки-матері", "в лікарню", "в школу". Відрізняються тут тільки предмети гри й характер ігрових дій. Хлопчики більше рухаються, ховаються, бігають. Дівчатка миють, зачісують, прив'язують, пересувають, розставляють, збирають. І це надзвичайно важливо для успішного засвоєння статевої ролі. Вчинки дівчаток пов'язані із сім'єю, суто жіночими турботами. Хлопчики - ближчі до чоловічих професій, до відтворення стосунків справжніх мужчин. Вимоги щодо виконання майбутніх статевих ролей чітко проявляються у характері ігрових сюжетів, які швидко опановують малята.
Придивіться пильніше до своїх дітей. Чи нічого не викликає у вас занепокоєння?
Гра проектує, імітує дії, які в майбутньому будуть необхідні у виконання статевої ролі - жінки-матері або чоловіка-батька.
Беремо у вихователі казку
Засвоєння статевої ролі - це насамперед пізнання її моральних вимог, норм, правил поведінки. А допомагають дошкільнятку розібратися у тому, як годиться, а як не варто поводитися хлопчикові чи дівчинці, казки, оповідання, вірші, які, таким чином, програмують певний стиль поведінки майбутніх чоловіка і жінки. У світ маленької дитини входить зміст художнього твору, його звуковий склад, яскравий, образний малюнок і, звичайно, музика маминого голосу. Рима віршів, їх мелодійність збуджують емоції малюка, роблять його сприйнятливішим до закладеного в цих творах змісту. Слово - один з найсильніших подразників психіки.
Родинні читання дають малюкові змогу поки що подумки брати участь у житті казкових персонажів, ставати на бік добрих, мужніх, жалітискривджених. Важливо, щоб син чи донька не просто "проковтнули" прочитане, а й пропустили його крізь себе. А для цього ми, дорослі,

 
 

Цікаве

Загрузка...