WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Підліток. Обряд переходу: на межі між дитинством та дорослістю - Реферат

Підліток. Обряд переходу: на межі між дитинством та дорослістю - Реферат

різних людей, уточнити власні вподобання. І залишіть вашій дитині можливість прийти до вас, аби обговорити те, що її турбує, чи поплакати у вас на плечі через те, що "він мене не любить", або що "Наталка зустрічається з хлопчиком, який мені так подобається". Перші почуття завжди болючі, і в цьому віці щоразу здається, що все безповоротно. Будьте тактовні, обговорюючи з підлітками проблеми статевих стосунків, і в майбутньому, ставши дорослими, вони зможуть будувати свої контакти на основі нормальних здорових уявлень про кохання та секс.
Особливість шоста
Улюблене заняття вашого чада зараз - будувати теорії ідеального суспільства та розмовляти про глобальні проблеми на зразок походження Всесвіту. Філософствування - це ідеальний спосіб проведення вільного часу для підлітка. Він готовий годинами обговорювати складні абстрактні речі, про які, в принципі, нічого не знає. Причому висновки, які він робить, завжди претендують на абсолютну істину. Підлітки часто вражають оточуючих людей своїм ставленням до моральних цінностей. Те, що для дорослих здається правильним, можливим, принаймні прийнятним, для підлітка обертається складними філософськими пошуками: вони прагнуть відкрити новий моральний закон, який буде абсолютно істинним, і не можуть погодитися з тим фактом, що не існує ні абсолютного Зла, ні абсолютного Добра, що все у світі переплітається. Юнацький максималізм не дозволяє прийняти цей факт та повірити, що це правда. Батьки можуть нарікати на такі філософські пошуки: "Знову дурниці верзеш, краще б алгебру вивчив".
Що можна зробити? Не поспішайте з висновками. Зараз у вашої дитини починається новий етап розвитку інтелекту, коли абстрактне здається цікавішим та важливішим, ніж дійсність (саме тому, що вона не знає жодних обмежень, крім логічних), і тому винаходження, а потім знищення "універсальних" законів та теорій стає улюбленою розумовою грою. Мине певний час, і цей етап також закінчиться, але ваша дитина підніметься на вищу сходинку інтелектуального розвитку. А може, стане навіть видатним ученим, хтозна?
Особливість сьома
Поєднання зовнішньої грубості та внутрішньої вразливості - це ще однаособливість підліткового віку. Батьки, занепокоєні проблемами дитини, починають проявляти до неї підвищену увагу. Але часто це увага з "негативним" зарядом, бо включає і осуд, і просте висловлення невдоволення та занепокоєння. Дуже часто у відповідь на це підліток замикається в собі або ж починає грубіянити. Це робиться не через те, що він хоче вас образити, - таким способом підліток намагається захистити себе, тому що по-іншому не вміє.
Що можна зробити? Не примушуйте свою майже дорослу дитину захищатися від вас, не забувайте похвалити, помітити всі успіхи. Якщо вона прийняла певне рішення і виявилася правою, необхідно оцінити її наполегливість та самостійність. Намагайтеся не демонструвати власну перевагу, звертайтеся до сина чи доньки з повагою, як до особи рівної собі. Коли ви занепокоєні, роздратовані, сердиті, то, швидше за все, поводитесь імпульсивно і можете образити підлітка, зовсім не бажаючи цього. Він сприйме образу дуже болісно. Тому треба бути дуже тактовними. Якщо хочете допомогти дитині - порадьте правильний, на вашу думку, варіант рішення, але скажіть, що ви впевнені в тому, що вона все розуміє сама зробить вибір. Так ви завоюєте прихильність та повагу власної дитини і можете бути впевненими, що вона прислухається до ваших порад.
Особливість восьма
Вас може дратувати, наскільки часто ваше чадо змінює інтереси та захоплення. Цього тижня воно може повідомити, що хоче вивчати англійську мову, через три дні ваш син уже вчиться грати на гітарі, а наступного тижня - займається в секції східних єдиноборств. Нічого страшного - чим більше він пробує, тим легше йому потім буде зробити правильний вибір у майбутньому. Кожного разу, коли обрана справа погано виходить, більшість підлітків легко та швидко змінює сферу інтересів. Що їм до того, що ви заплатили за півроку наперед репетитору з англійської мови?
Що можна зробити? Допоможіть свому легковажному дитяті обрати заняття, яке буде йому під силу. Може, вам пощастить, і ви зможете уникнути частої зміни його досить таки дорогих захоплень, а, разом із тим, у нього з'явиться впевненість у власних силах та можливостях.
Особливість дев'ята
Ваша дитина, напевно, уже зовсім щезла з дому. Мається на увазі, що вона проводить зараз набагато більше часу із друзями, а не з вами. Сподіваємося, вас не травмує це бажання підлітка бути більше з ровесниками, адже у цьому віці спілкування із собі подібними є особливо важливим. Це спосіб навчитися будувати стосунки у світі на рівних, а ще - можливість пізнавати себе через призму контактів з іншими людьми. Часто ці стосунки приносять величезні емоційні переживання. Підліткам буває дуже складно витримати шалену напругу нових почуттів, бажань, у нього поки що не відпрацьовані культурні норми поведінки, недостатньо розвинений самоконтроль.
Що можна зробити? Ваше розуміння, тактовна порада, відверта розмова в нових емоційно складних для підлітка ситуаціях просто безцінні. Будьте готові завжди вислухати своє дитя. Дайте йому пораду, але нехай за ним залишається право скористатися нею чи ні.
Підліток - це мандрівник, який, ідучи з країни Дитинства в країну Дорослості, повинен усвідомити, хто він такий, де знаходиться і куди прямує. І вплив батьків на цій стадії більше опосередкований через те, що на перше місце виступають стосунки з ровесниками і цілим оточуючим світом. І якщо підліток, завдяки батькам, уже виробив довіру до світу, самостійність, впевненість та підприємливість, то його шанси на те, щоби знайти свої власні відповіді на всі запитання, значно зростають. І тоді він прийде у кінцевий пункт своєї подорожі як самостійна, відповідальна людина, здатна налагоджувати стосунки, приймати зрілі рішення, будувати й змінювати власне життя.

 
 

Цікаве

Загрузка...