WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Світ пізнається у грі - Реферат

Світ пізнається у грі - Реферат

кольору. Спробуйте пограти в таку гру: нехай малюк серед двох кубиків різного кольору обере такий, як у вас в руках.
Вимагати від дитини на другому-третьому році життя знання кольорів ще не обов'язково. Достатньо буде, якщо маля засвоїть такі поняття як "колір", "такий самий колір", "інший колір". Йдучи на прогулянку, можна розглядати предмети, що зустрічаються, і розповідати дитині про всі властивості, наголошуючи також на їх кольорі. Можна сказати малюку, що травичка зелена і деревце такого ж кольору, а от квіточка - має інший.
Собачка каже "гав"
Дуже важлива частина нашого досвіду - це сприйняття звуків навколишнього світу. Це й мова людей, і "голоси" тварин, і шум машин, і звуки природи. Найважливіші звуки для малюка на другому році життя - це людська мова. Для спілкування з дорослими, оволодіння мовою дитина повинна, перш за все, навчитися сприймати звуки мови. Це відбувається таким чином: спочатку вчиться розрізняти голосні звуки, пізніше - приголосні. У звичайних умовах до кінця другого року життя маля сприймає всі звуки рідної мови.
Для розвитку слухового сприйняття корисним буде, якщо малюк слухатиме музику, пісні, музичні інсценівки казок тощо. Заохочуйте його бажання танцювати, марширувати, плескати в долоньки, грати на музичних інструментах, першими з яких, напевно, будуть ударні (наприклад, ваша сковорідка у ролі бубна). Важливо, щоб дитя мало хоча б один іграшковий інструмент, але з нормальним звучанням, на зразок ксилофона. З часом ви почуєте, як крізь надокучливе "бум-бум-бум" почне пробиватися певний ритм.
Розвиток уяви
Ваше маля вперше проявляє свою уяву десь у віці 2,5-3 роки. Але вона часто пов'язана з предметом. Тобто дитя уявно бавитиметься в приготування вечері тоді, коли помітить перед собою посуд абощо. Малюк уже може гратися з тими предметам, які бачить чи може обіграти. Камінчики й травичка часто стають йому чудовими замінниками овочів та котлеток для "приготування", наприклад, сніданку. І тут дуже важливим є те, щоб дитина навчилася використовувати одні й ті ж предмети для різних цілей. Буває, що одного разу "перетворившись" на ложку, паличка ложкою залишається і надалі. Тобто вперше виникають стереотипи сприймання предметів, а не може бути більш згубного фактору для розвитку уяви.
Батьки здатні допомогти дитині розвивати уяву, граючись у різні ігри. Наприклад, візьміть кілька предметів, що не мають чіткого призначення, таких як кубики, коробочки, клаптики тканини, запропонуйте дитині придумати кілька способів їх використання. Якщо малюку не вдається винайти більше одного-двох варіантів для цього, допоможіть йому, запропонувавши свої. Кубик може бути і стільчиком, і столом, і машинкою, і будиночком тощо. Покажіть дитині, як можна гратися одним і тим самим предметом у його різних ігрових функціях. Спочатку малюку буде складно вигадати багато способів застосування речей, але з часом ви помітите, наскільки багатшою та різноманітнішою стала уява дитини, як творчо та вільно проявляється її фантазія.
Можна використати інший варіант тієї ж гри. Попросіть малюка, щоб він придумав, чим можна замінити ложку, аби нагодувати ляльку, а на що здатне прислужитися ліжечко, коли ви вкладаєте ведмедика спати...
Уява дитини в цьому віці ще дуже нестійка. Малюк, починаючи гру, рідко планує її наперед. І, почавши малювати на аркуші, він ніколи не знає, що ж, власне, в остаточному варіанті вийде. Але це лише початок, найперший етап у розвитку уяви, яка в майбутньому розвинеться, перетворившись на один із найдієвіших механізмів творчого мислення.
Безпечна іграшка
Обираючи іграшку та гру, батьки обов'язково слід звернути увагу на безпечність іграшки, оскільки вони часто стають причиною численних травм й ушкоджень у малюків. При покупці увагу варто звернути на наступні ознаки:
" Міцність! Іграшки, які здатні легко ламатися і розсипатися, нерідко стають причиною поранень малят.
" Покриття! Переконайтеся в тому, що фарба чи інше покриття не є токсичним.
" Конструкція! Іграшки з дрібними частинами, гострими ребрами чи деталями, що відламуються, небезпечні для маленьких дітей.
" Гігієнічність! Іграшки, що не можна мити, швидко стають розсадниками бактерій. А це здатне створити серйозну проблему для дитини, яка має звичку все пробувати "на зуб".
" Розмір! Дуже маленькі іграшки, що можна проковтнути (менше кулачка дитини), чи іграшки з деталями, які легко відокремлюються, становлять загрозу.
" Відсутність шнурочків! Уникайте, щоб в межах досяжності дитини знаходилися іграшки (як і всі інші предмети) з шнурівками чи шнурівками-гумками довшими 15 см - через ризик її самозадушення. Іграшки краще прикріплювати до ліжечка, коляски, манежу і будь-яких інших предметів за допомогою пластикових ланцюжків, які не тільки безпечні, але і яскраві, привабливі.
" Безпечний звук! Надто голосні звуки, наприклад, що видають іграшкові пістолети, моделі літаків і машинки з мотором, здатні зашкодити слухові дитини, тому вибирайте іграшки з м'якими та мелодійними звуками, а не з різкими, голосними чи пронизливими.
Взагалі, купуючи іграшки для свого маляти, звертайте увагу на те, який зміст у них вкладений, чи збігається це з вашими уявленнями про систему цінностей, і як та чи інша іграшка вплине на розвиток дитини.
Дванадцять кроків до безпечної гри з іграшками
1. Перед тим, як ви вирішили відвідати іграшковий магазин, пригляньтеся до сина чи доньки: яким саме типом забавок цікавиться малюк, яких умінь щодо маніпулювання ними він набув, які типи є найнеобхіднішими для його віку.
2. Купуючи іграшку, обов'язково прочитайте інструкцію до неї. З'ясуйте, для якого віку вона призначена, які застереження вказує виробник.
3. Особливо треба бути прискіпливими у виборі, якщо вашому малюку ще не виповнилося три роки. Купуйте ті, які не мають дрібних деталей, що можуть відокремлюватися. Іграшка повинна бути легкою, без гострих країв і токсичного покриття, не розламуватися від падіння.
4. Старанно прочитайте, а згодом обов'язково збережіть вдома інструкцію щодо того, як скласти іграшку та її використовувати.
5. М'які іграшки можна давати дитині тільки в тому випадку, якщо їх легко чистити.
6. Відразу викидайте всі упаковки від іграшок перед тим, як давати їх малюку.
7. Пригляньтеся до оточення маляти - чи немає поруч небезпечних дрібних іграшок старшої дитини, оскільки вони можуть становити загрозу для меншої.
8. Спостерігайте, чим грається ваше дитя. Серед його "іграшок" може виявитися не тільки цілком безпечна річ, але і "цікавий" поліетиленовий пакет (який дитина неодмінно спробує натягти на голову).
9. Наглядайте певний час за грою малюка та привчіть його до безпечної поведінки з іграшкою.
10. Ознайомте ваших родичів з основними застереженнями щодо безпечності гри маляти.
11. Виберіть відповідне місце для зберігання іграшок.
Візьміть собі за правило кожних три місяці оцінювати безпечність іграшок малюка. В разі потреби, відремонтуйте ті, що зламалися і можуть становити небезпеку для дитини.

 
 

Цікаве

Загрузка...