WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Світ пізнається у грі - Реферат

Світ пізнається у грі - Реферат

скориставшись тими ж таки половинками. Так ваш малюк вчитиметься співвідносити ціле і частини, впізнавати знайомі предмети за окремими елементами.
Поняття розміру
Маленька дитина з успіхом знайомиться з величиною предметів, порівнюючи між собою однотипні речі різного розміру. Дайте їй дві ляльки (велику і малу) і два комплекти ляльчиного одягу (перемішані між собою). Поясніть, що лялькам холодно і вони хочуть одягтися, але переплутали свій одяг. Запропонуйте допомогти їм. Не переживайте, якщо спочатку дитина розподілить речі неправильно. Зверніть увагу на те, що одяг малий за розміром для великої ляльки або великий для маленької, і нехай дитя подумає ще раз. Коли кожній ляльці дістануться "її" речі, похваліть дитину, підкресливши: "велике плаття - великій ляльці, маленьке - маленькій, великі туфлі - великій ляльці, маленькі - маленькій".
Якщо у вас немає таких ляльок або гардеробу для них, їх можна намалювати самому і одягати намальований одяг на картонні ляльки. Щоб ускладнити завдання, зробіть три ляльки різного розміру.
Поняття форми, що котиться
Щоб познайомити дитину з формою предметів, організуйте веселу гру-змагання - хто швидше докотить свою фігурку до іграшкових воріт, побудованих на столі чи підлозі. А фігурками, що потрібно котити, нехай будуть кулька і кубик. Спочатку дитині однаково, який із цих предметів взяти. Але після декількох спроб вона зрозуміє, що виграє той, у кого кулька, і намагатиметься вибрати саме її. Тут і запитайте малюка, чому він бере саме кульку. Зверніть його увагу на гострі кути, які заважають кубику котитися, та на відсутність їх у кульки.
Розвиток уваги дитини
Дуже важливо формувати і розвивати увагу дитини в ранньому дитинстві. Проводячи такі заняття, необхідно пам'ятати, що коли малюк починає втрачати інтерес до гри, треба певним чином змінити завдання, показати щось нове. Не перевантажуйте дитину, вимагаючи від неї тривалого зосередження або неодноразового повторення одних і тих самих дій. Це втомить дитя і не принесе очікуваного розвиваючого ефекту.
Десь на початку другого року життя можна починати формувати уміння дитини розподіляти увагу між кількома предметами. Тепер, коли малюк уже вміє гратися з двома, а то й трьома іграшками одночасно, батьки можуть допомагати йому розвивати увагу, показуючи різноманітні дії з двома-трьома предметами: постукати однією іграшкою по іншій, скласти кубики в коробочку, нанизати кільця пірамідки на стержень. Поступово збільшуйте кількість предметів, якими грається дитина, до трьох-чотирьох. Допомагаючи малюку утримувати увагу на одних і тих самих речах 4-6 хвилин, розвиватимете і стійкість уваги, і її розподіл.
Ви можете погратися в таку гру: поставте на столі 3-4 знайомих дитині іграшки. Нехай вона протягом 1-2 хвилин роздивиться їх. А тоді запропонуйте відвернутися і заховайте одну з іграшок. А тепер нехай маля скаже вам, що змінилося. Для того, аби гра була цікавішою для дитини, можете помінятися ролями: нехай дитя заховає іграшку, а ви будете намагатися відгадати, чого не вистачає. Особливе задоволення викликають у малюка помилкові дії дорослого. Для старших дітей це завдання можна ускладнити, коли ви не забираєте іграшки, а просто змінюєте їх місцями. Поступово збільшіть кількість предметів до п'яти.
Коли малюк підросте, варто запропонувати йому завдання, які вимагатимуть тривалого зосередження: наприклад, намалювати будиночок, скласти пірамідку з кубиків, переказати невелику казочку. Такі вправи сприяють формуванню стійкості уваги впродовж тривалого часу.
Ці ігри дуже подобаються дітям і дозволяють стати уважнішими до оточуючого світу. А ваші зусилля допоможуть синові чи доньці успішніше просуватися в своєму розвитку, і будуть особливо важливими, коли настане час іти до школи.
Розвиваємо пам'ять малюка
У ранньому віці (від року до трьох) пам'ять дитини розвивається дуже швидко. І основна лінія її розвитку полягає в тому, що вона поступово стає довільною та опосередкованою. Тобто, з віком ваш малюк краще запам'ятовує певні речі тому, що ставить перед собою таке завдання. Він хоче щось запам'ятати й поступово навчається досягати такої мети.
На першому році життя для того, щоб пам'ять малюка розвивалася, ви можете використовувати ігри, які, напевно, вам добре відомі. Пограйте з малюком у "хованки": візьміть кілька іграшок, і одну з них заховайте так, щоб він бачив. А тоді запропонуйте знайти такі ж саму іграшку серед кількох інших. Поступово цю гру можна ускладнювати: нехай дитина робить вибір серед більшої кількості іграшок або серед предметів, які відрізняються за величиною, кольором тощо, показує вам речі, які ви називаєте.
Чим дорослішим стає дитя, тим більше уваги треба приділяти розвитку довільної пам'яті. До трьох років дитина звичайно ще не може втримати щось у пам'яті поза конкретною діяльністю. Тому найкраще для формування такої пам'яті використати гру, наприклад, у магазин: попросіть малюка запам'ятати "список" покупок (не більше 4-5 відомих дитині назв). Змініть сюжет цієї гри, вивчивши імена "гостей", які "прийдуть" до ляльки на день народження тощо.
Приділяючи зовсім небагато часу таким заняттям, ви допоможете розвитку пам'яті дитини. Найголовніше, не поспішати і не перевантажувати малюка, вимагаючи від нього надто багато. І тоді через деякий час ви будете винагороджені, радіючи його здобуткам та досягненням.
Круг чи квадрат?
Корисно також на другому-третьому році життя знайомити дитину з поняттям форми предметів. Виріжте з картону набір геометричних фігур: круги, овали, квадрати однакового кольору. Дайте дитині дві фігури, і, взявши собі таку ж саму, запропонуйте роздивитися їх, приміряти одну до одної. Нехай дитя побачить, що кола співпадають, а коло з овалом - ні тощо.
Також ви можете самі виготовити ще один вид іграшок, які допоможуть формуванню в малюка понять форми і розміру. Отже, треба прорізати в кришці коробки від взуття отвори різної форми: квадрат, ромб, коло тощо (тим складніші, чим доросліша дитина). Нехай малюк проштовхує в ці отвори наклеєні на картон геометричні фігури відповідного розміру. Так дитина навчиться розрізняти, що квадратик можна помістити у квадратний отвір, але важко - у круглий тощо. Аналогічно формується поняття розміру, оскільки дитина реально бачить, як великі предмети не поміщаються у маленькі дірочки, що одна форма проходить в іншу лише в певному положенні. Для розуміння відповідності розміру й форми використовується також і матрьошка.
Всі кольори веселки
Дитина, граючись із предметами, в першу чергу, усвідомлює існування таких їх ознак як форма та величина. Значно складніше навчити її розрізняти кольори. На початку другого року життя малюку абсолютно байдуже, якого кольору речі. Він однаково "впізнає" травичку як зелену, так і синю. Дитя бачить різні кольори, але ще не враховує цю ознаку як суттєву. Сформувати уміння сприймати різні тони можна тим самимспособом, що й усі інші уміння - у грі. Коли дитина сідає малювати, наголошуйте на тому, що травичка - зелена, а сонечко - жовте, дайте їй олівець відповідного

 
 

Цікаве

Загрузка...