WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психолого-педагогічна профілактика та арт-терапія в школі. - Курсова робота

Психолого-педагогічна профілактика та арт-терапія в школі. - Курсова робота

суспільства, в якому живемо, виховання в сім'ї, "а що скаже сусідка Марія Петрівна?"), надавати йому певних форм, якогось вигляду, стримувати його - і думаємо, що це залишиться без відповіді. А тіло "кричить" до нас перевтомою, головним болем, різними хронічними хворобами! Танцювальна ж терапія запрошує тіло до відвертої розмови, дає йому можливість сміливо виговорити свої проблеми, те, що "накипіло". Як бачите, недарма відомий актор і засновник школи акторської майстерності Михайло Чехов писав, що "...наше тіло є втіленням нашої психіки...". Більшість із нас хибно вважає, що в якийсь момент ми досягнемо успіху і зможемо вискочити із замкненого кола безперервної буденної біганини. Танцювальна терапія працює безпосередньо в теперішньому періоді нашого життя. Ми живемо в тілах, яким властиві розум, гумор і повнота змісту життя. І саме танцювальна терапія відновлює наше право жити повноцінним життям і повністю стати самим собою.
Найчастіше люди приходять на заняття з танцювальної терапії тому, що не відчувають свого тіла. Втрата контактуєш своїм тілом відбувається,якщо людина шукає любові й схвалення від своїх батьків (розвиваючи при цьому систему "повинен-не повинен"), коли людина намагається уникнути кари (розвиток базових зажимів, блоків у тілі та при рухах), коли людина намагається самостійно вижити в досить жорстокому світі (так можуть розвинутися різні варіанти деперсоналізації - відторгнення, "неприйняття значимих частин своєї ж особистості). Суть процесу танцювальної терапії по-лягає у відновленні відчування й усвідомлення. У ході терапії вивчаються такі базові полярності, як "мало-багато", "приємний-неприємний", "добре-погано", і це дозволяє синтезувати їх по-новому. Пацієнти можуть випробовувати нові можливості і сфери, яких вони раніше уникали. А французькі терапевти дослідили, що юні закохані і подружні пари, які танцюють разом тривалий час, менше сваряться, в їхніх стосунках більше ніжних почуттів та гармонії.[Дзеркало №11(539) 26.03.03, с. 22 "Танцюйте разом із сонцем Роксолана Гнатюк]
Танцювальна терапія почала дуже швидко розвиватися та використовуватися широким колом спеціалістів, психологами, психотерапевтами. До цього методу психопрофілактики почали звертатися люди, пореконавшись в його результативності, впливі.
Танцювальна терапія в групах передбачає вирішення, щонайменше, чотирьох завдань. Так вважає Л.М. Сайнюк, практичний психолог із Косівщини.
1 .Одним із них є поглиблення усвідомлення членами групи власного тіла та можливостей його використання. Більшості підлітків потрібна лише деяка допомога в укріпленні м'язів, покращанні координації рухів, зарядці енергією.
2. Друге завдання танцювальної терапії, і воно більшою мірою сто-сується до підлітків, полягає в підсиленні почуття власної гідності в учас-ників шляхом відпрацювання у них більш позитивного образу тіла і підвищення самооцінки особистості. Танець дозволяє зробити образ свого тіла більш привабливим, що прямо пов'язано з більш позитивним образом "Я". Оволодіння новими рухами та позами означає і оволодіння новими почуттями.
3. Також танцювальна терапія використовується для розвитку соціальних навичок. Танцювальні рухи являють собою своєрідний засіб зв'язку з оточуючими під час вивчення елементарних навичок спілкування. В групах створюються умови для стимуляції творчого потенціалу особистості, також разом із керівником групи та іншими учасниками відбувається пошук власного стилю в спілкуванні та самовираженні.
4. Ще одним завданням танцювальної терапії є допомога членам групи вступити в контакт із власними почуттями шляхом встановлення зв'язку з рухами, що значно покращує фізичний та емоційний стан людини.
Реалізація поставлених завдань у танцювальній терапії досягається за допомогою наступних методичних прийомів:
1. Використання переважно спонтанного, неструктурованого танцю для самовираження та вираження стосунків.
2. Цілеспрямований вибір музики (як терапевтом, так і самими учасниками).
3. Кінестетична емпатія.
4. Ритмічна синхронізація.
5. Експериментування з рухом.
6. Цілеспрямований вибір теми танцювальної вправи.
7. Зворотній зв'язок.
Все вищесказане дозволяє використовувати танець не тільки як спосіб самовираження. Але і як засіб діагностики та корекції відносин в групі.[Пс. № 1 (49) січень 2006, ст. 21-22]
Аналізуючи даний матеріал можна сказати якщо в кого-небудь виникає якась проблема, або існує потреба поліпшити стосунки зі своїм тілом - відвідайте заняття з танцювальної терапії. Так Р.Гнатюк у своїй статті радість. А якщо у вашому місті чи селі немає таких курсів, то... ввімкніть музику, яка подобається, і спробуйте виразити в танці свої емоції, те, що давно накипіло на серці, - страх висоти чи страх перед маленькою сірою мишкою, відчуття самотності, сварку з найкращою подругою, непоро-зуміння з батьками чи сварки з коханим.
Рух може привести вас у будь-яку ситуацію, в будь-яку історію, яка так і залишилася незакінченою у вашому житті. Танцювальна терапія допомагає зробити невидимим, незрозуміле - зрозумілим. Ваше тіло саме будує вам танець. Наші тіла відображають наші стосунки з життям відверто й точно. Танцювальна терапія дозволяє нам завершити ті кроки, які ми відчуваємо всередині своєї душі, але не можемо зробити в реальності.
Отже, вмикайте музику, танцюйте самі, зі своїми коханими, з дітьми та онуками... і зробіть крок до свого оновленого прекрасного життя![Дзеркало № 11 ст. 22]
На завершення, говорячи про ефективність роботи з сім'ями, дітьми і дорослими із застосуванням методів танцювально-рухової терапії, хотілося б зазначити, що можливості танцювальнорухового напрямку практичної психології досить широкі. До того ж існує можливість синтезу з методами інших напрямків, а кожен терапевт унікальний як особистість і тому привно-сить у свою роботу щось своє, індивідуальне і неповторне. Дуже важливим моментом є також те, що танцювально-рухова терапія допомагає знаходити ресурси у своєму тілі, навчитися їх використовувати й щоразу створювати свій неповторний Танець - Танець Життя.
Поряд із казкотерпіпією та танцювальною терапією широко використовується і музико терапія як одна із складових арт-терапевтичного процесу.
Музика
Музика змушує дитину всередині нас гратися,
ченця - молитися,
паливоду - пуститися в танок
і героя - вирушити на подвиги.
Д.Кемпбелл "Ефект Моцарта"
Один відомий музикант і композитор захворів на гарячку. Він безперервно кричав і плакав, страждав на безсоння. На третій день своєї хвороби він виявив бажання послухати у своїй кімнаті концерт. Лікар, хоч і без великого бажання, погодився на це. При перших звуках музики обличчя хворого стало веселішим, очі заспокоїлись і судоми припинилися, йому стало значно краще.
Цей випадок,, описаний Гес-де-Кальве, можна легко пояснити: ми маємо справу з лікувальним

 
 

Цікаве

Загрузка...