WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Суїцид. Причини суїцидальної поведінки в ОВС. Діагностика та профілактика самогубств співробітників ОВС - Курсова робота

Суїцид. Причини суїцидальної поведінки в ОВС. Діагностика та профілактика самогубств співробітників ОВС - Курсова робота

літ (55%). У більшості з них є сім'ї (66%), у кого діти (68%), тобто добровільно пішли з життя співробітники зрілого, працездатного віку.
З матеріалів службових розслідувань витікає, що в 49% випадків самогубства в тій чи іншій мірі були пов'язані з сімейно-побутовими конфліктами, у тому числі викликаною матеріальною скрутою. Більше половини (56%) самогубств вчинені в стані алкогольного сп'яніння. Це свідчить про незнання керівниками ситуації в сім'ях співробітників, їх сімейно-побутових проблем.
Найбільш суїцидонебезпечним віком співробітників органів внутрішніх справ за середніми даними є період від 31 до 40 літ -41%, що приблизно відповідає частці осіб цього віку, службовців в МВС Україні (близько 38%). Частка співробітників у віці до 30 літ складає близько 50%. Кількість самогубств серед них дещо нижче (46%). Таким чином, також як і серед цивільного населення, наголошується тенденція до збільшення кількості самогубств з віком.
В 40% випадків стаж служби в органах внутрішніх справспівробітників, що вчинили самогубства, не перевищував три роки, що приблизно відповідає частці співробітників із стажем служби до 3 літ в органах внутрішніх справ в 1996-1997 роках (35 %). Здійснення суїцидів на перших роках служби свідчить про виразимі труднощі пристосовування особового складу до строго регламентованої службової діяльності (особливо, що знаходиться в зрілому віці). Цікавий той факт, що співробітники, що отримали середню і вищу освіту в системі МВС і що пройшли період пристосовування під час навчання, в 9 разів рідше скоюють суїцидальні акти, ніж особи без спеціальної освіти. Рівень самогубств дещо зростає із збільшенням стажу служби. Так, частка співробітників із стажем більше 15 літ складала близько 8%, а кількість самогубств серед цієї категорії була 12%. Ця закономірність, мабуть, є похідною від віку співробітників.
Переважна більшість самогубств в цілому по МВС скоюється особами молодшого (53,06%), а також середнього (28,16%) начальницького складу, що також приблизно відповідає їх частці серед всього особового складу органів внутрішніх справ і не дозволяє говорити про достовірне переважання самогубств серед тієї або іншої категорії співробітників. Служби суїциденти в більшості своїй не мали стягнень і характеризувалися позитивно.
Слід зазначити, що найпоширенішим способом є самогубство через повішення (61%), в 32% для реалізації аутоагрессивной цілі використовувалася вогнепальна зброя, переважно табельна (22%). Здійсненню таких надзвичайних подій сприяло грубе порушення порядку зберігання і видачі табельної зброї, ослаблення контролю з боку керівників підрозділів за діяльністю підлеглих, несення ними служби. Спосіб і місце здійснення самогубства є непрямими вказівками на причину конфліктної ситуації, як її бачить суїцидент. Так для самогубств на грунті сімейно-побутових конфліктів характерне повішення за місцем проживання при конфліктах, пов'язаних з сферою службової діяльності більш характерні самогубства з табельної зброї. Звертає на себе увагу і той факт, що під час вступу на службу в МВС Україні близько 25% осіб, скоївші суїциди, не проходили обстеження в Центрах психологічної діагностики. Як правило, суїцидальні дії скоювалися у вихідні дні (42%), за місцем проживання (65%), з вісімнадцяти до двадцяти чотирьох годин. Кожне п'яте самогубство було здійснено під час несення служби, в службовому приміщенні, частіше з нуля годинника до шести годин ранку. В переважному числі випадків суїциденти були одружені (74%) і мали дітей (73%).
На рівень суїцидів серед співробітників органів внутрішніх справ Україні, як представляється, головним чином впливають ті ж чинники, що і на число самогубств населення країни в цілому. До них відносяться:
зниження рівня життя і зростання соціальної напруженості і рівня злочинності в суспільстві;
інтенсивне соціально-майнове розшарування, відставання рівня доходів співробітників від зростання цін, і їх нездатність забезпечити гідний рівень життя своїй сім'ї на одержуваний грошовий зміст;
наростання роз'єднування, атомизации суспільства, загострюючих у людини відчуття самотності, викличні емоційну депривацию, відчуття відчуженості від оточуючих (включаючи товаришів по службі і керівників служб і підрозділів ОВС);
зростання психічної захворюваності при відносному пом'якшенні законодавчих заходів по обліку і лікуванню осіб з психічними порушеннями, збільшення серед населення адикватних форм поведінки, а також хворих алкоголізмом і наркоманією.
В той же час є ряд специфічних для системи ОВС рис. Ця наявність медичного і психологічного відбору до органів внутрішніх справ, що дозволяє відсіяти велику частину осіб з нервово-психічною патологією; переважно чоловічий склад професійних колективів, що приводить до зміни співвідношення між завершеними самогубствами і спробами самогубств на користь перших, обумовлює вибір самих летальних способів самогубств (повішення, вогнепальні поранення).
Не можна обійти мовчанням і наявність тривало впливаючих стресогенних чинників з боку службової діяльності:
можливість екстремальних (пов'язаних із загрозою для життя, здоров'я, іншими тяжкими наслідками) ситуацій, які є штатними для діяльності співробітників; необхідність використовування заходів примушення (фізичного і психічного), діяти в конфліктних ситуаціях і пов'язані з цим негативні емоції;
висока відповідальність і напруженість роботи, пов'язана із здійсненням владних повноважень, носінням зброї;
ненормований робочий день.
Останніми роками на перший план висувалися невідповідність між положенням співробітника під час виконання службових обов'язків і положенням поза службою, в побуті, обумовлені низьким грошовим змістом, порушенням соціальних прав і пільг співробітників органів внутрішніх справ, передбачених законодавством.
В той же час є і ряд чинників службової діяльності, які можуть робити профілактичний вплив на рівень самогубств серед співробітників. Перш за все, це певний соціальний статус, соціальна стабільність, наявність згуртованих професійних колективів. Стійкі професійні колективи із сприятливим морально-психологічним кліматом є одним з найістотніших чинників сучасного суспільства, перешкоджаючих розвитку суїцидальної поведінки.
Близько 60% самогубств вчинені співробітниками після вживання алкоголю, що істотно перевищує аналогічний показник серед цивільного населення Україні. Прямого зв'язку між концентрацією алкоголю в крові і тягарем суїцидальних дії не виявлено. З цього виходить, що розвиток суїцидальних намірів при сп'янінні залежить не тільки від чинника інтоксикації, але і від індивідуальних особових особливостей співробітників органів внутрішніх справ і ситуативних моментів. Тому тягар наслідків багато в чому залежав від випадкових обставин, наприклад, від наявності в даний момент швидких і дієвих засобів для

 
 

Цікаве

Загрузка...