WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Суїцид. Причини суїцидальної поведінки в ОВС. Діагностика та профілактика самогубств співробітників ОВС - Курсова робота

Суїцид. Причини суїцидальної поведінки в ОВС. Діагностика та профілактика самогубств співробітників ОВС - Курсова робота

і причинно обумовленим, ніж самовільне переривання життя саме в той час, коли вона власне і повинна повною мірою починатися, і відповідальність за це несуть всі члени суспільства.
Які основні чинники, сприяючі спробам суїциду у молоді, і наскільки істотні вони сьогодні в нашому суспільстві? На першому місці з проблем, характерних для підлітків з суицидальным поведінкою, знаходяться, звичайно, відносини з батьками (приблизно в 70 відсотках випадків ці проблеми безпосередньо пов'язані з суїцидом), на другому місці - труднощі, пов'язані з школою, на третьому - проблеми взаємостосунків з друзями, в основному протилежної статі.
Відносини батьків з дітьми часто не будуються на тому фундаменті відкритих, повністю щирих емоційно-теплих відносин, які є надійним захистом від багато чого, іноді суворих випробувань, з якими зустрічається підростаюче покоління. І не випадково, що спробисуїциду у молоді розглядаються психологами як відчайдушний заклик про допомогу, як остання спроба привернути увагу батьків до своїх проблем, пробити стіну нерозуміння між молодшим і старшим поколіннями. Істотну роль в суїцидах грає збереження сім'ї в цілому - адже близько половини підлітків, що вчинили спроби самогубств, виросли в сім'ях в яких один з батьків або помер, або покинув сім'ю.
Розпад сім'ї, втім, є могутнім чинником, пов'язаним з самогубствами, і у дорослих. Серед самотніх, неодружених і особливо розлучених набагато частіше зустрічаються добровільні відходи з життя. Більшою мірою незахищеними в цьому плані є чоловіки.
Цікаво, що молоді (у віці 15-19 літ), навпаки, ранні браки не рятують від зменшення ризику суїциду - за даними американських авторів, серед одружених хлопців в 1.5, а серед заміжніх дівчат в 1.7 раз відсоток самогубств вище, ніж у їх несімейних однолітків. Це зв'язано перш за все з тим, що "молоді" браки частіше за все є спробою, і не завжди вдалою, вирішити якісь інші, що не відносяться до браку проблеми, наприклад, позбутися нестерпної обстановки в сім'ї батьків.
Шкільні проблеми звичайно пов'язані з неуспішністю або поганими відносинами з вчителями і адміністрацією школи, рідше з взаємостосунками в класі. В наших школах, у відмінність, наприклад, від японських, де перед кожною екзаменаційною сесією відбуваються десятки самогубств школярів, ці проблеми звичайно не є безпосередньою причиною самогубств, але приводять до пониження загальної самооцінки учнів, появі відчуття незначущості своєї особи, до різкого зниження опірності стресам і незахищеності від негативного впливу навколишнього оточення.
Одним з осно вних психологічних пояснень проблем, пов'язаних з однолітками, особливо протилежної статі, є надмірна залежність від іншої людини, що виникає, звичайно як компенсація поганих відносин з своїми батьками, через постійні конфлікти і відсутність контакту з ними. В цьому випадку часто буває, що відносини з другом або подругою стають такими значущими і емоційно необхідними (по типу "я не можу жити без тебе"), що будь-яке охолоджування в прихильності, а тим більше зрада, відхід до іншого сприймається як непоправна втрата, що позбавляє значення подальше життя. При цьому іноді, за відсутності підтримки близьких і оточуючих, відбуваються "ситуативні самогубства" - імпульсні, непідготовлені і власне непов'язані з усвідомленим наміром позбавити себе життя.
Серед мотивів, що пояснюють спроби самогубства, самі підлітки і експерти-психологи указують на різні способи таким чином зробити вплив на інших людей: "дати зрозуміти людині, в якому ти відчаї" - близько 40 відсотків випадків, "примусити жалкувати людину, яка погано з тобою поводився" - близько 30 відсотків випадків, "показати, як ти любиш іншого" і "з'ясувати, чи любить тебе дійсно інший" - 25 відсотків, "вплинути на іншого, щоб він змінив своє рішення" - 25 відсотків, і нарешті в 18 відсотків випадків "заклик, щоб прийшла допомога від іншого". Не дивлячись на зростаючу сьогодні суспільну увагу до проблем сім'ї, дитячо-батьківським відносинам і просто до проблем спілкування і взаємостосунків, сучасна ситуація в цьому плані ще багато в чому далека від ідеалу. Професійні і інші проблеми батьків, відсутність достатнього часу через різні соціально-економічні причини часто приводять до формального виховання дітей або перекладання цієї функції на школу або взагалі невідомо на кого.
Крім того, в сучасних умовах збільшується розрив між різними віковими і соціальними групами (посилюється процес "диференціації") - це відбувається через швидку зміну культурних норм і еталонів поведінки в різних суспільних шарах, посилення впливу моди і ряду інших причин.
Все це призводить до того, що проблема "батьків і дітей" може бути, як ніколи, гостро стоїть саме сьогодні і від її рішення залежить успіх діалогу між підлітками і дорослими і цінність реальної допомоги молоді. Поки що спроби дорослих налагодити контакт з молоддю часто зводяться до метань між анархістськими гаслами "повну свободу молоді" і стародавніми закликами "треба поважати і слухатися старших".
З другого боку, будемо оптимістами, адже молодь є поколінням, яке знаходиться в якнайкращому положенні в сучасній ситуації, оскільки має набагато більше іншу потенційну нагоду використовувати переваги, пов'язані з тенденціями перебудови суспільства.
е). Поширеність і характеристика самогубств співробітників ОВС.
Самогубства, скоювані співробітниками органів внутрішніх справ, відносяться до категорії найтяжчих надзвичайних подій. Вони мають не тільки моральні і економічні наслідки, але і великий суспільний резонанс.
Щорічно через самогубства органи внутрішніх справ втрачають від 200 до 300 співробітників. Як і в цілому по Україні, на початку 90-х років відбулося зростання рівня суїцидів серед співробітників МВС. З 1991 по 1993 рік рівень самогубств виріс в 1,6 раз. Це зростання було більш значним, ніж в цілому серед населення Російської Федерації. Загальноукраїнський показник в 1991г. склав 27, а в 1993г. - 39. В подальший період відбулося зниження рівня самогубств серед співробітників. В 1998 році зареєстровано 283 випадок суїцидів серед особового складу органів внутрішніх справ, що на 33% менше ніж в 1997 році. Рівень суїцидів серед співробітників склав 24,8 і став значно нижчим за загальноросійський показник (35,4). В 1999 році був відзначений підйом показників даної надзвичайної події (29,4).
Серед співробітників органів внутрішніх справ в 2002 році було 228 самогубств, в порівнянні з минулим роком (244) скоротилося на 16 випадків (6,6 %). Відносний показник кількості суїцидів серед співробітників на 10 тис. складає 2,4, по цивільному населенню Російської Федерації цей показник на рівні 3.9.
Аналіз причин і умов здійснення суїциду показав, що найбільше число самогубств вчинене серед співробітників у віці від 25 до 35 літ (48%) із стажем служби в органах внутрішніх справ з 3 до 10

 
 

Цікаве

Загрузка...