WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Суїцид. Причини суїцидальної поведінки в ОВС. Діагностика та профілактика самогубств співробітників ОВС - Курсова робота

Суїцид. Причини суїцидальної поведінки в ОВС. Діагностика та профілактика самогубств співробітників ОВС - Курсова робота

наслідків, хоча жодних логічних передумов для цього нема. Один лише вигляд ножа, прогулянка над краєм прірви тощо - все це блискавично штовхає до самогубчого наміру, а сам акт самогубства здійснюється з такою поспішністю, що часто хворий не усвідомлює що ж, власне, сталося. "Один добродій спокійно розмовляв зі своїми друзями; зненацька він одним стрибком доскочив парапету й, переплигнувши його, кинувся у воду. Коли його витягли з річки й запитали про мотиви цього вчинку, він нічого не міг сказати,- якийсь навальний потяг штовхнув його на смерть незалежно од його волі". "Цікаво,- свідчить інший пацієнт,- що я не в змозі пригадати, які ж наміри були в мене, коли вилазив на підвіконня; адже я ніколи і в думках не мав завдати собі смерть чи принаймні не можу цьоготепер пригадати". В кращому разі хворі відчувають наближення суїцидного імпульсу і гамують його, незагайно уникаючи можливих знарядь самогубства.
д). Аналіз відношення деяких соціальних груп до суїциду в даний час.
Старше покоління
Повернемося в даний час - можливо, сказане раніше допоможе хоча б небагато осмислити тенденції до суїцидальної поведінки сучасної молоді і більш старшого покоління. Уявимо, як "відчувають" себе різні шари і соціальні групи в результаті крутого повороту суспільного корабля з безвітряної бухти "застою" в бурхливі води океану перебудови.
Старше покоління, як відомо, найголовніша група суїцидалного ризику: у всьому світі вікова крива зростання самогубств, за винятком лише деяких країн, наприклад, Японії, поволі наростає у слабкої статі і різко злітає вгору до кінця життя у чоловіків. Це і зрозуміло: хвороби і самотність, упадок життєвих сил і відсутність веселкових надій на кращий стан тіла і духу не у всіх викликають бадьорі емоції "соціально активної старості".
Навіть не дивлячись на негативні установки церкви, старим іноді надавалося право вирішувати, чи битися з наростаючою лавиною хвороб і недуг або піти з гідністю ще стоїть на своїх ногах - недаремно Пліній Старший розглядав існування отруйних трав як доказ доброти Провидіння - вони давали можливість старим померти швидко і безболісно.
Але з другого боку, люди, які змогли повністю сказати "так" старості і прийняти її зі всіма жалями і радощами - дійсно відчувають цю останню пору життя як приємне завершення бурхливих днів молодості і черпають нові невідомі раніше задоволення в "скарбниці картин свого минулого", по виразу Г.Гессе, що написав чудове есе "Про старість".
На жаль, світлі картини особистих спогадів у сьогоднішнього старшого покоління часто тонуть в суспільній хвилі сумних нагадувань про епоху 30-х років, а часом і у власній гіркоті "покаяння" і втрати колишніх життєвих цінностей.
Покоління середнього віку
Покоління середнього віку - можливо, його "відчуття" більш однозначні в плані зміни відношення до самогубства?
Дійсно, шлагбауми перебудови відкрили багато нових швидкісних доріг, по них мчатися б людям середніх літ, яких, з одного боку, вже можна назвати професійними водіями, а з іншою - у яких є ще майже повні баки пального з ентузіазму, енергії і життєвих сил.
Звичайно, багато хто з "середнього" покоління отримав, нарешті, сьогодні можливість реалізувати свої ідеї, замисли і творчий потенціал або просто можливість працювати добре. Проте ні для кого не секрет, що робота деяких, а може (не будемо надмірно скромними) і більшості, ще зовсім далека не те щоб навіть від ідеалу, але і просто від елементарної норми. Іноді це йде від недоліків загальної організації праці, а іноді і від суб'єктивних причин, що відносяться до конкретного фахівця: або це дуже слаба професійна підготовка, або небажання і невміння реально змінювати стиль і методи своєї роботи, або невміння координувати свою діяльність з іншими людьми і цілий ряд інших причин.
Якими б "психологічними захистами" ні прикривали вони своє небажання або неможливість змінюватися, а може бути, і невідповідність своїх психофізіологічних особливостей вибраному виду діяльності, вони обов'язково отримають достатньо велику порцію стресу в широкому асортименті психологічних чинників: невпевненість в своєму професійному і соціальному майбутньому, відчуття вини за невідповідність вимогам і погану роботу, тривога за своє місце і рівень заробітної платні, негативні емоції від конфліктів з керівництвом і колегами і ін.
З другого боку, люди, що "перемкнули швидкості" свого професійного і суспільного життя, також одержують додаткові стресові навантаження, по-перше, природно, через більшу напруженість праці у зв'язку з більш швидким "темпом", а в других, через ті або інші бар'єри, що виникають при цьому на їх шляху.
Одним з нових джерел отримання стресового заряду сьогодні є що недавно почав широко виявлятися механізм соціально-економічного розвитку - конкуренція. Боязнь неуспіху, відставання, програшу, тривога через невпевненість в своїх можливостях, страх стати жертвою конкурентів і інший букет турбот - ще до недавнього часу вважалося, що монополією на володіння цими психологічними явищами в широкому соціальному контексті володіє виключно капіталістичне суспільство.
Ще одним потенційно можливим стресогенним чинником для осіб середнього віку є інтенсивні зміни, що відбуваються у всіх сферах сучасного суспільства і деколи вимагаючі від людини кореної зміни мислення і поведінки.
Більшість же людей середнього віку є зрілими людьми, що вже відбулися в професійному, сімейному і інших планах, має свій досить стійкий світогляд, установки, погляди на різні сторони життя, свої стереотипи мислення і поведінки, тобто весь багаж досвіду, що нагромаджується з віком і деколи є таким, що не дозволяє деяким людям взагалі сприймати що-небудь нове. Можливості сприймати нове і відповідно змінювати свою поведінку у представників середнього покоління, формування особи яких відбувалося в умовах менш динамічного суспільства, ніж сьогодні, на жаль, не можна назвати дуже великими. З другого боку, нові умови суспільного життя породжують невимірний більша кількість альтернатив, як при виборі стратегічних програм поведінки людини, таких, наприклад, як вибір професійної діяльності або форми і місця отримання освіти, так і в повсякденній поведінці в побуті, наприклад, при покупці газети або журналу. Більш авторитарне суспільство з його строгими правилами поведінки у всіх життєвих виявах не залишає в більшості випадків можливості вибору, обмежуючи свободу індивіда і свободу його особи, більш демократичне - представляє набагато великі можливості для індивідуального розвитку, але примушує "мучитися" індивіда свободою вибору і невизначеністю. В історії відомі випадки підвищення числа самогубств в результаті демократизації суспільства.
Молодь
На перший погляд, може бути звучить, це звучить антигуманістично, але відмова від життя в немолодому або навіть в зрілому віці все ж таки є іноді більш природним

 
 

Цікаве

Загрузка...