WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини - Реферат

Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини - Реферат

спеціальних занять, спрямованих на розвиток:
o зорово-моторної координації;
o точності просторового сприйняття;
o зорової пам'яті;
o наочно-образного мислення;
o здібності до цілісної переробки інформації;
o моторики;
o фонематичного слуху;
o мовлення.
Під час організації розвивальної роботи може виникнути необхідність у співробітництві з логопедом і дитячим психоневрологом.
У роботі з шульгою варто враховувати певні особливості вироблення навчальних навичок і найперше письма.
Постановка техніки письма у шульги специфічна: для нього однаково незручне як письмо з нахилом
праворуч, так і з нахилом ліворуч, оскільки під час письма він закриватиме собі рядок робочою рукою. Тому варто ставити руку так, щоб рядок був відкритий. Для шульги краще правопохильне розгортання зошита і пряме (без-похиле) письмо. При цьому спосіб тримати ручку може бути різним: звичайним, як у праворуких, або таким, коли рука знаходиться над рядком і зігнута у вигляді гачка.
Під час оволодіння письмом шульга має вибрати для себе той варіант накреслення літер, який йому зручний (шульга частіше пише овали зліва направо та зверху вниз; його письмо має більше обривів, менш зв'язане, букви з'єднуються короткими прямими лініями). Отже, вимагати від шульги безвідривного письма не варто, це йому протипоказано. У класі шульгу рекомендується садити за парту біля вікна, зліва. У такому положенні дитина не заважає сусідові, і її робоче місце достатньо освітлене.
Варто брати до уваги ще один фактор, який полегшує навчальну діяльність шульги. Це стосується врахування ведучого ока при виборі робочого місця учня. Парта дитини має бути розміщена таким чином, щобінформаційне поле збігалося з ведучим оком. Так, якщо ведуче око ліве, то класна дошка, робоче місце вчителя мають знаходитись у лівому зоровому полі учня. Остання з перелічених вимог може бути несумісною з першою, оскільки звичне для шульги розташування робочого місця зліва у ряду біля вікна доцільне при ведучому правому оці. Тим паче врахування ведучого ока під час розміщення учнів у класі має значення не тільки для шульги, а й для решти дітей.
Отже, шульга може мати у школі немало проблем. Але варто зазначити, що ліворукість є фактором ризику не сама по собі, а через певні порушення і відхилення у розвитку, які може мати конкретна дитина. Проте не всі шульги, особливо якщо в дошкільному віці їм приділялася увага щодо повноцінного психічного розвитку, матимуть серйозні ускладнення під час оволодіння навчальною діяльністю.
Досвід переконливо доводить, що примусове переучування ліворуких дітей у дошкільному віці та особливо в процесі навчання у школі (навчання письма, малювання, необхідність виконувати побутові дії правою рукою), поряд з усім комплексом негативних впливів школи, може бути причиною тяжких психічних захворювань дитини.
Ми маємо надію, що єдина тактика поведінки вчителя і батьків розглядати ліворукість дитини не як відхилення від норми, а як індивідуальний варіант, як прояв індивідуальності в межах норми, а також створення сприятливих умов для формування рухових навичок допоможуть шульзі уникнути негативного впливу "праворукого" середовища й успішно адаптуватися до школи. А відтак зберегти психічне здоров'я, даючи шанс на розкриття таланту.
Але тенденція, яка впроваджується у початковій школі, спрямовує вчителів на інтенсифікацію навчального процесу. Підвищується загальне напруження у навчанні. Режим форсування навчання призводить до психічного перевантаження учня, виснаження його енергії, стомлюваності. Якщо це триває довго, виникає стійкий стан втоми, а організм дитини межує між нормою і патологією, тобто це стан ще не хвороби, але вже і не норми, на тлі чого розвиток здібностей до творчості зупиняється.
Щоб цього не сталося, потрібно контролювати стан психічного здоров'я учнів. Міркою, "еталоном" гармонійного стану учня може бути "Психологічний портрет психічно здорової людини".
1. Не боїться брати на себе відповідальність.
2. Відповідальна за інших.
3. Весела.
4. Стримана.
5. Вміє відпочивати.
6. Впевнена у своїх силах.
7. Групу підтримки має велику або достатню.
8. її діяльність (те, чим вона займається) подобається їй.
9. Доброзичлива.
10. Допитлива.
11. Довірлива.
12. Енергетична (не плутати з поняттям енергійна).
13. Негативні емоції долає вміло (страх, гнів, сум).
14. Емоційно стала, врівноважена.
15. Життєрадісна.
16. Задоволена.
17. Адекватні домагання.
18. Заряд біополя позитивний, збалансований.
19. Звичок шкідливих не має.
20. Не обтяжена комплексами.
21. Любить себе й інших.
22. Милосердна.
23. Настрій позитивний, сталий.
24. Сприймає новизну.
25. Оптимістична.
26. Сама формує оточення.
27. Планує, не боїться майбутнього.
28. Визнає помилки.
29. Поважає себе та інших.
30. Здатна посміятися над собою.
31. Проблеми намагається не обійти, а вирішити.
32. Працелюбна.
33. Висока працездатність.
34. Приймає людей такими, які вони є.
35. Привітна.
36. Притаманні почуття гумору, захищеності, ідентифікації, компетентності, мети, свободи, необхідності, значущості.
37. Радість знаходить у звичайних ситуаціях.
38. Може приймати власні рішення.
39. Самостійна.
40. Адекватна самооцінка.
41. Саморегуляція висока або достатня.
42. Сон нормальний.
43. Спокійна.
44. Спосіб життя - здоровий.
45. Творча.
46. Уважна.
47. Усміхнена.
48. Ставить реалістичні цілі, намагається їх досягти.
49. Щира.
50. Щаслива.
Джерелом енергопотенціалу творчої особистості є триєдиний потік інформації: сенсорної (через органи чуття, праву "художньо-образну" півкулю мозку), вербальної (через мовлення, ліву "логічно-раціональну" півкулю), структурної (через їжу і повітря). Нестача одного виду інформації, як правило, компенсується надлишком іншої. Надмірність вражень і творча діяльність, спрямована на створення гармонії, часто знижують потребу в їжі, і навпаки, брак творчого натхнення, середовища для спілкування загострює апетит.
Отже, здоров'я - це здатність сприйняти в оптимальних межах триєдиний потік сенсорної, вербальної і структурної інформації для підтримання рівноваги організму із середовищем перебування.

 
 

Цікаве

Загрузка...