WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини - Реферат

Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини - Реферат

дії.
Четверте завдання - гра у м'яча. Потрібен невеликий (тенісний) м'ячик, який можна кидати та ловити однією рукою. М'яч кладуть на стіл прямо перед дитиною, і ви просите її якомога точніше кинути його в якусь, наперед намічену, ціль кілька разів. Ведуча та рука, якою дитина кидає м'яч.
П'яте завдання - вирізати ножицями по контуру малюнок на будь-якій листівці (квітку, машину...). Ведуча та рука, якою дитина тримає ножиці. Але буває так, що дитина погано володіє ножицями: вона просто тримає їх і активніше працює (повертає листівку) іншою рукою. В цьому разі спробуйте запропонувати їй взяти ножиці в другу руку й оцініть, якою рукою завдання виконується краще.
Шосте завдання - нанизування бісеру, намистинок або ґудзиків на голку з ниткою. Ведучою вважається та рука, яка виконує активний рух, незалежно від того, в якій руці голка. Активний рух може здійснювати як рука з голкою, так і рука, що тримає та нанизує намистинку чи ґудзик на голку.
Сьоме завдання - виконання обертального руху під час відкручування і закручування кришечок на пляшках. Пропонують 2-3 пляшки з кришечками, які закручуються (від кремів, ліківз широкою кришкою). Ведуча та рука, яка здійснює активні рухи (крутить кришку або пляшечку).
Восьме завдання - розв'язування вузликів. Попередньо потрібно легенько зав'язати кілька вузликів (на невеличкій відстані) на мотузці середньої товщини. Ведуча рука та, яка розв'язує вузлик.
Дев'яте завдання - "Збудуй з кубиків дім, машину, фортецю тощо ". В цьому завданні ведучу руку оцінити складніше, ніж у попередніх, оскільки цей вид роботи діти виконують найчастіше обома руками. Тому не підганяйте дитину, а спостерігайте, якою рукою вона частіше бере, складає, поправляє кубики.
Якщо ви помітили, що дитина втомилась, потрібно дати їй змогу відпочити, розім'ятися. Під час виконання завдання не треба фіксувати увагу на тому, якою рукою дитина це робить, і краще тестувати дітей по одному.
Для того, щоб мати об'єктивні дані виконання кожного завдання, під час дослідження варто заповнювати своєрідний протокол (тоді не доведеться згадувати):
Прізвище, ім'я_______________________________
Дата тестування_____________________________
Вік_________________ Клас___________________
Завдання Ліва рука Права рука Обидві руки
1 +
2. +
3. +
І т. д.
Після виконання кожного завдання (1, 2, 3 і т.д.) знак плюс (+) ставиться у графу "ліва рука" тоді, коли ведуча ліва рука, або до графи "права рука", якщо ведуча права. Якщо дитина однаково спритно діяла і правою, і лівою рукою, плюс заноситься у графу "обидві руки".
Ще одне важливе питання необхідно з'ясувати і занести до протоколу: чи є у дитини родичі лівші (брати, сестри, батьки, дідусі, бабусі). Це можна з'ясувати в процесі бесід з батьками. Таке запитання можна поставити в анкету знайомства з дитиною під час запису до школи або у перші дні навчання. За умови існування в родині ліворукості знак плюс заноситься до графи "ліва рука", при відсутності - до графи "права рука".
Ліворукою вважатиметься та дитина, у якої в графі "ліва рука" більше плюсів. Якщо дитина однаково добре володіє і правою, і лівою рукою, то вибір руки для письма визначатиметься не тільки тим, якою рукою вона малює і пише, а й тим, яка якість письма і малюнка.
Варто пам'ятати, що при визначенні ліворукості можна брати до уваги її ознаки: домінантність зору, слуху, ніг (за дослідженнями Д.Крилова, Т.Кулакової). Це дасть змогу точніше визначити ведучу руку дитини.
Важливо усвідомлювати, що діти-лівші мають певну специфіку пізнавальної діяльності. Ця особливість притаманна дітям, які дійсно лівші, і тим, кого перевчили.
У діяльності дитини-шульги (ліворукої) особливості організації пізнавальної сфери можуть мати такі прояви:
1. Знижена здатність зорово-рухових координацій: діти погано справляються із завданням на змальовування графічних зображень, особливо їх послідовності; не можуть писати рівно в рядку, гублять рядок під час читання; як правило, мають поганий почерк.
2. Недоліки просторового сприйняття і зорової пам'яті, труднощі при аналізі просторових співвідношень: у шульги часто спостерігаються спотворення форми і пропорції фігур під час графічного зображення; дзеркальність письма; пропуск та перестановка букв; оптичні помилки, змішування під час письма близьких за конфігурацією букв (т-п, м-л, н-к, и-н); помилки під час визначення правої і лівої сторін, розташування предметів у просторі (під-над, на-за і т.п.).
3. Особлива стратегія переробки інформації, аналітичний стиль пізнання: для шульги характерна поелементна робота з матеріалом, розкладання його "по поличках", на підґрунті такого ретельного аналізу будується цілісна уява про об'єкт діяльності. Цим у багатьох випадках пояснюється повільність шульги, оскільки для повного сприйняття і розуміння йому необхідна більш тривала поетапна проробка матеріалу.
4. Слабкість уваги ("не бачить" слова, де читав або писав), складності у переключенні (важко почати іншу роботу) та концентрації.
5. Мовні порушення: помилки звуко-буквеного аналізу.
Перераховані особливості безпосереднім чином впливають на успішність оволодіння навчальними навичками, насамперед письмом (меншою мірою - читанням), у засвоєнні якого в шульги відзначаються найбільші труднощі.
Одна з найважливіших особливостей ліворуких дітей - це емоційна чутливість, підвищена вразливість, тривожність, дратівливість, а також знижена працездатність та підвищена стомлюваність. Це наслідок не тільки специфіки асиметрії півкуль головного мозку, а й спроб перенавчання, якого не уникли багато ліворуких.
Крім цього, неабияку роль може відігравати і той факт, що близько 20% ліворуких в анамнезі (відомості про попередній стан розвитку дитини) мають ускладнення в процесі вагітності та пологів (за деякими даними, пологова травма може бути однією з причин ліворукості, коли функції ушкодженої лівої півкулі частково бере на себе права півкуля).
Підвищена емоційність шульги є фактором, який суттєво ускладнює адаптацію його до школи. У шульги входження у шкільне життя відбувається значно повільніше, ніж у однолітків. Тому така дитина у першому класі потребує уваги з боку вчителів, батьків і шкільних психологів, які мають допомогти їй.
Отже, протягом навчання у першому класі (а можливо, і більш тривалий час) з шульгою треба проводити комплекс

 
 

Цікаве

Загрузка...