WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини - Реферат

Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини - Реферат

у словникових словах. Пропуски літер, описки. Власні імені пишуть з маленької літери Ненаголошені голосні. Попуск м'якого знака. Написання зайвих літер. Заміна одних приголосних іншими. Відмінкові закінчення
Методи перевірки Усне опитування. Завдання з обмеженим терміном виконання. Питання "відкритого" типу (власна розгорнута відповідь) Розв'язування задач. Письмові опитування без визначення терміну виконання.
Питання (закритого" типу (вибрати готовий варіант відповіді)
* Конверсація - перетворення, зміна.
Окрему проблему складаєстатус ліворукої дитини в школі. На жаль, ця проблема досить актуальна. Часто у розмовах з учителями і батьками можна почути: "Я не можу бачити, як дитина працює біля дошки, пише в зошиті, заважаючи собі, лівою рукою. Я б свою дитину перевчила". На превеликий жаль, у нашій педагогічній практиці, у нашому праворукому середовищі проблеми ліворуких дітей вирішувалися дуже просто: усім писати тільки правою рукою, а ліворуких дітей - переучувати.
І їх переучували. Переучували вчителі, не менш активними бували, на жаль, і батьки. Останні це робили просто тому, що всі пишуть правою; чи боялися, щоб над лівшею не насміхалися, чи вважали, що надалі "лівизна" може перешкодити здобуттю професії; а ще й тому, що самі, мабуть, були переучені лівші.
Відомо, що більша частина людства - праворукі і тільки 5-12% із них ліворукі. Але потрібно розуміти, що і праворукі, і ліворукі - це не однорідні групи. Серед них є винятково ліворукі і винятково праворукі, але є і ті, хто виконує однією або іншою рукою тільки деякі дії, в тому числі і амбідекстри (обоєрукі) - люди, які однаково добре володіють і правою, і лівою руками.
Хочемо сказати і наголосити відразу: ліворукість - індивідуальний варіант норми. Адже якщо у ліворукої дитини немає ніяких порушень у стані здоров'я, мовному і психічному розвиткові, то можна говорити, що в неї практично немає ніяких особливостей, які відрізняють ліворуку дитину від праворукої. Часто можна чути, що ліворукі діти більш збудливі, емоційні, неспритні. А хіба мало таких дітей серед праворуких?! Тому ще раз наголошуємо: ліворукість - індивідуальний варіант норми. Але ліворукість буває різною. Вона може бути генетичне закріплена, тобто передаватися в спадщину, як по жіночій, так і по чоловічій лінії, від бабусі і дідуся до онуків, від батьків до дітей. Таких людей у будь-якій популяції приблизно однакова кількість - 9-11%. Відсоток ліворуких людей залишається постійним протягом багатьох десятиліть.
То хто ж ці ліворукі діти? Це зовсім особлива група дітей. У спеціальній літературі подібна ліворукість, що не має генетичного підґрунтя, тобто не передається в спадщину, називається патологічною, тому що підґрунтям для її виникнення є порушення функціонування лівої півкулі. Чому саме лівої? Встановлено, що всі властивості руки визначаються складною фізіологічною структурою розподілу функцій між правою і лівою півкулями кори головного мозку.
Дії кожної руки регулює головним чином протилежна півкуля: у праворуких людей - ліва, а у ліворуких -права. Відомо, що дитячий організм дуже пластичний, тому, якщо в дитини є порушення функціонування лівої півкулі, то права може компенсувати це порушення, перебравши на себе її функції. Але в цьому разі ведучою рукою стає ліва. Дуже часто подібна ліворукість має ще назву компенсаторної, з огляду на її механізм.
Тому, якщо не переучувати ліворуку дитину і повторно не змушувати ліву півкулю виконувати ті функції, від яких вона сама відмовилася, тоді у дитини не буде ніяких проблем у навчанні. А якщо все-таки переучуватимемо ліворуку дитину працювати правою рукою, тобто змушуватимемо трудитися ліву півкулю, отоді ми створимо весь комплекс проблем. Це друга група ліворуких дітей.
Ліворукість може бути змушена. Вона виникає через травми правої руки, що відбулися в період активного освоєння роботи руками. Внаслідок цього дитина починає берегти травмовану праву руку й активно використовувати ліву. Такі діти не є ліворукими за організацією мозку, але найбільш активною в них буде ліва рука. Чи означає це, що цих дітей треба переучувати? Звичайно, ні. Адже через травму складається визначена система зв'язків, що включає роботу руки і мозку.
Таким чином, серед ліворуких дітей можна виділити, як мінімум, три групи. Переважне володіння тією чи іншою рукою визначається не бажанням чи примхою дитини, а особливою організацією роботи її мозку. Тому дуже важливо визначити ведучу руку ще до школи чи в перші дні навчання. Як правило,
ліворукість чи праворукість встановлюється у дитини до чотирьох років. Саме в цей час батьки повинні визначити, чи ліворука їхня дитина?
Для цього пропонуються завдання (які з успіхом можуть проводити і вчителі), розроблені М.Князевою та В.Вільдавським. Це тести, що містять ігрові завдання, дібрані з урахуванням способів маніпуляції, властивої дітям дошкільного та молодшого шкільного віку.
Під час виконання завдань учитель сідає навпроти дитини (краще за столом), але не збоку. Обстановка має бути спокійна, доброзичлива, не варто фіксувати увагу дитини на тому, що ви визначаєте "рукість". Тестування можна почати такими словами: "Зараз ми з тобою пограємося " або "Тепер ми попрацюємо разом: я даватиму тобі завдання, а ти спробуй їх виконати ". Всі приладдя, посібники, предмети треба покласти перед дитиною на середину столу на рівній відстані від правої та лівої руки.
Перше завдання - малювання. Покладіть перед дитиною аркуш паперу й олівець (фломастер) і запропонуйте їй намалювати те, що вона хоче (або вміє). Не підганяйте дитину. Після того, як вона закінчить, попросіть намалювати те ж саме другою рукою. Часто діти відмовляються: "Я не вмію", "У мене не вийде". Можете її заспокоїти: "Я знаю, що важко намалювати такий само малюнок правою (лівою) рукою, але ти постарайся", підбадьорити, що вона робить усе правильно. У цьому завданні враховується не тільки те, якою рукою дитина працює, а й якість виконаного малюнка.
Друге завдання - відкриття невеличкої коробочки, наприклад, сірників. Дитині пропонується кілька коробочок (можна пофарбувати їх у різні кольори або обклеїти кольоровим папером). Завдання: "Знайди сірник у одній із коробочок". Ведучою вважатиметься та рука, яка робить активні рухи: закриває, відкриває, виймає сірник.
Третє завдання - будування колодязя з сірників. Ведуча та рука, якою активніше виконуються всі

 
 

Цікаве

Загрузка...