WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини - Реферат

Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини - Реферат


Реферат на тему:
Психофізіологічні особливості діяльності мозку дитини
(Розподіл функцій між лівою і правою півкулями головного мозку)
Шкільне навчання для учня - це не просто повсякденна праця, а подолання труднощів, перепон адаптаційного періоду на початку шкільного життя та адаптація до подальшого зростання навчальних навантажень.
Учителеві дедалі частіше треба шукати шляхи гармонізації та оптимізації навчальної діяльності учня, щоб зберегти його фізичне та психічне здоров'я. Відомо, що головним координатором доброго фізичного і психічного стану дитини є її мозок. А злагоджена робота мозку може бути забезпечена за умови врахування в навчанні відмінностей діяльності його півкуль.
Ось чому навчання учнів у початковій школі має враховувати особливості функціональної асиметрії півкуль кожного індивіда. Отже, потрібно враховувати проблему шульги (лівші) (права півкуля сприймання), пам'ятаючи, що весь сучасний процес навчання побудований винятково для тих, хто послуговується правицею (ліва півкуля сприймання).
Тому завдання психолога і вчителя - створити поетапну ситуацію успіху на уроці, яка має складатися з:
а) формування мотивації до навчання;
б) особливостей сенсорного сприйняття;
в) операційного етапу діяльності учня;
г) диференційованого підходу до навчання;
г) результативного етапу навчання.
Зупинимося конкретніше на кожному етапі, пам'ятаючи, що цілісне врахування цих особливостей у роботі з учнями шести років краще розкриє приховані творчі здібності дітей, допоможе їм адаптуватися до школи.
Говорячи про домінування у дітей правої чи лівої півкулі, варто зазначити, що дія "лівші" і "правші", визначена в поданих таблицях, вказує лише на прояв схильностей, які є у дитини. Ця схильність "лівші" і "правші" не є остаточним виразником дії дитини.
Схильність до "лівші" і "правші" може розглядатися як можливий шлях психічного осягнення світу дитиною.
а) Формування мотивації до навчання
Мотиваційний етап Учні, у яких домінує права півкуля - "лівші" Учні, у яких домінує ліва півкуля - "правші"
Просторова організація Робоча півсфера - ліва Робоча півсфера - права
Кольорова організація Світла дошка - темна крейда Темна дошка - світла крейда
Умови, необхідні для успішної навчальної діяльності Цілісні образи (гештальт). Контекст. Зв'язок інформації з реальністю, практикою.
Творчі завдання. Експерименти. Музичний фон. Мовленнєвий і музичний ритм. Технологія.
Деталі, Абстрактний, лінійний стиль викладання інформації.
Неодноразове повторення навчального матеріалу. Тиша на уроці
Формування мотивації Завоювання авторитету. Престижність становища у колективі. Соціальна значущість діяльності Прагнення до самостійності. Глибина знань. Висок потреба у розумовій діяльності. Потреба в освіті
б) Операційний етап (забезпечення діяльності)
Операційний етап Учні, у яких домінує права півкуля Учні, у яких домінує ліва півкуля
Сприяння матеріалу Цілісне, Інтонаційний бік мовлення. Зорове (візуальісти) Дискретне (частинами), Смисловий бік мовлення. Слухове (аудисти)
Переробка інформації Швидка. Миттєва Повільна. Послідовна
Інтелект Невербальний. Інтуїтивний Вербальний. Логічний
Діяльність Схильність до практики Схильність до теорії
Емоції Екстравертивність. Негативні (страх, сум, гнів, лють) Інтровертивність. Позитивні (радість, насолода, щастя)
Пам'ять Мимовільна. Наочно-орбарза Довільна. Знакова
Мислення Наочно-образне. Оперування образами. Спонтанне. Емоційне. Інтуїтивне. Тривимірне (в просторі) Абстрактно-логічне оперування цифрами, знаками. Формальне. Раціональне. Програмове. Двовимірне (на площині)
Методи диференті-йованого підходу у навчанні Учні, у яких домінує права півкуля Учні, у яких домінує ліва півкуля
Математика Синтез. Завдання на час. Робота у групі. Формування теорем. Оперування просторовими зв'язками. Завдання у картинках.
Геометрія (просторове мислення), Схеми таблиці, картки Аналіз. Завдання без р6гламентації часу. Доказ теорем. Оперування знаками на площині. Завдання у символах. Алгебра (логічне, послідовне мислення на площині). Багаторазове повторення
Мова Твір, Складання слів, і речень з частин. Читання і переказ. Читання в ролях. Завдання на правопис. Знаходження взаємозв'язків. Швидкість усного і писемного мовлення. Знаходження уривків у тексті. Екскурсії Аналіз розповіді. Розбір слів і речень за складом. Прослуховування текстів. Навчання інших. Завдання на пошук помилок. Застосування правли Точність вживання слів. Багаторазове повторення. Порівнювання текстів. Понятійне розуміння слів
Природничі науки Мозкові атаки. Перегляд фільму. Передбачення результатів. Творчі завдання. Виявлення схожості. Зіставлення фактів. Виділення суті. Виділення важливих моментів. Використання мовленнєвих і музичних ритмів. Екскурсії, походи, мандри Аналітична робота. Лінгафонна система. Аналіз результатів. Логічні завдання. Виявлення розбіжностей. Виявлення деталей. Створення категорій. Узагальнення. Багаторазове повторення. Алгоритми
Іноземна мова Інтуїтивний спосіб вивчення. Образне уявлення і конкретні ситуації. Освоєння вокабулятора* методом "острівків". Рольові ігри. Робота з унаочненням, фільмами, картками. Перевірка на уроці. Групові завдання. Діяльність, що потребує швидкої реакції. Завдання на правопис. Інтерв'ю. Інсценівка. Синтез текстів і слів із запрограмованих частин. Раціонально-логічний спосіб. Засвоєння правил і граматичних конструкцій. Засвоєння вокабулятора через вивчення слів. Навчання інших. Лінгафонна система, сприймання на слух. Перевірка після уроків.
Індивідуальна робота. Діяльність, яка не потребує миттєвої реакції. Завдання на пошук помилок. Багаторазове повторення. Порівняння текстів дроблення текстів і слів на частини
*Вокабулятор - (від лат. - слово) - короткий словник до хрестоматії або окремої частини підручника. Вокабула - назва, окреме чуже слово, перекладене рідною мовою.
г) Результативний етап
Результативний етап Учні, у яких домінує права півкуля Учні, у яких домінує ліва півкуля
Самоконтроль Не контролюють правильність мовлення. Змістовні пропуски. Вільна коверсація* Високий самоконтроль мовлення. Високий самоконтроль вкладання матеріалу
Характерні помилки Ненаголошені голосні. Помилки

 
 

Цікаве

Загрузка...