WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Паніка як соціально-психологічний феномен - Реферат

Паніка як соціально-психологічний феномен - Реферат

соціальній психології.
У великийпрозорий бутель були на вірьовках опущені однакові конусоподібні предмети, інший кінець кожної з вірьовок тримали в руках випробовувані. За розміром кожний конус легко проходив через шийку, але два одночасно пройти не могли. У днищі бутля знаходився ще один отвір, через який надходила вода, і рівень її, природно, підвищувався.
Задача випробовуваних - вийняти з бутля сухі конуси, за що вони одержували по 20 доларів. Але той, чий конус намокне, був зобов'язаний сам сплатити 10 доларів. Таким чином, "небезпека" вимірювалася 30 доларами (отримати 20 або сплатити 10). Випробовувані мали нагоду наперед домовитися про злагоджені дії.
Коли в лабораторію запрошувалася згуртована група із структурою, взаємним довір'ям і ефективним керівництвом, всі легко справлялися із задачею. У випадково ж зібраних групах (якщо не знаходилося умілого лідера) і у внутрішньо конфліктних колективах виникали труднощі.
Ті, кому належало діяти останніми, нервували, сіпалися і мимовільно заважали першим (психологи називають це идеомоторным рефлексом). Їх нервозність передавалася іншим, всі метушилися, звинувачували один одного і, разом з рівнем води в бутлі, ріс страх (втратити 30 доларів!). Ознаки наступаючої паніки фіксувалися візуально - по збудженій поведінці, вигукам, виразу облич - і по об'єктивних показниках: у випробовуваних підвищувався кров'яний тиск, знижувався шкірно-гальванічний рефлекс...
Цей експеримент демонструє, що для виникнення панічної дезорганізації в слабо інтегрованій групі досить навіть сміховинної небезпеки.
3. Засоби запобігання паніці.
Заходи по попередженню масової паніки пов'язані з урахуванням її передумов (чинників).
Якщо йдеться про групу, націлену на роботу в стресових ситуаціях (політичну партію або бойовий підрозділ, наукову експедицію або загін рятівників і т. д.), що сформувалася, то перш за все слід надавати увагу ідейній і організаційній підготовці до можливих небезпек, забезпечення ефективного керівництва і виховання лідерів, що користуються високим довір'ям. Повторю, що за відсутності духовно-психологічних передумов паніки колектив здатний гідно зустріти найсуворіші випробування.
Але не завжди така підготовка у принципі можлива, наприклад, при масових вуличних заходах, де бере участь безліч більш-менш випадкових людей. В таких ситуаціях вже особливог значення набуває врахування фізіологічних і загальнопсихологічних чинників.
Вище вказувалося на типові помилки, що полягають в затягуванні заходів і байдужості до фізичного стану учасників (втома, алкогольне сп'яніння та ін.). При високій соціальній напруженості, некомфортних кліматичних умовах або неоднозначному прогнозі синоптиків треба подумати про динамізм мітингу або демонстрації, щоб звести до мінімуму стомлення людей і пов'язані з ним несподіванки. Службі охорони рекомендується перешкоджати проникненню в ряди демонстрантів нетверезих людей і алкогольних напоїв, передбачаючи можливість ірраціональних реакцій, особливо при вірогідних провокаціях.
Як наголошувалося, бажано уникати збігу за часом з іншими видовищними подіями в місті (футбольний матч, карнавал і т.д. ). В противному випадку можливо, з одного боку, перемикання уваги, "перетягування" значної частини натовпу і перетворення її в окказіональну або експресивну (але не тоді, коли це заплановано організаторами). З іншого боку, вірогідне зіткнення натовпів (наприклад, політична демонстрація стикається із збудженими уболівальниками, що вийшли із стадіону) загрожує важко передбачуваними наслідками.
Надзвичайно важливе врахування загальнопсихологічного чинника паніки: перш за все, своєчасне інформування людей про можливі небезпеки і наявні способи протидії. Останнє торкається попередження як колективної, так і індивідуальної паніки.
Емоційний стан і поведінка людини при небезпеці у величезному ступені визначається суб'єктивним чином ситуації і, головне, уявленням про свою роль в ній. Паніка може виникнути тоді, коли ситуація для мене незвичайна і несподівана, мені невідомі способи подолання небезпеки, відсутній план дій і я бачу себе пасивним об'єктом подій. Але за наявності знання (яким би ілюзорним воно не було) і програми дій (хай і неадекватної) людина відчуває себе активним суб'єктом - і ситуація рішуче міняється. Утворюється інша домінанта, увага перемикається із страху і болю на наочну задачу, у результаті ж страх йде зовсім, а больовий поріг значно підвищується.
Протидіяти паніці надзвичайно важко, справитися з цим може людина сильної волі, що дотримується твердої лінії поведінки, вміє розмовляти з натовпом і вселяти пошану.
Засоби боротьби з панікою:
" переконання (якщо є час)
" категоричний наказ
" пояснення помилковості небезпеки
" використання сили
" усунення (ізоляція) найнебезпечніших панікерів.
Зупинити натовп, який впадає в паніку, значно легше при своєчасній ізоляції панікерів, а так само зменшуючи групу наскільки це можливо. Перегороджувати дорогу натовпу, який рухається, набагато важче, оскільки ззаду тиснуть на тих, що йдуть попереду.
Ви повинні вірити в себе, або в правоту того, що робите. Мотивація власних вчинків повинна бути сильним імпульсом, який допомагає долати труднощі. Досвід, попередні випробування, прожите життя можуть додати Вам сили. Для виживання в катастрофах і надзвичайних ситуаціях необхідно бути завжди психологічно підготовленим.
Ви знаходитиметеся в кращих умовах, і з Вами не трапиться нічого поганого.
Звичайно, все сказане відноситься і до масових страхів, і, зокрема, до запобігання масової паніки. Часто організатори уникають попереджень про можливі небезпеки, посилаючись на те, що частина учасників демонстрації (мітингу і т.д. ) покине її ряди. Але, по-перше, тут багато що залежить від форми подачі інформації - з акцентом на загрозах або на способах протидії. По-друге, питання в тому, чи стоїть в гонитві за масовістю підвищувати вірогідність подальшої паніки, піддаючи ризику психічний стан, здоров'я, а іноді і життя людей.
Загалом існують наступні поради людині, яка опинилася в ситуації паніки. Необхідно:
" ухвалювати швидкі рішення;
" уміти імпровізувати;
" постійно і безперервно контролювати самого себе;
" уміти розрізняти небезпеку;
" уміти розпізнавати людей;
" бути незалежним і самостійним;
" бути твердим і рішучим, коли буде потрібно, але уміти підкорятися, якщо необхідно;
" визначати і знати свої можливості і не падати духом;
" в будь-якій ситуації намагатися знайти вихід. [1]
Використані джерела
1. Громов В.И. Васильев Г.А. Энциклопедия безопасности. М.,2003.
2. Назаретян А.П. Психология стихийного массового поведения: лекции. М., 1999
3. Поршнев Б.Ф. Социальная психология и история. М., 1966.
4. Шерковин Ю.А. Понятие группы в марксистской социальной психологии // Социальная психология. Под ред. Г.П. Предвечного и Ю.А. Шерковина. М., 1975.

 
 

Цікаве

Загрузка...