WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Формування психологічної готовності дитини до навчання в школі в дошкільних закладах - Курсова робота

Формування психологічної готовності дитини до навчання в школі в дошкільних закладах - Курсова робота

причин затримування розвитку дітей, що в навчальних класах школи.
В першу чергу потрібно вирішити три питання. Перше торкається методів, що дозволяють орієнтуватися в масі дітей і виявляти тих із них, які відстають в навчанні по причині особливостей психологічного розвитку, не зв"язаних з здібностями. Потімможна було б уточнити витоки їх невстигання,віднести відставаючу дитину до одної із наступних груп : педагогічно запущених дітей; що мають хороші але недостатньо розвинені задатки; невтигаючи по причині незмоги засвоювати шкільну програму; немаючихих інших необхідних задатків і невстигаючих із-за вроджених чи набутих в результаті хвороби анатомо-фізіологічних відхилень. На кінець, потрібно відшукати науково- обгрунтовані методи, що дозволять передбачити подальший розвиток дитини, що відносяться до однієї з цих груп.Все це потребує глибокої,різносторонньої і детальної психодіагностики дитини. Центральне місце в психодіагностиці повинні займати методи дослідження даного стану і можливостей дитини, її зони потенціального розвитку.
Додаток 1. Тест для батьків.1.
1. Чи хоче ваша дитина йти до школи?
2. Чи приваблює вашу дитину в школі те, що вона там багато про що довідається і їй буде цікаво вчитися?
3. Чи може ваша дитина самостійно займатися якою-небудь справою, що вимагає зосередженості протягом 30 хвилин (наприклад, працювати з конструктором)?
4. Ваша дитина в присутності незнайомих почувається вільно, незакомлексовано?
1.Кулагина И.Ю. Возрастная психология. (Развитие ребенка от рождения до 17 лет.) - М.: 1997
5. Ваша дитина уміє складати за малюнком розповіді, не коротші п'яти речень?
6. Чи може вона розповісти напам'ять кілька віршів?
7. Чи вміє змінювати іменники за числами?
8. Ваша дитина вміє читати по складах або, що краще, цілими словами?
9. Чи вміє вона рахувати до десяти і у зворотньому порядку?
10. Може вирішувати прості задачі на віднімання або додавання одиниці?
11. Має тверду руку (упевнено тримає олівця тощо)?
12. Любить малювати й розфарбовувати картинки?
13. Чи може ваша дитина користуватися ножицями і клеєм (наприклад, робити аплікації)?
14. Може зібрати розрізаний малюнок із п'яти частин за одну хвилину?
15. Знає назви диких та домашніх тварин?
16. Може узагальнювати поняття (наприклад, назвати одним словом "овочі" помідори, моркву, цибулю)?
17. Чи може ваша дитина працювати самостійно - малювати, збирати мозаїку тощо?
18. Може розуміти й точно виконувати словесні інструкції?
Результат тестування залежить від кількості позитивних відповідей ("Так") на питання тесту.
Якщо їх:
15-18 балів - дитина цілком готова до школи;
10-14 балів - дитина багато чого вже вміє, та слід звернути увагу на зміст тих питань, на які ви відповіли "Ні". Саме він підкаже вам, над чим необхідно попрацювати;
9 та менше балів - необхідно звернутися до спеціалістів, дитина потребує значної уваги й роботи з нею.
Результати тесту можуть вас розчарувати. Але не опускайте рук. Щоб поліпшити ситуацію, в сім'ї із дитиною необхідно виконувати вправи, завдання, гратися з нею. Пам'ятаючи, що заняття повинні бути бажаними як із вашого, так і з її боку. Дитина не повинна перевтомлюватися, тривалість занять ви маєте корегувати самостійно, зважаючи на її стан. Заняття повинні бути регулярними, позбавленими непосильних для дитини навантажень.
2.2.1. Психологічні засади мотивації досягнення успіху у контексті готовності до навчання у школі.
Для розуміння природи особистості потрібно з'ясувати співвідношення цього питання з іншими поняттями, що використовуються як у класичній, так і в сучасній психології. Це насамперед поняття індивіда, людини, особистості, індивідуальності, суб'єкта.
Особистість - це індивід із соціально зумовленою системою вищих психічних якостей. Що визначається замученістю людини до конкретних суспільних, культурних, історичних відносин. Ця система виявляється і формується в процесі свідомої продуктивної діяльності і спілкування, особистість опосередковує та визначає рівень взаємозв'язків індивіда з суспільним та природним середовищем. У філософсько-психологічному аспекті особистість - це об'єкт і суб'єкт історичного процесу і власного життя.
Розвиток особистості відбувається у конкретних суспільних умовах. Особистість завжди конкретно-історична, вона - продукт епохи, життя своєї країни, своєї сім'ї. Процес становлення людської особистості здійснюється як "саморух" якому, на думку Леонтьева А.Н., властива єдність зовнішніх і внутрішніх умов.1. Зовнішні умови визначаються природним і суспільним середовищем, необхідним для існування індивіда.
Діалектичні заперечності притаманні розвитку довільної регуляції поведінки та діяльності підростаючої особистості, формуванню її самостійності, волі. Вже малятам властиве прагнення до самостійності, яке нерідко набуває форми гострого
1. Леонтев А.Н. Критерии развития психики ребенка. -М.: 2000.
заперечення вимог дорослих, протидіяння їм, що супроводжується, наприклад у трирічних дітей, явищами впертості,неслухняності, негативізму.
Багатоаспектні мотиваційні проблеми відносяться до найважливіших в психології як в теоретичному, так і в прикладному плані.
Як і все в людській психіці, мотив не має окремого ізольованого існування. Якщо розпочати розгляд проблеми з психологічної структури діяльності суб'єкта, основні компоненти якої занесені у схему, то положення в ній мотиву сприймається, з одного боку, як спонукання, а з другого, як відображення в свідомості людини об'єктивних рушійних сил поведінки.1.
Потреба Активність
Мотив Діяльність
Мета Дія
Задача Операція
Для того,щоб розібратися в специфіці людської поведінки, необхідно розглянути відношення між власне діяльністю і діями, що реалізують її та відповідають свідомій меті. Вказані відношення між діяльністю і дією, між мотивами і метою знаходять своє вираження в психіці людини і відтворюються у внутрішній будові її свідомості. За словами Дубровіної О.О., зміна мотиву змінює не значення мети та дії, а їхній смисл для людини. Це означає, що найбільш важливі колізії особистості розгортаються в площині відношень між мотивами, а не обмежуються окремо взятою діяльністю.1.
1.ДубровинаО.О. Рабочая книга. М.: 1991
В розумінні Мухіної В.С.,1. мотив "у дійсності це сплав різноманітних мотивів різного ієрархічного рівня, і тому мотив діючий є таким індивідуальним .
Розділ 1. Теоретичні засади дослідження психології дитини дошкільного віку.
Для розуміння приводи особистості потрібно з'ясувати співвідношення цього поняття з іншими поняттями, що використовуються як у класичній, так і в сучасній психології. Це насамперед поняття індивіда, людини, особистості, індивідуальності, суб'єкта.
Людина народжується на світ з генетично закладеними в неї потенційними можливостями стати саме людиною. Не слід вважати, що немовлята - це "чиста дошка", на які під впливом соціуму "пишуться" ознаки людяності. Немовляті притаманні анатомічні та фізіологічні властивості тіла й мозку, що належать тільки людині. Вони забезпечують у перспективі оволодіння прямоходінням, знаряддями праці та мовою, розвиток інтелекту, самосвідомості тощо. Але система біологічних

 
 

Цікаве

Загрузка...