WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Роль пам’яті в організації навчальної діяльності школярів - Курсова робота

Роль пам’яті в організації навчальної діяльності школярів - Курсова робота

"Запам'ятай картинки", полягає в тому, що тут, після того як дитина запам'ятала предмети (картинки), нічого не зникає і не додається - змінюється лише місце, на якому вони знаходилися.
Наприклад, розкладіть на столі 10 предметів, які не пов'язані між собою за змістом і які неможливо згрупувати: гребінець, книгу, кубик від конструктора, значок, ложку. Запропонуйте - малюкові уважно роздивитися їх протягом 2-3 хвилин, і запам'ятати, що де лежить. Коли він відвернеться, поміняйте місцями дві-три пари предметів, а потім запитайте: "Що змінилося?"
У цю гру діти можуть грати між собою самостійно. Виграє той, хто допускає менше помилок. Помилкою вважається, якщо: 1) не вказаний предмет, який змінив своє місце; 2) вказаний предмет, який свого місця не змінював. Так, якщо змінили свої місця дві пари предметів, то слід було вказати 4 предмети.
Підвищити складність гри можна, якщо збільшити загальну кількість предметів; або збільшити кількість предметів, які змінюють своє місце, і скоротити час, відведений для запам'ятовування.
Цю гру можна проводити і використовуючи рисунки. Наприклад, запропонуйте малюкові подивитися на рисунок запам'ятати, де знаходяться в дитячій кімнаті предмети. Потім перегорніть сторінку, покажіть схожий рисунок і запитайте: "Що в кімнаті змінилося?" Нехай дитина спробує назвати усі предмети, які змінили своє місцезнаходження.
Правильні відповіді: словник, зошит на столі, будильник, пензлик, склянка з олівцями, машинка, стілець, подушка, паровозик, вагончик.
ЗАПАМ'ЯТАЙ СЛОВА
Гра на словесно-логічну пам'ять.
Ви зачитуєте дитині 10-12 не пов'язаних за змістом слів, наприклад: стіл, море, груша, вікно, літак, помідор, тарілка, дим, валізка, голова. Вона повинна їх запам'ятати і відразу ж після прочитання відтворити. Враховуючи кількість правильно названих слів, можна прослідкувати, як змінюється пам'ять дитини протягом певного відрізку часу. Якщо кількість таких слів зростає, значить, пам'ять покращується.
ЗАПАМ'ЯТАЙ ОПОВІДАННЯ
Ще одна гра на словесно-логічну пам'ять. Для неї можна використати будь-яке дитяче оповідання або казку. Головне, щоб воно було цікаве і невелике (до 1-2 сторінок). Попередьте малюка, щоб він уважно слухав і старався запам'ятати все, навіть дуже незначні подробиці оповідання.
Прочитайте, не поспішаючи, вибране вами оповідання, почавши з його назви. Потім запропонуйте дитині розповісти якнайдокладніше, про що в ньому йде мова і як воно називається Залежно від докладності переказу нараховуються бали. Так, якщо 1) точно вказана назва оповідання; 2) правильно передана його основна думка і 3) правильно названі окремі деталі (наприклад, імена персонажів, особливості їх зовнішнього вигляду, місце подій і т.д.), нараховуєте 5 балів. Якщо правильно передана основна думка, але є помилки в назві чи в деталях, то нараховуєте 4 бали. Якщо правильно передана лише основна думка, дитина отримує 3 бали. Якщо основна думка не передана, але правильно вказані назва і окремі деталі, можна дати 2 бали; якщо правильно вказане лише щось одне, назва або окремі деталі - 1 бал; якщо дитина не може сказати навіть цього - 0 балів.
Цю гру добре проводити у вигляді змагання між двома дітьми. Правда, для цього слід приготувати два однакових за складністю і розміром оповідання. Перше зачитайте одному учасникові гри, а друге - другому. Виграє той, хто набере більше балів.
ЯКИХ КАРТИНОК БІЛЬШЕ?
Гра на образну оперативну пам'ять і мнемічний спосіб "повторення".
Для гри потрібна спеціальна таблиця із зображенням кількох видів об'єктів. Завдання дитини - визначити, яких тварин в таблиці найбільше, а яких - найменше. Для цього вона повинна подумки підрахувати кількість тварин кожного виду (корів, свинок, коників),запам'ятати отриманий результат і подумки порівняти отримані цифри.
Гру можна урізноманітнити, якщо додати завдання такого типу: яких тварин більше, ніж зебр, але менше, ніж корів?
Основні труднощі, які виявляються у процесі цієї гри, зводяться до того, що дитині потрібно виконувати одночасно дві дії: рахувати тварин, зображених на рисунку, і запам'ятовувати їх кількість. Останню дію забезпечує оперативна пам'ять
.
ДОДАВАЙ І ЗАПАМ'ЯТОВУЙ
Для того, щоб грати у цю гру, дитина повинна вміти здійснювати елементарні операції додавання в межах 10-20. Гра спрямована на розвиток оперативної пам'яті. На рисунку зображена таблиця (5x6), в якій непослідовно чергуються три зображення: квітка, метелик, грибок.
Дитина повинна дивитися послідовно на усі предмети (рядками), називаючи кожний і рахуючи кількість однакових предметів (по зростаючій). Наприклад: "одна квітка", "один грибок", "один метелик", "два грибочки", "дві квітки", "три грибочки", "три квітки" і т.д. Щоб успішно виконати завдання, слід постійно зберігати в пам'яті поточну суму стосовно кожного зображення. Повертатися назад і перераховувати зображення можна лише в тому випадку, якщо дитина забула поточну суму щодо котрогось із них. Тоді зараховується помилка, сума поновлює-ться і гра продовжується.
Помилкою буде також неправильно вказана поточна сума (правда, щоб таку помилку помітити, вам потрібно одночасно з дитиною уважно слідкувати за виконанням завдання). Проте у цьому випадку гру не зупиняйте. Нехай дитина рахує далі, ви лише зафіксуйте, що вона зробила помилку Складність гри залежить від загальної кількості зображень, які потрібно проглянути, а також від кількості видів зображень. Для дітей 5-7 років ця гра, а також наступна, є досить важкими. Але вони дуже корисні для розвитку інтелектуальних здібностей і тренування розумової працездатності.
ЛІТАЧКИ
Повідомте малюкові, що у цій грі йому доведеться виконувати роль оператора, який слідкує за пересуванням літаків у повітрі. Робити це він повинен, дивлячись на електронне табло, кожний квадрат котрого має свою назву).
В квадратах А4, Б1 і В2 знаходяться літачки (буква позначає також марку літака), за якими потрібно буде слідкувати. Пересуваються ці літаки за такими правилами: лише по горизонталі зліва направо, кожного разу на одну клітинку; якщо літак досягає 10-го квадрата, після наступного ходу він знову потрапляє в квадрат 1 тої ж горизонталі. Усі пересування дитина повинна робити подумки. Ви повідомляєте марку літака, який у цю мить почав рухатися, а малюкові слід назвати квадрат, у який цей літак потрапить.
Наприклад, ви говорите "А" - це означає, що літак марки "А" зараз пересувається з квадрата 4 в квадрат 5. Тому правильною відповіддю, яку повинен дати малюк - буде сказати "5". Далі може бути (в дужках вказана правильна відповідь): В(3), Б(2). Тепер починається найголовніше. Усі літаки змінили свою початкову позицію. І про це малюк повинен пам'ятати, тобто, він повинен кожного разу, називаючи квадрат, куди пересувається літак, запам'ятовувати його останнє місце знаходження і наступне пересування робити, вже враховуючи попереднє.
Як гра може продовжуватися далі? Ось ще декілька завдань з правильними відповідями: А(6), Б(3), А(7), В(4), Б(4), А(8), В(5), А(9), Б(5), В(6), А(10), Б(6), А(1), В(7), А(2), В(8) і т.д. Слідкувати за пересуванням літачків можна лише очима; користуватися указкою, олівцем чи пальцем не можна.
Якщо малюк дає неправильну відповідь або не пам'ятає, де знаходиться якийсь літак, гра тимчасово зупиняється, ви підказуєте

 
 

Цікаве

Загрузка...