WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Роль пам’яті в організації навчальної діяльності школярів - Курсова робота

Роль пам’яті в організації навчальної діяльності школярів - Курсова робота

різних груп. Візьміть, для прикладу, по 3-4 картинки з кожної із таких груп - дерева, тварини, овочі і спортивний інвентар, і розкладіть їх на столі впереміш. Малюк повинен на них уважно подивитися, протягом 1-2 хвилин запам'ятати і відвернутися. Потім ви забираєте зі столу 4-5 картинок, які стосуються як мінімум трьох різних груп. Дитина повинна визначити, яких картинок не вистачає.
Основна мета цієї гри - навчити малюка самостійно користуватися способом "групування" під час запам'ятовування і відтворення картинок. Тому постарайтеся в процесі гри звести до мінімуму підказування і зауваження стосовно необхідності використовувати цей спосіб. Нагадати про це бажано лише перед початком гри.
Гра може мати декілька варіантів. Наприклад, ви можете не лише забирати картинки, але й додавати нові, або ж одночасно одні забирати, а інші додавати. Важливим є лише те, щоб і в першому, і в другому випадках ви забирали і додавали картинки з різних груп. Спершу ви можете повідомляти дитині перед початком гри, що саме будете робити з картинками - забирати, додавати, чи те й інше одночасно. А надалі ускладніть завдання - не попереджуйте про свої дії. Тоді дитина повинна буде сама визначити, що ж відбулося.
ПАРИ КАРТИНОК
З цієї гри можна починати навчати мнемічного способу "змістове співвідношення". Правда, є одна обов'язкова умова: до цього моменту дитина повинна вже оволодіти "змістовим співвідношенням" як мисленнєвою дією.
Для гри потрібно 5-6 пар картинок із зображеннями предметів, пов'язаних один з одним за змістом, наприклад: олівець-альбом, ложка-ножик, автомобіль-потяг, вишня-малина, книжка-окуляри. Розкладіть їх попарно, в два ряди: "олівець" - зверху, "альбом" - під ним, "ложка" - зверху, "ножик" - під нею іт.д.
Запропонуйте малюкові роздивитися і запам'ятати всі картинки. Особливу увагу зверніть на змістовий зв'язок, що існує між картинками кожної пари. Дитина повинна помітити і назвати, в чому полягає цей зв'язок. Відразу попередьте малюка, що після того, як він все запам'ятає, один ряд картинок буде накритий аркушем паперу і, щоб відновити з пам'яті цей ряд, йому потрібно буде використати той, що залишиться. Через 2-3 хвилини закрийте картинки верхнього ряду. Дитина повинна сказати, які це були картинки.
Щоб під час гри відбувалося тренування саме мнемічного способу "змістове співвідношення", попросіть малюка не користуватися якимись іншими способами, котрими він вже володіє (наприклад, "повторенням" або "групуванням"). Ця умова дуже важлива, оскільки без неї дитина так чи інакше у процесі запам'ятовування замість нового способу буде застосовувати старий - більш знайомий і тому легший для неї.
СЛОВО І КАРТИНКА
Ця гра може бути використана на другому етапі навчання мнемічного способу "змістове співвідношення". За своїм змістом вона схожа на попередню, тільки тут замість одного набору картинок використовуються слова і відсутні готові змістові пари. Останні дитина повинна створити сама. Так, ви послідовно називаєте 5-6 слів і показуєте (або даєте, якщо є окремі картинки) малюкові стільки ж картинок. Наприклад: слова - чайник, світло, шафа, цеглина, дерево; картинки - кран (з якого капає вода), настільна лампа, книга, будинок, кленовий листочок.
До кожного слова малюкові слід знайти картинку, яка за змістом відповідає цьому слову. Після того закрийте картинки і знову послідовно зачитайте кожне слово. Дитині слід пригадати, яку картинку вона підібрала до цього слова.
Гру можна ускладнити шляхом збільшення кількості змістових пар (слово-картинка), а також добираючи такі змістові зв'язки, які є менш очевидними.
КАРТИНКА ДОПОМАГАЄ КАРТИНЦІ
Ця гра також формує мнемічний спосіб "змістове співвідношення" (третій етап навчання). Вона схожа на гру "Пари картинок", але має свої принципові відмінності. Для гри слід приготувати два комплекти по 8-9 картинок у кожному: перший -"основний", другий - "додатковий". Ви розкладаєте на столі "основний" комплект і повідомляєте дитині, що зараз їй потрібно буде запам'ятати ці картинки, а для того, щоб легше було зробити це, можна використати другий комплект картинок. Ви даєте їх малюкові іпропонуєте вибрати до кожної "основної" картинки "додаткову", подібну до неї за змістом. Малюк розкладає їх попарно ("основна" - "додаткова") і вивчає всі картинки ще раз протягом 1-2 хвилин. Після того ви забираєте всі "основні" картинки, а дитина повинна пригадати їх, орієнтуючись на "додаткові".
Для початку можна спробувати пограти у цю гру, використовуючи картинки. На цьому рисунку зліва знаходяться "основні" картинки, а справа - "додаткові".
Наприкінці гри проаналізуйте разом з дитиною, які вона допустила помилки у доборі змістової пари і під час відтворення "основних" картинок. Підкажіть, як можна виправити ці помилки, і пограйте у гру ще раз, але вже з іншими картинками.
КАРТИНКА ДОПОМАГАЄ СЛОВУ
Гра тренує мнемічний спосіб "змістове співвідношення" (четвертий - п'ятий етапи навчання). Проводити її слід так само, як і попередню гру, тільки тут замість "основних" картинок використовуються слова. До початку гри слід приготувати 10 слів і 10 картинок, пов'язаних з цими словами за змістом. Слова: музика, нора, пенал, светр, листок, стіл, час, шуруп, гніздо, світло.
Гра має два варіанти. Для четвертого етапу навчання відповіднішим буде перший варіант. Ви послідовно зачитуєте слова, а дитина до кожного слова зокрема добирає картинку, яка підходить до нього за змістом. Після того як усі картинки підібрані, ви пропонуєте малюкові протягом 1-2 хвилин ще раз уважно подивитися на картинки і пригадати пов'язані з ними слова. Потім малюк повинен назвати ті слова, які він запам'ятав. Під час цього він може дивитися на картинки.
На п'ятому етапі навчання потрібно використати другий варіант гри, який відрізняється від першого тим, що перед відтворенням слів ви забираєте картинки. І тоді дитина вимушена орієнтуватися вже не на реальні картинки, а на подумки уявлювані
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ КАРТИНКИ
Ця гра розвиває образну пам'ять, а також закріплює мнемічний спосіб "повторення". Вона схожа на гру "Запам'ятай предмети", тільки тут замість предметів використовуються картинки. Отже, покажіть дитині 8-10 картинок із зображеннями різноманітних предметів, тварин і/чи людей (бажано, щоб ці картинки не були пов'язані між собою за змістом), наприклад. Малюкові слід їх уважно роздивитися і за пам'ятати. Через 2-3 хвилини закрийте картинки і попросіть його відтворити, що на них було зображено. Якщо будуть відтворені не всі картинки, відкрийте їх і запропонуйте йому визначити ті, які не були названі.
З допомогою цієї гри можна тренувати не лише короткочасну, але й довготривалу пам'ять. Для цього слід запропонувати дитині пригадати ці картинки через довший проміжок часу, наприклад, наступного дня або через тиждень. Поясніть дитині, що важливо вміти запам'ятовувати не лише на короткий час, але й надовго. Наведіть декілька прикладів.
Складність гри можна змінювати з допомогою зміни кількості картинок, призначених для запам'ятовування, а також часу їх експонування.
ЩО ЗМІНИЛОСЯ?
Ця гра також дає можливість розвивати образну пам'ять і мнемічний спосіб "повторення". У неї можна грати з картками або з реальними предметами. Основна особливість цієї гри, що відрізняє її від аналогічних ігор "Запам'ятай предмети" або

 
 

Цікаве

Загрузка...