WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Роль пам’яті в організації навчальної діяльності школярів - Курсова робота

Роль пам’яті в організації навчальної діяльності школярів - Курсова робота

предмети" "Що змінилося ?"
Словесно-логічна пам'ять "Вірші і небилиці" "Запам'ятай слова" "Запам'ятай оповідання"
Оперативна пам'ять "Яких картинок більше ?" "Додавай і запам'ятовуй" "Літачки"
Короткочасна пам'ять "Запам'ятай цифри" "Запам'ятай картинки"
Довготривала пам'ять "Вірші і небилиці" "Запам'ятай оповідання"
ВИКОНАЙ ДОРУЧЕННЯ Гра на розвиток вміння приймати мнемічне завдання і застосовувати спосіб "повторення".
Для гри знадобиться 10-15 предметів, які дитина добре знає. Бажано, щоб вони були невеликого розміру. Розкладіть попередньо усі предмети "на прилавку магазину" (прилавком можуть бути стіл, диван, стільці), але так, щоб їх не було видно, коли ви будете давати дитині завдання. Придумайте ігрову ситуацію, під час якої у вас виникла потреба придбати нові предмети. Наприклад, вам потрібно поновити деякі господарські речі. Запропонуйте дитині "піти в господарський магазин" і дещо купити. Назвіть 6-8 предметів з тих, що ви приготували в "магазині" і які вона повинна принести. Це можуть бути: маленька кастрюлька, тарілка, ложка, сірники, щітка для взуття, крем для взуття, рушник та інші предмети.
Під час виконання завдання зверніть увагу на те, чи повторює дитина назви предметів, які їй доручили купити; чи здійснює вона самоперевірку того, що запам'ятала; чи перевіряє себе повторно. Ці спостереження допоможуть вам зрозуміти, наскільки добре дитина засвоїла спосіб "повторення", а також зрозуміти, чому в неї виникають ускладнення. Коли дитина повернеться з купленим, спитайте її, чи виконала вона ваше доручення. Нехай розповість, що вона купила, а що забула купити. Ба-жано, щоб помилки малюк виявив самостійно.
Щоб зробити гру складнішою, слід збільшити перелік ваших доручень. Чим він довший, тим важче завдання. Окрім того, складність завдання визначається тим, які додаткові дії дитина повинна виконувати. Наприклад, чи потрібно їй, крім придбання конкретних предметів, дотримуватися якихось правил або виконувати якісь розрахунки з грошима. Введення таких правил чи розрахунків робить гру значно важчою.
ЗАПАМ'ЯТАЙ ПРЕДМЕТИ
Ще одна гра для тренування мнемічного способу "повторення" і розвитку вміння здійснювати самоперевірку результатів запам'ятовування.
Приготуйте 6-8 предметів невеликого розміру, наприклад, ручку, зубну щітку, будильник, цукерку, дзеркальце і гумку (предмети не повинні бути пов'язані один з одним за змістом). Розкладіть ці предмети на столі і запропонуйте дитині протягом 2-3 хвилин їх уважно вивчати і запам'ятовувати. Дозвольте малюкові вивчати предмети не лише очима, але й руками. Коли відведений час мине, дитина повинна відвернутися (або закрити очі), а ви тим часом забираєте (або чимось накриваєте) предмети і просите малюка пригадати їх.
Якщо потрібно ускладнити завдання, додайте ще декілька предметів, котрі дитина повинна запам'ятати, або ж скоротіть час, відведений для запам'ятовування.
ВІРШІ І НЕБИЛИЦІ
Заучування віршів для багатьох дітей видається дуже нудною і тому важкою справою. Спробуйте перетворити цей процес у гру або змагання, і ставлення дитини може відразу змінитися. Наприклад, пограйте з малюком у таку гру: ви читаєте вірш на чотири рядки без останнього слова, а він повинен здогадатися, яке це має бути слово. Потім ви читаєте той самий вірш на чотири рядки ще раз, але вже без останніх двох слів, потім трьох слів і т.д. Слова, яких не вистачає, повинен називати малюк. Так поступово йому слід буде назвати усі слова вірша, тобто фактично вивчити його напам'ять.
Або спробуйте розіграти вірш у вигляді маленької вистави (грати ви можете самі або з допомогою ляльок). В процесі інсценування не шкодуйте емоцій. Або запропонуйте малюкові поставити невелику виставу, у якій би він, ви і, можливо, ще хто-небудь з ваших рідних чи друзів були акторами. Сцени також повинні бути емоційними і, одночасно, достатньо простими. Чим цікавішою буде ваша спільна сценка, тим швидше і легше малюк запам'ятає вірш.
Для того, щоб перетворити заучування віршів на змагання, необхідні як мінімум два учасники. Запропонуйте їм позмагатися, хто швидше вивчить вірш із 4-6 рядків. Причому швидкість буде вимірюватися не в хвилинах і секундах, а кількістю повторень. Так, ви читаєте вірш перший раз, даєте 1-2 хвилини на те, щоб кожний учасник повторив (подумки чи вголос) те, що запам'ятав. Після того читаєте його вдруге, втретє і т.д. Хто першим повторить вголос увесь вірш без єдиної помилки,той і виграє змагання.
Для різноманіття замість віршів можна використовувати веселі небилиці. З одного боку, їх важче запам'ятати, оскільки вони позбавлені звичайної логіки, а з другого - своєю фантастичністю, незвичністю вони створюють таке емоційне тло, яке робить процес запам'ятовування ефективнішим.
Ось декілька прикладів.
- Так я й знав! - скрикнув дід з бородою.
- Борода мені стала бідою!
- В ній усяка пташва
Кубла, гнізда звива,
Порядкує мені бородою!
(Едвард Лір)
В одної дівчини ніс
До землі, повірте, доріс.
Та знайшлася бабуся,
Що сказала: - Наймуся
Помагати носити цей ніс!
(Едвард Лір)
Раденький розумний рак
Взяв голку й нитку
І полатав собі спідничку.
(Едвард Лір)
Ігри, пов'язані із заучуванням віршів і небилиць, дозволяють розвивати у дітей словесно-логічну пам'ять, мнемічний спосіб "повторення", вміння переводити словесну інформацію в образну форму, а також репродуктивну уяву.
Про те, як навчити дитину швидко і легко запам'ятовувати вірші, ви можете дізнатися з глави "Як краще вчити вірші?"
ЯКА ГРУПА ЗНИКЛА?
Ця гра призначена для тренування мнемічного способу "групування". Приготуйте картинки із зображенням предметів декількох груп, наприклад, це можуть бути велосипед, автомобіль, літак (транспорт), яблуко, груша, слива (фрукти), шкарпетки, сукня, шорти (одяг) і т.д.
Перший варіант гри. Він застосовується на першому етапі навчання мнемічного способу "групування". Тут дітям ще не потрібно здійснювати класифікацію (чи групування) як мисленнєву дію, оскільки групи даються їм у готовому вигляді. Розкладіть картинки на столі так, щоб було три ряди по три картинки, а в одному ряді - картинки одної групи. Попросіть малюка назвати одним словом і запам'ятати кожну групу. Після того він відвертається, ви забираєте (або закриваєте аркушем паперу) якусь одну групу картинок і пропонуєте дитині визначити, яка група зникла.
Другий варіант гри вже складніший. Він може застосовуватися на другому етапі навчання "групуванню". Тут ви розкладаєте картинки вже впереміш, щоб групи не були розділені просторово. Потім пропонуєте дитині самостійно визначити і назвати узагальнюючими словами групи, які можуть бути утворені з картинок, які є у розпорядженні малюка. Після того дитина повинна запам'ятати всі картинки і відвернутися (або закрити очі), а ви забираєте 2-3 картинки одної групи і пропонуєте дитині пригадати, які це були картинки і до якої групи вони належали.
Складність гри залежить від загальної кількості картинок і груп, які вони утворюють.
ЗМЕНШИЛОСЯ ЧИ ДОЛАЛОСЯ?
З допомогою цієї гри ви можете продовжити тренування мнемічного способу "групування". Тут вам знову потрібні будуть картинки із зображеннями предметів

 
 

Цікаве

Загрузка...