WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Роль пам’яті в організації навчальної діяльності школярів - Курсова робота

Роль пам’яті в організації навчальної діяльності школярів - Курсова робота

місцезнаходження усіх літачків, малюк його запам'ятовує (на діаграмі нічого не змінюється!), і гра продовжується далі. Кожну таку зупинку ви фіксуєте як помилку. А дитині ви можете пояснити, що операторові не можна помилятися, бо це може призвести до аварії. Тому слід бути дуже уважним.
Нижче ми наводимо повний варіант гри для такого ж розміщення літачків: В(3), А(5), Б(2), А(6), В(4), А(7), Б(3), В(5), А(8), В(6), Б(4), А(9), В(7), Б(5), А(10), В(8), Б(6), В(9), Б(7), А(1), В(10), Б(8), А(2), В(1), Б(9), А(3), Б(10), В(2), А(4), Б(1).
Створити схожі варіанти гри ви можете і самостійно. Початкове розміщення літачків може бути будь-яким. Головне, щоб вони не знаходилися на одній вертикалі, бо у цьому випадку слідкувати за ними буде значно легше. Загальну кількість завдань також можете вибрати самі (ми рекомендуємо - від 20 до 40). Складність гри можна змінити, якщо забрати чи додати один літачок (відповідно з'явиться або зникне одна горизонталь квадратів). Показник успішності гри - відсоток правильних відповідей від загальної кількості завдань.
1. "Античас"
Мета: підвищити продуктивність пам'яті.
Кожному з учасників пропонується тема для невеликої розповіді (наприклад, "Театр", "Магазин", "Прогулянка на природу" тощо). Отримавши тему, учасник повинен розкрити її, описуючи всі події в ній у зворотному порядку.
2. "Тахітоскоп"
Мета: розвиток продуктивності зорової пам'яті.
Учасники гри сидять у колі. Один або двоє учасників стають у центр кола. Вимикається світло, і, стоячи в центрі кола, гравці приймають будь-які пози, нерухомо застигаючи в них. На сигнал готовності на деякий час вмикається світло і знову вимикається. У момент спалаху учасники гри намагаються якомога точніше запам'ятати положення позуючих. Після вимкнення світла позуючі в темноті повертаються і сідають у коло. Знову вмикається світло і всі учасники гри, крім позуючих, спільними зусиллями намагаються відновити те, що вони бачили. При цьому натурщиків повер-тають у середину кола і "ліплять" із них пози, у яких, на думку групи, вони знаходилися підчас спалаху світла. Після того, як учасники гри дійдуть певної згоди, натурщики демонструють свої справжні пози.
3. "Повтори навпаки"
Мета: розвиток оперативної пам'яті та уяви.
Ведучий зачитує 1-3-складові слова - учень повторює їх, вимовляючи навпаки. Наприклад: "сон" - "нос", "раб" - "бар", "село" -"олес" і .д.
4. "Запам'ятай і замалюй"
Мета: розвиток зорової пам'яті.
Ведучий демонструє протягом 3-5 с низку простих геометричних фігур. Після цього кожен з учнів відтворює в зошиті це по пам'яті.
Для ускладнення вправи кількість фігур можна збільшувати, а також змінювати їх на інші знайомі для дітей об'єкти (малюнки людей, тварин, овочів, хатки тощо).
5. "Відтворення за кодом"
Мета: розвиток логічної пам'яті, уваги.
Варіант 1. Ведучий демонструє по порядку 5-10 знайомих предметів. Учні при цьому вимовляють уголос назву предмета і записують у рядок початкову літеру назви кожного предмета. Наприклад: "ваза" - "осел" - "лінійка" - "годинник" - "аркуш" - ВОЛГА. Після цього учні відтворюють назви предметів за кодовим словом.
Варіант 2. Ведучий задає будь-яке слово (наприклад: весло, ялинка, вовк тощо). Кожен учень, розшифровуючи код, придумує свій індивідуальний набір слів (іменників) і повідомляє групі.
3. Діагностикапам'яті молодших школярів
Щоб визначити рівень розвитку пам'яті молодших школярів проводять, так звану, діагностику пам'яті.Це різні тести, вправи на діагностику пам'яті.
Тест повторення цифрових рядів
(на Д.ІІекслером)
І блок
Повторення цифр у прямому порядку.
Інструкція. Зверніться до дитини: "Я зараз назву ряд цифр. Слухай уважно і, коли я закінчу, повтори їх за мною в тому самому порядку". Цифри промовляються із швидкістю одна за секунду. Починайте із трицнфрового ряду.
Якщо дитина правильно повторила цей ряд, вона отримує плюс і переходить до запам'ятовування наступного ряду.
Якщо із першої спроби вона із завданням не справляється, їй на-дається друга спроба. Для цього використовується дубль-ряд (тобто та сама кількість але інших цифр).
Кількість елементів у ряду Основні ряди Дубль-ряди
3 236 612
4 5 123 6158
5 94617 52 186
6 403 169 796483
7 3495 172 9852 163
Якщо дитина помилилася, повторюючи дубль-ряд, то слід перехо-дити до другої частини - запам'ятовування цифр у зворотному порядку.
Вибір цифр основних і дубль-рядів довільний, тому за потреби їх можна змінювати. Основне в тесті, щоб дитина точно могла повторити певну кількість цифр у певному порядку
II блок
Повторення цифр у зворотному порядку.
Інструкція. Зверніться до дитини: "Тепер я назву нові цифри, але на цей раз ти маєш повторити їх з кінця, тобто назвати у зворотному порядку. Наприклад, якщо я скажу 9,5, то як треба повторити?" Якщо дитина зрозуміла інструкцію і правильно повторила цифри, переходьте до наступного ряду. Якщо ні, то можна вдатись до образного підказування. Покладіть перед дитиною ручку і олівець, доторкаючись до предметів назвіть їх - ручка, олівець. Поясніть, що ви перерахували предмети у прямому порядку, а зараз ви доторкнетесь до предметів у зворотному порядку і запропонуєте дитині їх назвати. Тільки перекопавшись, що дитина розуміє, що означає перерахувати у зворотному порядку, можна переходите до тестування. Порядок проведення тестування такий самий, як і під час роботи з прямим порядком цифр.
Кількість елементів у ряду Основні ряди Дубль ряди
2 23 61
3 4 13 615
4 5697 5218
5 81564 79648
6 351974 985216
Оцінювання: Підсумовується кількість елементів останніх правильно названих рядів у прямому і зворотному порядку. Наприклад, якщо у прямому порядку дитина без жодних помилок назвала 3-, 4-, 5-елементні ряди (основні або дубль), а у зворотному 2-, 3-, 4-елементні, то її підсумкова оцінка буде 9 (5 + 4).
Інтерпретація (дається за книгою: Готовність дитини до школи / Упоряд. Л. Богуславська, С. Гончаренко, Л. Кондратенко / За заг. редак-цією С. Максименка, О. Главник - К.: Главник, 2004).
Для дітей 6-річного віку:
Добрий обсяг механічної пам'яті - 7 - 9
Задовільний - 4-6
Недостатній -0-3
Висновок
Отже, дуже важливою складовою дитини молодшого шкільного віку є пам'ять, яка значно відрізняється від пам'яті дорослої людини. І від того як дитина запам'ятовує даний матеріал, інформацію залежать успіхи у її навчання в школі.
Ми знаємо, що діти молодшого шкільного віку характеризується достатньо високим рівнем розвитку пам'яті. І для цього вчителям потрібно докладати багато зусиль, а саме:
1. Проводити діагностику пам'яті.
2. Давати різні види роботи на тренування пам'яті.
3. Дати заучувати вірші.
Треба перетворити процес запам'ятовування у гру або змагання, щоб ставлення дитини до заучування видавалося не нудним.
Отже, пам'ять - це довготривалий процес, така форма психологічного відображення, яка полягає в закріпленні, збереженні та наступному відтворенні минулого досвіду.
Пам'ять є невід'ємною частиною роботи головного мозку. Пам'ять пов'язує минуле об'єкта з його теперішнім та майбутнім і є важливою пізнавальною одиницею, що лежить в основі розвитку та навчання.
Література

 
 

Цікаве

Загрузка...