WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Встановлення і підтримка контакту - Реферат

Встановлення і підтримка контакту - Реферат

пов'язана з тим, яким тоном з ним розмовляють. Найчастіше вони реагують саме на інтонацію, а не на слова. Консультанту важливо вміти висловлювати свої думки не просто доброзичливо, але й без подвійних двозначностей, так, щоб тон і зміст відповідали одне одному.
Пам'ятайте, що консультанту важливіше говорити неголосно і нешвидко, ясно й чітко вимовляючи слова. Приглушений голос і спокійна манера говоріння більшою мірою сприяє виникненню у співрозмовника відчуття довіри. Тон голосу має відповідати тому, про що говориться, і відображати турботу та доброзичливість консультанта.
o Вербальний супровід розповіді клієнта
Ще одним важливим виявом уважного поводження психолога є його уміння працювати з темою клієнта. На наш погляд, можна виділити дві особливості роботи з темою: перша - вибір теми; друга - дотримання обраної теми.
Досить часто клієнти пропонують одночасно кілька тем чи перескакують з однієї теми на іншу. Завдання консультанта - виділити саме ту тему, що є актуальною для клієнта. Розглянемо приклад.
Клієнт: Сьогодні вночі мені приснився жахливий сон, начебто я, моя дружина і наш син - квіти... і ми засихаємо, ми хочемо пити, але нас нема кому полити, і немає дощу... (пауза). А коли я прокинувся, то побачив, що зник мій гаманець. Я начебто залишив його на письмовому столі, але там його немає. Я турбуюся, що син міг його взяти і витратити гроші на наркотики... (пауза). Мою дружину завтра виписують з лікарні, я дуже нудьгую за нею, але що я їй скажу?..
У наведеному прикладі клієнт дає кілька потенційно важливих тем (сон, непевність, злодійство, наркотики, сімейні стосунки). У виборі теми консультант керується насамперед власними поглядами на те, що є найважливішим. З одного боку, даний вибір залежить від стереотипів вибіркового сприймання психолога, з другого - від
його теоретичної орієнтації. Консультант психодинамічної орієнтації швидше відгукнеться на сексуальну проблему ("я дуже без неї нудьгую") чи почне працювати з символікою сну. Консультант-біхевіорист виділить проблеми, що вимагають розв'язання, а консультант екзистенційного напряму - проблеми стосунків. Разом з тим, необхідно пам'ятати, що консультування призначене не для психолога, а для клієнта, і що консультант працює не з тією темою, котра для нього "важливіша", "зручніша" чи теоретично "ближча", а з тією, яка хвилює клієнта. Ми пропонуємо вам два найбільш доступних способи визначення актуальної теми клієнта.
Спосіб 1. Запитай у клієнта Клієнт: Сьогодні вночі мені приснився жахливий сон, начебто я, моя дружина і наш син - квіти... і ми засихаємо, ми хочемо пити, але нас нема кому полити, і немає дощу... (пауза). А коли я прокинувся, то побачив, що зник мій гаманець. Я начебто залишив його на письмовому столі, але там його немає. Я турбуюся, що син міг його взяти і витратити гроші на наркотики... (пауза). Мою дружину завтра виписують з лікарні, я дуже нудьгую за нею, але що я їй скажу?.. Консультант: Ви розповіли мені про свій сон, про зникнення гаманця; про те, що ви турбуєтеся про сина і те, що скучили за дружиною, але не знаєте, що їй сказати. Про що б ви хотіли поговорити зараз?
Дбайте про клієнта, будьте уважним до інформації, й клієнт сам розповість усе, що вам потрібно.
Спосіб 2. Почути, що говорить клієнт Клієнт: Сьогодні вночі мені приснився жахливий сон, начебто я, моя дружина і наш син - квіти... і ми засихаємо, ми хочемо пити, але нас нема кому полити, і немає дощу... (пауза). А коли я прокинувся, то побачив, що зник мій гаманець. Я начебто залишив його на письмовому столі, але там його немає. Я турбуюся, що син міг його взяти і витратити гроші на наркотики... (пауза). Мою дружину завтра виписують з лікарні, я дуже нудьгую за нею, але що я їй скажу?.. Консультант: Ви думаєте, що гроші взяв син? Клієнт:. Я думаю, що дружина дуже засмутиться, якщо довідається
про зникнення гаманця... Консультант: Вас це тривожить?
Клієнт: Так, я б не хотів говорити дружині правду, але й обманювати її було б нечесно.
Консультант: Розкажіть мені про ваші стосунки з дружиною.
Головною помилкою недотепного психолога є невміння чути те, що клієнт намагається йому передати (через повтори, наголоси, акценти).
Пам'ятайте, клієнт прийшов до вас з темою, яка його хвилює; не змінюйте предмет розмови. Якщо ви змінюєте тему, то маєте чітко розуміти мету цієї зміни.
Вербальний супровід розповіді клієнта - це важливе уміння консультанта, що тісно переплітається з навичками слухання.
Психологічний тренінг уважного поводження
В основу психологічного тренінгу уважного поводження покладені вправи на розвиток уваги, запропоновані Алан Е. Айві та ін. у праці "Психологічне консультування і психотерапія. Методи, теорії і техніки: практичне керівництво" [1].
1. Розпізнання клієнта, який здатний або нездатний слухати. Знайдіть у своєму оточенні людей, яких вважають талановитими слухачами. Зверніть увагу на їхню манеру говорити, слухати, міміку і вербальний супровід. Потім знайдіть тих, хто, на вашу думку, не вміє слухати і порівняйте їх за тими ж параметрами. Потім поверніться в своє минуле й подумайте про людей, які були для вас значущими, й навпаки. Вивчіть специфіку їхнього поводження.
2. Проведіть практичний експеримент з уважного поводження. Розмовляючи з членами родини чи з приятелем, навмисно використовуйте неправильне поводження (дивіться вбік, змінюйте тему розмови на ту, що хвилює тільки вас, напускайте на себе сумний вираз), а наступного разу спеціально поводьтеся "грамотно". Порівняйте отриманий ефект.
3. Приклад для аудиторії. Не відводячи погляду від лектора, злегка нахиліть корпус вперед. Незабаром ви побачите, що лектор звертається тільки до вас, можливо, ігноруючи інших. Люди говорять тільки длятих, хто їх слухає. Аналогічно можна стверджувати, що ті, хто слухає уважно, й одержують більше уваги від людей, ніж ті, хто на це не здатний.
4. Вибірковість уваги. Розмовляючи з приятелем чи клієнтом, уважно відзначайте всі теми. Виберіть цікаву для вас тему і розвивайте її. Потім поверніться до іншої теми розмови й зробіть те ж саме. Ви помітите, що ви самі спрямовуєте хід розмови. Це дуже важлива навичка, необхідна кожному психологу.
Список використаної і рекомендованої літератури
1. Айви А. Е., Айви М. Б., Саймэк-Даунинг Л. Психологическое консультирование и психотерапия. Методы, теории и техники: Практическое руководство. - М., 1999.
2. Алешина Ю. Е. Индивидуальное и семейное консультирование. - М., 1994.
3. Берн Э. Люди, которые играют в игры. - Минск: Современный литератор, 2002.
4. Бодалев А. А. Восприятие и понимание человека человеком. - М.: МГУ, 1982.
5. Гагин Т. В., Казакевич С. С. Модели НЛП в работе психолога. - М.: Издательство Института психотерапии, 2002.
6. Гешталъттерапия. Теория и практика: Пер. с англ. - М.: Апрель Пресс, Изд-во ЭКСМО-Пресс, 2000.
7. Мэй Р. Искусство психологического консультирования. Как давать и обретать душевное здоровье / Пер. с англ. М. Будыниной, Г. Пимочкиной. - М.: Апрель Пресс, Изд-во ЭКСМО-Пресс, 2002.
8. Пиз А. Язык телодвижений: Как читать мысли других по их жестам: Пер. с англ. - Нижний Новгород, 1992.
9. Таланов В. Л., Малкина-Пых И. П. Справочник практического психолога. - СПб.: Сова, М.: ЭКСМО, 2003.
10. Хозиева М. В. Практикум по возрастно-психологическому консультированию: Учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений. - М.: Издательский центр "Академия", 2002.
11. Щёкин Г. В. Визуальная психодиагностика: познание людей по их внешности и поведению: Монография. - К.: МАУП, 1995.

 
 

Цікаве

Загрузка...