WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Третій етап психологічного консультування. Корекційний - Реферат

Третій етап психологічного консультування. Корекційний - Реферат

Клієнтка: Напевно, я піддалася емоціям у той момент. Зараз я розумію, що, можливо, існують й інші причини. Так, звичайно, ця відмова, найімовірніше, не пов'язана з моїми підозрами. У цьому прикладі психолог використав техніку складання списків. Ця техніка може бути застосована як під час аналізу можливих причин, так і під час вироблення альтернативних рішень. Вона дає змогу не тільки перерахувати можливі варіанти, а й систематизувати їх у порядкупріоритетності, реалістичності, конструктивності.
Наступний приклад ілюструє, як у процесі консультації, використовуючи роботу з притчею, психолог допомагає клієнту змінити ставлення до проблеми: від безвиході до пошуку рішення. Клієнт: Мене все життя супроводжують невдачі. Я абсолютний невдаха. Консультант: Розкажіть про себе і своє життя докладніше.
Консультант: Я хочу вам розповісти притчу. Притча називається "Твій хрест". Послухайте її: "Жив один чоловік, і ніс він на своїх плечах дуже важкий хрест. Такий важкий і незручний, сумний і нещасливий був його хрест, що він постійно піднімав очі до неба і просив: "Господи! Зміни мій хрест ". І одного разу небеса відкрилися, спустилися сходи, і чоловік почув голос: "Піднімайся, поговоримо ". Чоловік підхопив свій хрест і почав підніматися по сходах. Коли він, нарешті, досяг небес, то звернувся до Господа з проханням: -Дозволь мені поміняти мій хрест.
-Добре, - відповів Господь, - підійди до хрестів, що лежать збоку, і вибери собі будь-який.
Довго чоловік шукав хрест, який міг би йому підійти: він вибирав за зовнішньою красою, він прикладав на плече, щоб було зручно нести, і нарешті вибрав. Чоловік звернувся до Господа і подякував йому за новий хрест, а Господь посміхнувся і сказав: "Подивися уважно, ти вибрав хрест, з яким до мене прийшов".
Що ви відчуваєте зараз? Клієнт: Мені стало ще гірше. Я відчуваю безвихідь, я нібито в замкненому колі. Консультант: Ви хотіли б вирватися з цього кола?
Клієнт: Так, я хочу вирватися, я не хочу там перебувати. Консультант: Заради якої мети ви хочете вирватися? Що ви хочете
змінити? Клієнт: Я хочу бути щасливим! Консультант: Ви втомилися бути невдахою і хочете бути щасливим,
я правильно вас зрозуміла? Клієнт: Так, це так.
Консультант: Що ви робитимете в зв'язку з цим? Клієнт: Насамперед, я можу ...
Притчі, казки, метафори допомагають консультантові в завуальованому вигляді висловити своє бачення проблеми і можливості її вирішення, що дає змогу "підвести" клієнта до усвідомлення і самостійного пошуку виходу з проблемної ситуації. Існують кілька умов використання притч у роботі консультанта-психолога:
1. Притча має відповідати рівню культури, світогляду клієнта.
2. Роботі з притчею має передувати "розігрів".
3. Притчу необхідно розповідати, а не читати. Це сприяє встановленню емоційного контакту з клієнтом.
4. Притчу необхідно розповідати трансовим голосом.
5. Необхідно виділити час на осмислювання притчі, народження значущих образів і на її обговорення.
Притча завжди припускає діалог, бесіду. її основне дійство розгортається тоді, коли історія розказана і людина починає її осмислювати. Оскільки процес осмислення нескінченний, притча ніколи не вичерпує своєї суттєвої глибини і проектується в безмежність. Виводячи свідомість за звичні рамки, притча робить її більш гнучкою і рухливою, сприяє її розширенню, поліпшуючи тим самим здатність людини адаптуватися до нестандартних життєвих ситуацій [6].
Використовуючи порівняння чи, правильніше сказати, уявляючи себе персонажем притчі, клієнти мають можливість не тільки простежити за своїми вчинками, поведінкою, а й побачити перспективу. Переписуючи притчу чи ставши її персонажем, кожний знаходить той варіант вирішення питання, що допомагає звільнитися йому від внутрішнього напруження.
Клієнта запитують про зв'язок притчі чи метафори, що відображає зміст притчі, з його конкретною ситуацією (як можливість оцінити й осмислити по-новому його проблему).
Визначення реєстру рішень і вибір серед альтернатив
Нагадаємо, що саме усвідомлення клієнтом протиріччя в останньому прикладі між реальною й ідеальною ситуацією уже багато в чому визначає перший крок до початку пошуку способів досягнення бажаних результатів. Визначення реєстру рішень - це найскладніший для клієнта етап консультації. Краще, якщо клієнт знайде рішення самостійно. Водночас психолог може допомогти клієнтові визначити деякі варіанти рішень. І тільки після спільно знайдених варіантів психолог може запропонувати клієнтові власне бачення вирішення проблеми. Важливо, щоб кількість варіантів консультанта не перевершувала кількості варіантів клієнта.
Стимулювати клієнта до пошуку альтернативних рішень і вибору серед альтернатив можна таким чином [7]:
o Як, по-вашому, ще можна вчинити?
o Як би поводилися в цій ситуації ваші знайомі?
o Що можна зробити зараз-таки?
o Що буде, якщо ви так зробите?
o Що буде, якщо ви цього не зробите?
o Як ви почуватиметеся, якщо це збудеться?
o Як ви будете поводитися тоді?
o Що ви придбаєте?
o Що, по-вашому, можна ще отримати з цієї ситуації?
o Який час вам може знадобитися для зміни ситуації? Завершуючи, підкреслимо ще раз, що психокорекційний вплив - це, насамперед, спроба змінити ставлення клієнта до себе, до власної поведінки, до навколишньої дійсності, і тільки як наслідок цієї зміни відбувається полегшення життєвої ситуації і розв'язання проблем, що виникли.
Список використаної й рекомендованої літератури
1. Алешина Ю. Е. Индивидуальное и семейное консультирование. - М., 1994.
2. Бондаренко О. Ф. Психологічна допомога особистості: Навч. по-сіб. для студ. ст. курсів психол. фак. та від-нь ун-тів. - Харків: Фоліо, 1996
3. Бондарчук О. І. Психологія сім'ї: Курс лекцій. -К.: МАУП, 2001.
4. Миллс Док., Кроули Р. Терапевтические метафоры для детей и "внутреннего ребенка" / Пер. с англ. Т. К. Кругловой. - М.: Независимая фирма "Класс", 2000.
5. Оуэн Н. Магические метафоры. 77 историй для учителей, терапевтов и думающих людей / Пер. с англ. Е. Рачковой. - М.: Изд-во Эксмо, 2002.
6. Притчи человечества / Сост. В. В. Лавский. - Минск: Лотаць, 2001.
7. Солошенко Д. В. Экстренная психологическая помощь. Консультирование // Практическая психология и социальная работа. - 2003. - № 9-Ю. - С. 17-38.
8. Хухлаева О. В. Основы психологического консультирования и психологической коррекции: Учеб. пособие для студ. высш. пед. учеб. заведений. - М.: Издательский центр "Академия", 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...