WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Третій етап психологічного консультування. Корекційний - Реферат

Третій етап психологічного консультування. Корекційний - Реферат


Реферат на тему:
Етап третій. Корекційний
o Завдання корекційного етапу
o Можливості і технічні прийоми психокорекційного впливу
o Визначення реєстру рішень і вибір серед альтернатив
Задачі корекційного етапу
Відтоді, коли психолог і клієнт визначили бажаний результат, починається якісно новий етап консультації, орієнтований на вирішення проблеми. Цей етап найбільш важливий для подальшого зростання і розвитку клієнта. Умовно його можна назвати корекційним чи реорієнтаційним, бо завдання психолога - змінити, розширити уявлення клієнта про себе і про інших, допомогти йому подивитися на свою проблему, нібито відсторонившись, "очима іншої людини" і знайти альтернативні варіанти її вирішення. На цьому етапі, з одного боку, аналізуються неконструктивні патерни поведінки, що призвели до життєвих труднощів; з другого - розглядаються можливі варіанти вирішення цих труднощів. За образним висловлюванням О. Бондаренка, "це етап прощання з собою колишнім і повернення до "себе справжнього" [2].
Нагадаємо, що психологічне консультування тісно переплітається з психологічною корекцією (позамедичною психотерапією), але корекційний етап у консультуванні не те ж саме, що психологічна корекція. Задача психологічної корекції - змінити і закріпити визначені форми поведінки чи розвинути будь-які риси особистості. Спільна робота консультанта і клієнта на корекційному етапі в консультуванні спрямована на те, щоб клієнт зміг подивитися на свої життєві складності "з боку" і усвідомив, що саме йому необхідно змінити у своїй поведінці чи які особистісні риси необхідно розвинути для вирішення проблеми, що його хвилює. Інакше кажучи, психотерапевтичний вплив орієнтований на зміну чи розвиток, а консультування - на усвідомлення того, що потрібно змінювати чи розвивати і як це можна зробити.
Залежно від теоретичного підходу, психолог може запропонувати (порекомендувати, вказати) клієнту варіанти рішень, може разом із клієнтом виробити нові ідеї і, нарешті, може допомогти клієнту прийняти самостійне рішення. У будь-якому разі, завдання психолога - чітко сформулювати ситуацію й основні розбіжності між реальною і бажаною ситуацією. На думку Ю. Альошиної, "найпростіший спосіб здійснення впливу, що ефективний тоді, коли бесіда добре організована і логічно вибудувана консультантом і в ній цілком використані можливості аналізу конкретних ситуацій, - це акцентування протиріч у розповіді клієнта, переформулювання і переструктуру-вання реальності, що його оточує" [1].
Зрозуміло, що саме усвідомлення клієнтом визначених протиріч вже багато в чому визначає перший крок до початку пошуку способів досягнення бажаних результатів. Психолог на цьому етапі підкріплює прагнення клієнта до особистісних переорієнтацій і допомагає справитись з особистою і ситуативною тривогою, що викликана змінами життєвого середовища [2].
Можливості і технічні прийоми психокорекційного впливу
Які все-таки можливості здійснення психокорекційного впливу, чи існують якісь технічні прийоми, використання яких у консультації може сприяти вирішенню цього завдання?
Одним із способів вирішення такого завдання є здатність клієнта ширше подивитися на ситуацію та інакше оцінити свою роль в ній.
Розглянемо наступний приклад. Клієнт: Моя дружина ревнує мене без жодного приводу. Консультант: Ревнощі без приводу - це, напевно, не дуже приємно. Клієнт: Неприємно? Та я просто розлютований! Вона постійно щось "придумує", накручує себе.
Консультант: А що вона придумує? Що для неї є приводом до ревнощів?
Клієнт: Так чи мало що! Наприклад, якщо я пізно повертаюся з роботи, якщо я довго розмовляю по телефону, якщо я вітаю колег-жінок зі святами чи з днем народження...
Консультант: Ви хочете сказати, що завжди повертаєтеся додому вчасно?
Клієнт: Не завжди.
Консультант: І ніколи довго не розмовляєте по телефону?
Клієнт: Іноді розмовляю.
Консультант: А жінок-колег ви точно не вітаєте зі святами і з днем народження?
Клієнт: Звичайно, вітаю.
Консультант: Ви робите саме те, що викликає ревнощі у вашої дружини, ви про це знаєте, але вважаєте, що вона ревнує вас без жодного приводу. Я правильно зрозуміла?
Клієнт: Виходить, що я сам створюю ці приводи. Але я не можу працювати менше і перестати спілкуватися з жінками тільки тому, що це не подобається моїй дружині.
Консультант: А що ви можете зробити для вирішення цього питання?
Клієнт: Я міг би поговорити, пояснити, сказати, що я люблю тільки її...
Іншим способом вирішення протиріччя між реальною і бажаною ситуацією є здатність клієнта змінити своє ставлення до того, що відбувається. власну поведінку. Згадаймо відому приказку: "Якщо ти не можеш змінити ситуацію, зміни ставлення до неї". У процесі консультації можна використовувати різні прийоми і техніки, що дозволяють клієнту змінити ставлення до ситуації. Наведемо кілька прикладів.
Консультант: Отже, ви говорите, що чоловік не хоче брати вас із собою на презентацію, тому що його "рильце в пушку". Я пропоную вам скласти список інших можливих варіантів його відмови.
Клієнтка: (пише і проговорює вголос) Можливо, це пов'язано з тим, що він припускає провести декілька ділових зустрічей на цій вечірці, і тоді мені доведеться залишитися самій - швидше за все йому не хотілося б цього. Ще, можливо, він... Складений на початку варіант списку:
1) "рильце в пушку",
2) призначено ділові зустрічі,
3) оберігає мене від ситуацій самітності на вечірці,
4) оберігає мене від дискомфорту серед незнайомих людей,
5) оберігає себе від моїх підозр, якщо хтось виявить до нього активний інтерес,
6) "корпоративна вечірка",
7) немає зайвих запрошень,
8) не поцікавився в організаторів, чи можна запросити дружину.
Консультант: Ви добре знаєте свого чоловіка. Прочитайте цей список ще раз і постарайтеся розподілити причини відмови взяти вас із собою на презентацію в порядку їх реалістичності.
Клієнтка: Думаю, що на першому місці мали б стояти ділові зустрічі, потім... Змінений варіант списку:
1) призначено ділові зустрічі,
2) оберігає мене від дискомфорту серед незнайомих людей,
3) оберігає мене від ситуацій самітності на вечірці,
4) оберігає себе від моїх підозр, якщо хтось виявить до нього активний інтерес,
5) "рильце в пушку",
6) немає зайвих запрошень,
7) "корпоративна вечірка",
8) не поцікавився в організаторів, чи можна запросити дружину.
Консультант: Ваш список помітно змінився. Що ви думаєте з цього
приводу?

 
 

Цікаве

Загрузка...