WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Вимоги до проведення інтерв’ю - Реферат

Вимоги до проведення інтерв’ю - Реферат

чітко зрозумілі, приступити до визначення теми. Задачі клієнта 1. Розповісти про себе. 2. Висловити мету приходу до консультанта.
Другий етап консультування, як правило, розпочинається із збору інформації. Психолог виступає у ролі "слідчого", намагаючись дізнатися про клієнта якомога більше. Він досліджує всі деталі контексту замовлення клієнта, задає конкретні питання про хід подій, учасників цих подій та конкретні дії. Під час викладення клієнтом своїх проблем психолог висуває свої припущення щодо побудови внутрішнього світу клієнта.
За допомогою аналізу контексту психолог з'ясовує: - що знає клієнт про можливості своїх дій; - що знає клієнт про свої цілі; - що знає клієнт про свої почуття; - що знає клієнт про свої думки; - як він сприймає своє "Я". При цьому психолог одночасно вирішує, що необхідно знати клієнтові про його внутрішній світ для оптимізації його мобільності. Психологу необхідно звертати увагу на текст клієнта, на ключові слова, які є відображенням його проблеми.
Ключове слово у будь-якому тексті вважається визначеним, якщо воно не може бути замінено синонімом (у випадку такої заміни зміст висловлювання або окремого словосполучення руйнується). Психолог розкриває клієнту його особисту участь у подіях власного життя. В ході інтерв'ювання психолог висуває декілька гіпотез щодо внутрішнього світу клієнта та перевіряє їх своїми питаннями. Для повідомлення змісту гіпотези психолог демонструє клієнту різні .сторони проблеми через зміст своїх питань.
Це робиться для того, щоб клієнт міг сприйняти та зрозуміти інформацію. Коли психологу чітко зрозуміла мета іншої людини, необхідно повернутися до визначення проблеми.
ЕТАП ПІ "ЧОГО ВИ БАЖАЕТЕ ДОСЯГНУТИ?" (визначення бажаного результату) Мета - досягнення бажаного клієнтом результату Тривалість близько 15 хвилин Задачі психолога: 1. З'ясувати, що відбудеться з клієнтом у випадку досягнення або недосягнення бажаного результату. 2. Визначити ідеал клієнта та з'ясувати, яким він хоче бути.
3. Кваліфікувати задачі клієнта, орієнтуючись на побудову його психічної реальності. Задачі клієнта 1. Структурування власної психічної реальності за допомогою запитань психолога. 2. Визначення того, що відбуватиметься з ним у разі досягнення або недосягнення бажаного результату. Стисла характеристика III етапу Усвідомлення проблеми клієнта дозволяє проводити цей етап ефективніше - психолог отримує можливість визначити вектор змін, що їх бажає клієнт.
Психолог пропонує клієнтові визначити свій ідеал та вирішити яким він хоче бути, а також обговорити, що відбудеться, коли бажаний результат буде досягнутий. Деякі клієнти починають саме з цього етапу. Тому, якщо психологу зрозумілі його цілі, необхідно дати відповідні рекомендації. Цей етап передбачає обов'язковий вплив психолога - це основний зміст консультування. В інтерв'ю з психологом у клієнта відбувається інсайт, клієнт переживає зміни, що з ним відбуваються, як результат особистих зусиль.
Йому здається, що він сам все зрозумів. Проте вплив психолога має відбутися обов'язково. Психологи різних шкіл користуються різними методами. Спрямований на клієнта вплив відбувається також за допомогою певних прийомів. Важливим моментом впливу є демонстрація позитивної інформації про саму людину. Можливий варіант обговорення позитивної поведінки.
Для більш точної роботи на даному етапі психологу рекомендується користуватися спеціальним протоколом для фіксації процесу інтерв'ю. Протокол дозволяє психологу усвідомити проблему клієнта та зафіксувати її як тему професійної взаємодії. Психолог-консультант кваліфікує задачі клієнта, орієнтуючись на побудову його психічної реальності та її модальності. (Додаток 5). Робота з протоколом сприяє уяві психолога про побудову психічної реальності клієнта.
ЕТАП IV "ЩО ЩЕ МОЖНА ЗРОБИТИ?" (пошук альтернативних рішень) Мета розробка альтернативних рішень. Тривалість етап може бути тривалим, оскільки базується на дослідженні особистісної динаміки клієнта. Задачі психолога Обговорення різноманітних варіантів вирішення проблеми клієнта та клієнта: Стисла характеристика IV етапу Цей етап передбачає обговорення психолога з клієнтом різноманітних варіантів рішення даної проблеми.
Фактично це пошук альтернатив для подолання ригідності клієнта, з одного боку, та дослідження її особистісної динаміки, з іншого боку. Працюючи з альтернативними рішеннями, психолог зобов'язаний пам'ятати, що правильне для нього рішення не завжди є таким для одного клієнта, у той час, коли інший потребує чітких директивних рекомендацій.
ЕТАП V "ВИ БУДЕТЕ РОБИТИ ЦЕ?" (узагальнення роботи та прощання) Мета навчання клієнта конкретним діям, спрямованим на вирішення його проблеми Тривалість близько 5-10 хвилин Задачі психолога: . 1. Психолог прикладає зусилля по зміненню думок та почуттів клієнта у його повсякденному житті, поза ситуацією інтерв'ю . Зробити узагальнення після інтерв'ю , враховуючи індивідуальні та культурні особливості людини. Задачі клієнта: 1. Зробити певні висновки з узагальнення психолога.
2. Спрямувати зусилля на використання рекомендацій на практиці. Стисла характеристика V етапу На цьому етапі психолог у формі резюме узагальнює результати попередньої роботи. Закінчувати інтерв'ю краще всього домашнім завданням, обов'язково зазначаючи необхідність звіту про його виконання. Таким чином мобілізуються засоби контролю за змістом змін, які відбулися з клієнтом з моменту інтерв 'ювання.
Крім домашнього завдання на завершення консультації з клієнтом обговорюють рекомендації щодо звернення до спеціалістів суміжних з психологією областей та відповідної літератури. Порада або рекомендація у даному випадку даються у вигляді чіткої інформації про спеціаліста, місце і час його роботи. Якщо йдеться про книгу, необхідно повідомити її бібліографічні дані. Наприкінці бесіди психолог прощається з клієнтом. Незалежно від успішності інтерв'ю , психолог і клієнт у результаті взаємодії змінюються.
Частково результат консультування можна передбачити вже на першому етапі. Спеціальні дослідження, спрямовані на з'ясування ступеню прогнозування і оцінки перспектив роботи з даним клієнтом, дозволяють виділити певні параметри перспективності подальшої роботи. (Додаток 7). Практика консультування свідчить, що більшість клієнтів нічого не робить для змін у повсякденному житті.
Психологу необхідно ставитись до цього спокійно, оскільки ефект консультації вимірюється переживаннями, щовідбувалися з клієнтом у період інтерв'ювання. Зміна психологічного стану клієнта в процесі інтерв'ювання - основний показник, його ефективності. Для психолога "вміння виділити ці зміни та зробити їх доступними для клієнта є основним професійним правилом роботи. Психологу немає сенсу боятися (хоча і не потрібно не звертати на це увагу) негативної оцінки клієнтом ефекту консультування.
Не порушуючи ефекту інтерв'ю , можна провести ще 2 - 3 зустрічі.
Література
" Абрамова Г.С. Введение в практическую психологию. - М., 1995.
" Никандров В. В. Вербально-комунікативні методи в психології. Спб.: Мова, 2002.
" Психологія. Підручник / Трофімов Ю.Л. - К., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...