WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Вимоги до проведення інтерв’ю - Реферат

Вимоги до проведення інтерв’ю - Реферат

спеціальних питань, відповіді на який дозволяють досліднику одержати необхідні зведення в залежності від задач дослідження. До особливостей опитування можна прилічити його масовість, що викликано специфікою задач, що їм зважуються. Масовість обумовлюється тим, що психологу, як правило, потрібно одержання зведень про групу індивідів, а не вивчення окремого представника.
Опитування розділяють на стандартизовані і нестандартизовані. Стандартизовані опитування можна розглядати як строгі опитування, що дають насамперед загальне представлення про досліджувану проблему. Нестандартизовані опитування менш строгі в порівнянні зі стандартизованими, у них відсутні тверді рамки. Вони дозволяють варіювати поводження дослідника в залежності від реакції респондентів на питання.
При створенні опитувань спочатку формулюють програмні питання, що відповідають задачі рішення, але які доступні для розуміння лише фахівцям. Потім ці питання переводяться в анкетні, котрі сформульовані на доступному неспеціалісту мові.
Види опитувань
Анкетування
Особистісні тести
Інтерв'ю відносять як і до методу опитування, так і до методу бесіди.
Питання
Правила складання питань
Кожне питання повинне бути логічним і окремої.
Небажане вживання спеціальних, специфічних термінів.
Питання повинні бути короткими.
Питання повинні бути конкретними.
Питання не повинні містити підказку.
Формулювання питання повинне запобігти одержанню шаблонових відповідей.
Мова питань не повинний викликати відраза (приміром, бути занадто експресивним).
Неприпустимі питання сугестивного (навіювального) характеру.
Види питань відповідно до розв'язуваних задач
Закриті - відкриті
Закриті (структуровані) питання припускають вибір відповіді зі списку. Закриті питання можуть бути дихотомічними ("так/ні") чи ж із множинним вибором, тобто надавати більш двох варіантів відповіді. Відповіді на закриті питання легко піддаються обробці; недоліком же можна вважати високу імовірність необдуманості відповідей, випадкових їхній вибір, автоматизм у респондента.
Відкриті (неструктуровані) питання не містять ніяких заготовлених відповідей, а респондент відповідає у вільній формі. Дані, отримані з відповідей на такі питання, обробляти сутужніше, ніж у випадку з закритими питаннями.
Суб'єктивні - проективні
Суб'єктивні питання запитують респондента про його відношення до чого-небудь чи про його поводження у визначеній ситуації.
Проективні питання запитують про третє обличчя, не вказуючи на респондента.
Що відрізняє метод інтерв'ю від інших методів роботи психолога?
1. Інтерв'ю завжди індивідуалізоване.
2. Воно передбачає побудову предмету взаємодії психолога та клієнта.
3. Таким предметом - буде психічна реальність іншої людини, модальності, в яких вона може бути представлена. Наприклад, предметом інтерв'ю можуть стати переживання та думки клієнта.
4. Процес інтерв'ю спрямований на те, щоб у процесі обговорення різних тем зробити більш динамічним ставлення людини до різних особливостей своєї психічної реальності.
5. Тема інтерв'ю визначається у контексті, відповідному лише даному клієнту, оскільки одна і та ж тема може бути задана у контексті різних ситуацій.
6. Побудова контексту та визначення теми є необхідною умовою здійснення інтерв'ю .
7. У процесі інтерв'ю психолог постійно працює з темою та контекстом, постійно контролює власні особистісні проекції на зміст теми.
8. Інтерв'ю передбачає вплив на людину за допомогою запитань та спеціальних завдань, які розкриватимуть її актуальні та потенційні можливості.
9. Питання - основний засіб впливу психолога при проведенні інтерв'ю . Особливості професійного інтерв'ю : - клієнт розуміє логіку бесіди і це підвищує його активність; - клієнту цікаве перебування у ситуації інтерв'ю ; - темпи бесіди психолога та клієнта співпадають; - оціночні слова, наукова термінологія та слово "проблема" (яке лякає та відштовхує клієнтів) не використовуються.
При проведенні інтерв'ю починаючий психолог-консультант може робити помилки, які перешкоджатимуть процесу успішного консультування. Для їх запобігання необхідно ретельно опрацювати їх варіанти та шляхи профілактики можливих помилок.
4. Етапи психологічної консультації з використанням методу психологічного інтерв'ю
Розглянемо п'ятиетапну модель процесу консультування. ЕТАП І "ПРИВІТ" (знайомство та досягнення взаєморозуміння) Мета - досягнення взаєморозуміння. * Тривалість - від декількох секунд до десятка хвилин. Задачі психолога:
1. Знайомство з клієнтом та надання йому інформації про свої можливості. 2. Структурування ситуації та визначення того, що буде темою його взаємодії з клієнтом. 3. Встановлення рапорту з іншою людиною. Задачі клієнта: 1. Досягнення психологічного комфорту, тобто емоційного і когнітивного прийняття ситуації інтерв'ювання та особистості психолога. Стисла характеристика І етапу
ПЕРШИЙ ЕТАП - найбільш важливий у процесі психологічного консультування, оскільки саме від нього залежить, вдалою чи невдалою буде подальша робота психолога з клієнтом. Якщо з клієнтом встановити контакт не вдалося, то бажано не задавати йому питання про те, чому він мовчить. У такому випадку психолог може взяти на себе відповідальність за клієнта та за його активність у ситуації інтерв'ю , але це вступає у протиріччя з цілями консультування.
Якщо стосунки між двома сторонами не склалися протягом перших десяти хвилин, виправити ситуацію практично неможливо. На цьому етапі психолог пропонує клієнту свою позицію у процесі взаємодії. Можна визначити три основних варіанти позицій: - психолог стає на позицію "над клієнтом"; - психолог стає на позицію рівності з клієнтом; - психолог пропонує клієнтові стати на позицію "над" ним і погоджується слідувати за ним. У ході інтерв'ю може відбуватися заміна позицій.
При зустрічі з клієнтом психолог може встати із-за столика і провести клієнта на його місце. Далі відбувається знайомство та роз'яснення психологом своїх професійних можливостей. Пояснення складається з декількох фраз про те, хто він і чим займається. При цьому психолог категорично відмовляється від надання медичних порад та медикаментозної допомоги. Для створення контакту психологу необхідно звертатися до співбесідника по імені, що є одним із засобів управління клієнтом.
Повторення імені створює умови для індивідуалізації контакту та впливу на клієнта. Вже на першому етапі співбесіди частково можна прогнозувати результат консультування. Даний етап консультування можна вважати успішно закінченим, якщо досягнуто таких стосунків між психологом таклієнтом, що можуть бути охарактеризовані приблизно такими словосполученнями: для психолога для клієнта " Я його відчуваю, розумію" "Мене слухають, я довіряю цій людині"
ЕТАП ІІ "У ЧОМУ ПРОБЛЕМА ?" (збір інформації та виділення проблеми) Мета виявлення проблеми, з якою звернувся клієнт. Тривалість близько 15-20 хвилин. Задачі психолога: 1. Дізнатися з якою метою прийшов клієнт, як він бачить свою проблему. 2. З'ясувати можливості самого клієнта у вирішенні його проблеми. 3. Коли цілі клієнта

 
 

Цікаве

Загрузка...