WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Об’єкт, предмет, завдання, принципи і методи психології спорту - Реферат

Об’єкт, предмет, завдання, принципи і методи психології спорту - Реферат


Метод імаготренінгу (образ, зображення) заснований на функціях продуктивної (творчої) уяви, що дозволяє спортсменові створити у своєму розумі потрібну картину майбутніх дій, представити себе в бажаному образі, спроектувати цей образ у майбутнє, вжитися в нього. Для цього й існують імаготренінг і його групові варіанти психодрама і социодрама, які допомагають зобразити і пережити себе тим, ким бажаєш, перевтілитися в образ. Дані методи широко практикуються в сценічній підготовці акторів. Існує велике число психотехнічних вправ для імаготренінгу.
Спортсмен багато в чому подібний акторові, що очевидно для артистичних видів спорту, наприклад, акробатики, футболу, гімнастики, синхронного плавання, фігурного катання на ковзанах і ін. ...Однак неталановитому, акторові не допоможуть ніякі закони творчості. Але ці закони допоможуть обдарованому акторові виявити талант і розвинути його".
Відомо, наприклад, що світовий рекордсмен по спортивному плаванню Марко Спитц використовував у своєму імаготренінзі образ стрибучого зі стартової тумбочки тигра, а інший рекордсмен світу австралієць Холландер (800,1500 м в/с) ототожнював себе у своєму ментальному тренуванні і на змаганнях з образом маленької рибки, яка лякливо тікає від бажаючої проковтнути її акули.
Відомий спринтер Джессі Оуене, прозваний "чорною кулею" {світовий рекорд у бігу на 100 м -10,2 сек. на Берлінській Олімпіаді 1936 р.), використовував образ кулі, яка вилітає зі стартового пістолета. Вживаючись в обраний образ, спортсмен розгальмовував свої сховані функціональні можливості, демонструючи вищі спортивні результати. Прийнята "маска-образ" створює спортсмену ефект "психологічного захисту" і робить його недосяжним для суперників вже на старті.
Психотренінг вольової уваги (ГШВ)
До цієї групи методів ментального тренінгу відносяться традиційні прийоми і вправи на концентрацію уваги, розвиток пам'яті, навичок тактичного мислення, прийняття рішень, корекцію самооцінки й ін. У психології спорту існує велика наукова література по методах ментального тренінгу довільної і вольової уваги, розроблених і опробуваних у практиці спорту вищих досягнень (Р. М. Найдиффер, Дж. Салмел, А. Ц. Пуні, Г. Д. Горбанів, Б. Н. Смирнов і ін.) Систематичний опис психотехнічних вправ для психотренінгу процесів уваги спортсменів можна знайти в роботі Н. В. Цзена й О. В. Пахомова "Психотехнічні ігри в спорті" (М.: ФиС, 1985).
Методи гіпнозу (МГ)
Дана група методів відноситься до спеціальних методів інтенсивної психологічної підготовки спортсменів до конкретних змагань. Гіпноз оперує станом трансу, у який спортсмен вводиться за допомогою вселяння. Застосування цих методів у спорті обмежено, оскільки багато спортсменів і тренерів не бажають піддавати психіку спортсменів гіпнотичному впливу, побоюючись, що останні втратять почуття самодостатності і виникне підсвідома залежність спортсмена від хвиль гіпнолога. Однак для мобілізації резервних можливостей у спорті методи гіпнозу, як показали експерименти зі спортсменами і космонавтами, досить ефективні, але їхнє використання вимагає високої професійної підготовки психолога (гіпнолога). Крім того, мається, наприклад, ефект звикання.
Дані методи застосовуються лише за згодою спортсмена і тренера, що також обмежує сферу їхнього застосування в спорті. Систематичне використання гіпнозу в ментальному тренуванні спортсменів у нашій країні почав у 1970-х роках психолог У. В. Кузьмін. Потім ці ж методи успішно застосовували на збірних командах СРСР А. Т. Філатов, А. В. Олексіїв, Г. Д. Горбанів, І. П. Волков і інші спортивні психологи. Однак до цього часу немає методичних публікацій за результатами застосування цих методів, що утрудняє їхній аналіз і подальше впровадження в спорт без побоювань зашкодити психіці спортсменів. Більший оптимізм вселяють методи неформального гіпнозу, розроблені американським психологом Мілтоном Еріксоном (1900-1980).
Медитаційні методи (ММ)
Ментальний психотренінг спортсменів за допомогою медитаційних методів є новим і нетрадиційним для вітчизняного спорту в порівнянні з вищеописаними методами. Причиною непопулярності цієї групи методів є їхня ірраціональність, орієнтація на релігійні доктрини східних духовних навчань і окультну практику їхнього застосування. Проте не можна заперечувати корисність цих методів, їх високу психологічну ефективність при правильному використанні. Медитативні техніки ментального тренінгу ще з древніх часів використовувалися в практичній йозі, у духовних практиках перших християн, у навчанні дзен- і чань-буддистов, і підготовці спортсменів до змагань у різноманітних видах східних єдиноборств. В останні роки ці методи почали застосовуватися й у спортивній практиці при підготовці кваліфікованих спортсменів до відповідальних змагань (В. В. Шлахтер).
Відомий американський спортсмен і психолог Р. М. Найдиффер у статті "Трансцендентальна медитація" (1988) відзначає, що за допомогою медитаційних методів спортсмен може швидко відновлювати свій біоенергетичний потенціал, легко керувати своєю увагою і психічним станом, досягати ясності мислення в критичних ситуаціях змагальної боротьби й ін. У статті описується техніка медитаційних вправ для спортсменів.
Ментальний відеотренінг (ВМ)
Це досить популярна нині техніка ментальної психологічної підготовки спортсменів, здійснювана з використанням відеозаписів ігор і спортивних змагань. Перегляд відеозаписів змагань дозволяє спортсменам навіч побачити власні помилки і промахи на змаганнях, краще вивчити своїх суперників, підвищити рівень власної саморегуляції станів.
Психологічні ефекти психотренінгу досягаються в цьому методі шляхом групового перегляду й обговорення в груповій дискусії з приводу тих або інших демонстрацій у фільмі дій або комунікативних актів спортсменів. Залучення в групову дискусію активує комунікативний потенціал спортсменів, змушує коректувати аутокомунікативні процеси за допомогою візуальних картин і представлень, почерпнутих з відеофільмів. У практиці спорту бували випадки, коли правильний підбір відеофільму і його перегляд напередодні змагань,забезпечував команді перемогу і додавав психічних сил спортсменам.
Макетне моделювання дій
Даний метод найбільш популярний у тактичній підготовці спортігровиків, які програють різні тактичні варіанти своїх можливих дій у майбутніх змаганнях на макеті реального ігрового поля, на якому кольоровими фішками представлені гравці своєї і чужої команди. Аналогічний тактико-психологічний тренінг здійснюють учасники в спортивному туризмі, використовуючи карту місцевості майбутніх змагань.
Список використаної літератури
1. Практикум по спортивній психології / За редакцією І.П.Волкова. - С.-Пб., 2002. - 228с.
2. Спортивна психологія / За ред. Коваленка Р.В. - М., 1994.

 
 

Цікаве

Загрузка...