WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологія тероризму - Реферат

Психологія тероризму - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Психологія тероризму"
ПЛАН
Вступ
1. Тероризм: психологічні і політичні аспекти
2. Чому людина стає терористом? Психологічна мотивація
Висновки
Використана література
ВСТУП
Тероризм (терор) (від франц. terreur страх, жах), термін ввійшов у вжиток наприкінці 18 в. для позначення репресивної політики, що проводилася якобінцями в Великой французской революции. період Потім набув універсального значення і використовується для позначення мотивованого насильства з політичними цілями.
Термін "терор" у сучасній літературі вживається звичайно для характеристики політики насильства і лякання, застосовуваного диктаторськими або тоталітарними режимами стосовно громадян своєї країни, насильство з боку "сильної" держави.
Під тероризмом розуміється насильство з боку "слабкої" опозиції. Тероризм це метод, за допомогою якого організована група або партія прагне досягти проголошене нею цілей переважно через систематичне використання насильства. Для нагнітання страху терористи можуть застосовувати також підпали або вибухи магазинів, вокзалів, штаб-квартир політичних партій і т.п. У сучасних умовах терористи практикують захоплення заручників, викрадення літаків.
Терористичні дії завжди носять привселюдний характер і спрямовані на вплив на суспільство або на владу.
З 1970-х рр. широко використовується термін "міжнародний тероризм", котрий проект Кодексу злочинів проти світу і безпеки людства ООН визначає як "учинення, організацію, сприяння здійсненню, фінансування або заохочення агентами або представниками однієї держави актів проти іншої держави або попуск із їхньої сторони вчиненню таких актів, що спрямовані проти осіб або власності і який за своїм характером мають ціль викликати страх у державних діячів, груп осіб або населення в цілому".У 1977 р. державами-членами Європейської Ради, прийнята Європейська конвенція по боротьбі з тероризмом.
1. ТЕРОРИЗМ: ПСИХОЛОГІЧНІ І ПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ
Хоча холодна війна закінчилася, її місце зайняла інша, неоголошена війна - тероризм. У цьому розділі розглядаються: різноманітні види тероризму; мотивація, що призводить людини до того, щоб стати терористом; терористичні акції; тероризм, що підтримується державою; сучасне положення країн у цій неоголошеній війні.
Перший терористичний рух на Ближньому Сході організували євреї в Палестині. Сьогодні, навпроти, Ізраїль є одним із головних об'єктів терористичних актів; іншим об'єктом стали США. Основне питання, що виникає в зв'язку з проблемою тероризму, можна сформулювати так: що відрізняє борця за свободу або революціонера від терориста. Визначена думка на цей рахунок на даний момент не сформовано. Інший важливе питання, що у 1948 році не виникало, - як здійснюються терористичні операції? Існує безліч видів тероризму, і він може мати множину проявів. Це уподібнює його вірусам: відомо величезна безліч вірусів, і вони можуть послужити причиною появи як бородавок, так і СНІДу. Віруси до того ж схильні до мутацій, і тут також багато в чому виправдується аналогія з терористами. Для того щоб дати визначення тероризму, необхідно сформувати уявлення про терористичні організації і зрозуміти, чим вони відрізняються від інших подібних структур. Рухаючись у цьому напрямку, потрібно розмежувати різні види тероризму: економічний тероризм, пов'язаний із конкурентною боротьбою корпорацій; тероризм уряду проти частини свого народу (наприклад, у нацистської Німеччині, СРСР, ПАР); тероризм народу проти свого уряду (Африканський Національний Конгрес у ПАР, Ірландська Республіканська Армія); етнічний тероризм, що одержав поширення, приміром, у Боснії; тероризм однієї держави проти іншої. Останній вид тероризму складе предмет подальшого розгляду. Його специфіка в тому, що ціла країна за допомогою терористичної війни з більш сильною державою намагається домогтися своїх політичних цілей. Фронт національного звільнення в Алжирі і єврейських терористах у Палестині були борцями за свободу своєї батьківщини. Сьогоднішні терористи - це навчені воєнізовані групи, що мають військові бази й одержують підтримку від націй і урядів.
Свого ворога потрібно знати. На Ближньому Сході найбільша терористична погроза виходить сьогодні від релігійних фанатиків, відомих як мусульмани-шиїти. Багато років світ був свідком боротьби арабів проти сіоністської держави в Палестині, і з арабським тероризмом постійно зштовхувалися євреї, що приїхали сюди для створення Ізраїлю. Зараз араби остаточно об'єдналися, створивши державну підтримку, що одержує, терористичну систему, що діє в ім'я Джихада - Священної Війни. Їхня ціль - створення нової ісламської держави, що об'єднує всіх мусульман. Релігія є головним чинником консолідації арабського світу. І хоча в мусульманстві, як і в християнстві, існує чимало різноманітних течій, найбільше значним і серйозним із них є об'єднання мусульманшиїтів, що улаштувалися в Іраку, Лівії, Сирії, Пакистані, Єгипті і Саудівській Аравії. Шиїти більше інших мусульман прагнуть до Священної Війни і багато зробили для її проголошення.
Крім ісламу важливим чинником консолідації арабських країн виступає "загальний ворог", що з'явився в 1948 році, коли Англія і США через ООН допомогли державотворенню Ізраїл. З цього моменту араби робили усе, щоб витиснути євреїв із їхньої території. Великобританія і Франція історично сприймалися в цьому регіоні як колонізатори і віддавна привертали увагу терористів. Оскільки США активно підтримували національний суверенітет Ізраїлю, арабські держави включили і їх у список своїх головних ворогів.
Звичайними методами боротися з більш потужними у військовому відношенні Сполученими Штатами, Англією і Францією арабські держави не могли. Історія повторюється. У свій час американці теж прибігали до тактики партизанської боротьби і, поступаючись більш сильної Англії, виграли Війну за незалежність. Пізніше американська армія сама зіткнулася з такого роду опором у джунглях В'єтнаму і виявилася безсила. Незважаючи на ряд здобутих військових перемог, американцям прийшлося піти з В'єтнаму, причому партизанська війна стала, можливо, однієї з найважливіших причин, що змусили генерала Дугласа Макартура заявити, що США ніколи більше не будуть брати участь у військових діях у Південносхідній Азії. Зараз США стоять віч-на-віч із новим ворогом і новою тактикою військових операцій - тероризмом. Можливо, невміння справитися з міжнародним тероризмом призведе Америку до другому В'єтнаму ( Bodansky, 1993).
Через актуальність подібного роду проблем потрібно чітко визначити, хто є ворогом,

 
 

Цікаве

Загрузка...