WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Професіограма тракториста-машиніста широкого профілю - Реферат

Професіограма тракториста-машиніста широкого профілю - Реферат

різних компонентів діяльності, кожний з яких, незважаючи на тісний взаємозв'язок, у ряді випадків є самостійним видом діяльності. При цьому він не має змоги протягом відносно тривалого часу зосередитися або на процесі водіння агрегату, або на його обслуговуванні. Стежити за станом агрегату і обслуговувати його тракторист повинен, не втрачаючи орієнтації в параметрах руху. Сполучення обох компонентів діяльності є фактором, що ускладнює її у цілому (див. схему 9).
Робота тракториста машиніста широкого профілю ставить високі вимоги до працездатності різних аналізаторських систем. Це передусім стосується функцій слухового, зорового і рухового аналізаторів.
Одним з видів інформації, яку отримує тракторист машиніст під час роботи, є сигнали про стан роботи двигуна агрегату, що сприймаються слуховим аналізатором. Найменше порушення звуку свідчить про неполадки в агрегаті й окремих вузлах. Уміння контролювати роботу двигуна на слух (слуховий контроль) має велике значення в роботі тракториста. Воно передбачає здатність диференціювати звуки за силою, тоном, гучністю, а також за сигнальним значенням. Тракторист розрізняє: а) сигнали нормального режиму роботи; б) загальні сигнали неполадок у роботі двигуна, на основі яких фіксує появу несправності (наприклад, втрату потужності); в) спеціальні сигнали, на основі яких діагностуються несправності (наприклад, порушення ритму роботи двигуна, що викликається виключенням однієї-двох форсунок).
У слуховому контролі за роботою двигуна найбільш важливі сенсомоторні і розумові дії; сприймання інформації про стан роботи двигуна у даний момент; порівняння з слуховим та іншими уявленнями про нормальну і ненормальну роботу двигуна, усвідомлення значення виявленої критичної ознаки; вироблення припущення про ймовірну причину несправності, перевірка цього припущення на практиці чи подумки. Ці дії становлять головний зміст слухового контролю за роботою двигуна, який ще називають "професійним слухом".
Професія ставить ряд вимог до рівня розвитку зорового сприймання тракториста машиніста. Зокрема, він повинен уміти чітко розрізняти зовнішні ознаки ґрунту, різних предметів, оскільки йому часто доводиться працювати вночі. Тракторист систематично знімає показники приладів про тиск мастил, наявність пального, температуру води, спостерігає за роботою причіпних або навісних агрегатів.
Особливо важливий зоровий контроль за роботою агрегату вночі. Нічна робота порушує добову періодику організму, який в ході тривалого біологічного розвитку виробив певний ритм активності і відпочинку, пристосований до зміни дня і ночі. Будь-яке порушення цього ритму є істотним навантаженням на організм. Робота вночі пов'язана з вираженим напруженням зорового аналізатора. В той же час кількість видимих об'єктів різко зменшується, що підсилює вплив монотонності праці (яка сама по собі є гальмівним фактором) і викликає сонливість, засипання. Короткозорість є протипоказанням у роботі тракториста.
На працездатність тракториста машиніста впливає вібрація, що призводить до закачування, сидяча поза і не оптимальний тепловий режим робочого місця. Доведено, що вже при температурі +21 °С якоюсь мірою знижуються пильність і якість виконання ним професійних функцій.
Велике значення для діяльності тракториста машиніста має високий рівень розвитку психомоторної сфери. Рухи, за допомогою яких здійснюється керування трактором, агрегатом, характеризуються, насамперед, точністю і швидкістю. Крім того, тракторист здійснює значну кількість рухів головою і корпусом, що пов'язане з оглядом задньої зони. Рульовим колесом він здійснює близько 1500 рухів за зміну. До органів керування трактором, що найчастіше застосовуються, належить педаль подачі палива. За зміну тракторист робить нею до 385 рухів. Іншими органами керування агрегатом, що найчастіше використовуються, є педаль муфти зчеплення, важіль переключення передач, педаль гальмування та інші. Варто відзначити важливість точності, плавності, розміреності й узгодженості рухів (при вижиманні зчеплення, переключенні швидкості руху тракторного агрегату, гальмуванні). Наприклад, різке відпускання педалі зчеплення призводить до стрибка трактора вперед. А це негативно відбивається на механізмах, знижує ефективність професійної діяльності.
Високий рівень таких сенсомоторних якостей, як точність і координація рухів дає змогу формувати системи рухових умінь і навичок, конче необхідних для успішного освоєння професії тракториста машиніста широкого профілю. Тому вони повинні бути розвинені у кандидатів на цю професію на високому і середньому рівнях.
Важливим психологічним фактором успішної праці тракториста машиніста є увага. Так, робота на підвищених швидкостях у полі, виконання транспортних операцій з причепами підвищеної вантажопідйомності та інше вимагають від нього хорошого розвитку таких якостей уваги, як її розподіл і переключення.
Розподіл уваги у тракториста машиніста проходить безперервно. Йому доводиться при тривалій монотонній роботі розподіляти увагу між сприйманням борозни, слуханням мотора і роботою агрегату. Він постійно повинен контролювати роботу причіпних чи навісних знарядь праці, оглядатися назад, стежити за показниками приладів і станом окремих механізмів. Особливо підвищуються вимоги до розподілу уваги при виконанні дій на поворотах і заїздах у борозну під час оранки чи в рядки при прополюванні, підживлюванні рослин. Це пояснюється необхідністю майже одночасно виконувати ряд операцій: працювати рульовим колесом (поворот наліво, направо), переключати швидкість або гальмувати, дивитися вперед, далі трактора і на рух причіпних або навісних механізмів, регулювати подачу палива тощо.
Крім розподілу уваги, в роботі тракториста машиніста необхідний хороший розвиток стійкості її зосередження. Йому доводиться протягом усього робочого часу координувати рух агрегату з положенням об'єктів праці (напрямком борозни, слідом маркеру, міжряддям), зводити до мінімуму відхилення агрегату від них. Розподіл і стійкість зосередження уваги є професійно значущими якостями тракториста машиніста широкого профілю. У бажаючих обрати цю професію вони мають бути розвинені відповідно на середньому і високому рівнях.
Розумова діяльність тракториста машиніста безпосередньо пов'язана з виконанням трудових функцій. Вона спрямована на агрохімічну й організаційно-економічну оцінку умов праці, а також на вирішення розумових задач з використання техніки: а) визначення складу агрегату і особливостей його підготовки до роботи залежно від її виду і умов; б) правильний вибір і застосування необхідних матеріалів, раціональне розміщення їх на полі; в) вибір режиму роботи і напрямку руху агрегату; г) забезпечення продуктивної роботи техніки в заданому режимі; д) забезпечення високої якості виконуваних операцій і утримування техніки у справному стані.
Необхідно підкреслити важливу роль у діяльності тракториста машиніста вміння вирішувати розумові задачі при технічному діагностуванні неполадок у роботі двигуна. Йому доводиться самостійно шукати причини несправностей за зовнішніми ознаками і показаннями приладів. Евристичні задачі тракторист-машиніст вирішує у випадку

 
 

Цікаве

Загрузка...