WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Професіограма маляра-альфрейника - Реферат

Професіограма маляра-альфрейника - Реферат


Реферат на тему:
Професіограма маляра-альфрейника
Маляр-альфрейник - одна з найдавніших професій монументально декоративного мистецтва. Назва професії походить від німецького слова "mahler", що означає "живописець" та і алійського слова "al fresco", яке означає "по свіжому". Словом "аі fresco" у давнину називався вельми поширений вид стінного розпису мінеральними фарбами по свіжій, ще вологій штукатурці. З часом альфрейними роботами почали називати й інші види декоративного живопису.
Маляральфрейник - професія, яка має не тільки давню історію, а й багаті та глибокі художні традиції.
Власне малярні роботи - це оздоблювання дерев'яних відштукатурених і металевих поверхонь різноманітними фарбниками після попередньої підготовки (грунтування, шпаклювання, шліфування). Виконуються малярні роботи після штукатурних у ході остаточної обробки будівель. Таким чином, головний предмет праці маляра - різноманітні покриття (фарби, лаки), які використовуються з метою захисту та естетичного оздоблення поверхонь. Властивості предмета праці маляра не тільки фізикохімічні, технічні, а й естетичні, художні. За предметом праці маляр наближається до живописцяхудожника, а значить, він передусім повинен мати здатність практично відтворювати видиму оком красу. Маляр, як і художник, живе у світі фарб, властивості яких він повинен не тільки добре відчувати і знати, а й створювати, використовуючи відповідні прийоми і методи.
У процесі фарбування, оздоблювання та ремонту поверхонь маляри-альфрейники виконують найрізноманітніші малярно декоративні роботи. Найбільш розповсюдженими є: фактурне оздоблення поверхонь (набризком, левкасами, піском, кришкою); імітаційна підробка під цінні породи дерева (дуб, горіх), під декоративні камені (мармур, лазурит), під шовк, оксамит і т.ін.; оздоблення за трафаретом, аерографія, вітражі; золочення і сріблення; розпис під ліплення; декоративний живопис фреска; орнаментальні розписи, композиції, візерунки.
У малярно декоративних роботах в основному застосовуються такі ж матеріали й інструменти, як і у звичайному малярному оздобленні. Але через підвищені вимоги до якості цих робіт переважають найбільш високоякісні і дорогі матеріали, а з інструментів переважно застосовуються придатні для тонких дрібних робіт.
Найбільше значення у малярно декоративних роботах набувають пігменти (білі, чорні, жовті, червоні, сині, зелені, коричневі), золота фольга, потель і бронза. Із зв'язувальних речовин застосовуються ті ж, що і в звичайній малярній техніці, але вищої якості.
За зовнішнім виглядом фарби у декоративному оздобленні повинні бути чистішими: точніше збігатися з відповідним зразком.
Через високу вартість роботи особливо важливо добиватися максимальної міцності оздоблення.
Типовими інструментами маляра-альфрейника є ніж (для різання щілин), шпателі (гладенькі лопаточки), валики, а також механізовані розпилювачі фарб. Проте основний інструмент у декоративно малярних роботах - пензлі, за розмірами і формою пристосовані до виконання тонких робіт.
Внаслідок багатоопераційності, необхідності технологічних інтервалів між окремими процесами, неможливості механізувати багато складних операцій малярноальфрейні роботи досі залишаються досить трудомісткими і тривалими.
Планування робочого місця маляраальфрейника залежить від фронту професійних робіт, змінюється з їх зміною. Робота може виконуватися як у приміщенні, так і на відкритому повітрі.
Робоча поза в основному постійна: маляр працює стоячи. Але часто йому доводиться працювати на висоті, займаючи незвичні пози, особливо при оздоблюванні стель.
Працюють маляриальфрейники колективно - ланками і бригадами. У складі ланки може бути від 2 до 7 чоловік. Кожний виконує роботу згідно зі своєю кваліфікацією. Така організація праці дає змогу менш досвідченим малярам у ході спільної роботи навчатись у більш кваліфікованих, удосконалювати свої вміння, підвищувати майстерність.
Режим діяльності малярівальфрейників однозмінний, працюють вони вдень. Але робота може виконуватися в різноманітних, іноді складних мікрокліматичних умовах (пари розчинів, фарб тощо).
Комплексні (бригадні) форми організації малярно декоративних робіт ставлять підвищені вимоги до таких особливостей особистості фахівця, як здатність до співробітництва, доброзичливість, витриманість, чесність і принциповість. Творчий настрій, заробіток, задоволення роботою багато в чому залежать від психологічного клімату, який склався у ланці (бригаді).
Працює маляральфрейник згідно з архітектурно-будівельними кресленнями, малюнками, кресленнями декоративного оздоблення будівель. Саме вони і визначають той або інший вид декоративно малярної техніки.
Для того, щоб на хорошому професійному рівні виконувати особливо складні роботи під час фарбування, художнього оздоблювання і
ремонту поверхонь (наприклад, рельєфне і фактурне фарбування, аерографічне оздоблювання, орнаментальний розпис, декоративне лакування, золочення і т.ін.), альфрейник повинен знати види розпису і шрифтів, способи складання трафарету, засоби і прийоми розпису поверхні, правила кольороутворювання і прийоми змішування пігментів з урахуванням їх хімічної взаємодії. І звичайно, він мусить бути обізнаний з будовою і правилами роботи механізмів і приладів, інструментів і пристроїв, які застосовує, а також вміти читати складні графічні матеріали.
Якість роботи маляра-альфрейника і можливості підвищення його кваліфікації залежать не тільки від його знань. Значною мірою вони визначаються деякими психофізіологічними особливостями його особистості.
Основним завданням кольорового оздоблення об'єкта є підбір найбільш гармонійного і красивого сполучення фарб, їх відтінків, правильне виготовлення фарбового складу. Недотримання гармонії кольорів, погане їх поєднання справляють відштовхуюче враження на глядача, "ріжуть око". Гармонійний підбір кольорів вимагає від альфрейника не тільки знання законів змішування фарб, а й високо розвиненого художнього смаку, хорошої пам'яті на кольорові відтінки (а їх безліч), правильного сприймання кольорів. Майстер альфрейних робіт з розвинутим естетичним почуттям кольору завжди відчуває неспокій, коли бачить неохайне пофарбування або дисгармонійно підібрані фарби. Значну допомогу у підборі кольорів може подати вивчення теоретичних основ кольоробачення - спеціальної галузі знань про властивості і сполучення кольорів, а також систематичне вивчення творів мистецтва і зразків оздоблення.
Якість і продуктивність праці маляра-альфрейника значною мірою залежать від рівня розвитку функцій зорового і рухового аналізаторів. Робота альфрейника відбувається при постійному зоровому контролі як підготовчих, так і основних процесів, що вимагає високої здатності до зорового розрізнення. Так, для виготовлення розчинів і шпаклівки потрібно вміти підібрати необхідну ступінь гущини, яка відповідає умовам роботи і призначенню фарбованої поверхні. Гущина розчину визначається на око - за виглядомструменя, що стікає. Під час ґрунтування оліфою треба стежити, щоб на поверхні не залишалося пропусків або нерівностей, оскільки на цих місцях утворюється плівка, що перешкоджає одержанню рівної
поверхні. Гострота зорового розрізнення потрібна у контролі стану і ходу обробки поверхні (шерехатості, подряпини, вм'ятини, нерівності тощо). Дуже важливу роль у роботі альфрейника відіграють різноманітні види окоміру: лінійний, необхідний для оцінки паралельності ліній (наприклад, при витягуванні філенок); площинний, потрібний для співвіднесення величини поверхні та кількості необхідних для її покриття матеріалів - оліфи,

 
 

Цікаве

Загрузка...