WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Тести - Реферат

Тести - Реферат

увічливопопросити повторити його.
7. Щоб вас поважали, не дозволяйте кепкувати над собою.
8. Якщо людина дотепна і ви відчуваєте її переваги у справі, поверніть розмову в русло, де ви сильніші.
9. Увійшовши в колектив, підтримуйте його наміри, але, якщо ви цікава особистість, то задля перспективи нових контактів внесіть свій свіжий струмінь.
10. Будьте доброзичливі, допомагайте друзям, просто людям, тому що добро сіє добро.
11. Прагніть до таких взаємин, при яких ви не будете залежати від когось, але будете корисним.
12. Намагайтеся проявляти свої найкращі якості, бо те, що не є цінним, ніколи не дістане схвалення інших.
13. Якщо ви відмовляєте приятелю, то знайдіть вагому причину, бо друзі хочуть, щоб ваші вчинки відповідали їхній зацікавленості.
14. Коли в дискусії ви маєте рацію, не прагніть багато разів про це нагадувати.
Окремо підрахуйте відповіді "так" і "ні".
7 пунктів, оцінені "так" і 7 пунктів, оцінені "ні" - норма. Відхи-лення в той чи інший бік - негативний стан, що потребує аналізу. Досить влучно з цього приводу говорив Л. Толстой:
"Мета життя будь-якої людини одна: удосконалення в добрі, то-му потрібні такі знання, які ведуть до злагоди".
292
КУЛЬТУРА ділового
СПІЛКУВАННЯ. ТРЕНІНГ "ТЕХНІКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ"
Єдина справжня розкіш -
це розкіш людського спілкування.
А. де Сент-Екзюпері
Сьогодні на теренах України її громадяни будують демократичне суспільство. Якщо ж ми хочемо жити в сильній, незалежній державі, бути корисними, духовно багатими людьми, то повинні усвідомити, що наше суспільство складається з "Я", "Ти", "Ми".
Суспільство - це окремі особистості, а кожна з них, як писав великий Шекспір, це цілий світ - унікальний і неповторний, проте цей світ перебуває в русі, в динамічних змінах, про які ми довідуємося через спілкування та діяльність. Спілкування є основним засобом передачі форми культури й інформації, комунікативного впливу людей один на одного. Тому процес спілкування повинен окультурюватися.
Культура спілкування не має меж і кордонів, вона формується і поглиблюється, змінюється поколіннями людей. Характер культури спілкування в суспільстві впливає на всі сфери суспільного життя, тому нагальна потреба її вивчати, утверджувати в систему людської практики та життєдіяльності. "Особливості людей не входять готовими в цей світ, а є продуктом культури й обставин, як і спадковості", - писав свого часу К. Ламонт (Ламонт К. Иллюзия бессмертия. - М., 1991. -С. 100).
Кожен етнос за період писаної історії залишив своїм нащадкам певний досвід культури спілкування. Наші пращури теж зоставили
нам в історичних джерелах такий досвід. Процес ділового спілкування був вагомою частиною їхнього життя, через нього вони доходили згоди, п'ятнадцять віків правили через віче, де "всяк міг слово сказати", і це було благом. Такими найвідоміїпими пам'ятками культури спілкування того часу є "Слово про закон і благодать" першого митрополита Київської Русі Іларіона, "Слово в новий тиждень після паски" оратора і мислителя Кирила Туровського.
Поважний мислитель Василь Великий виклав уже справжню програму культури спілкування й поведінки. Він писав: "Будь добрим з другом, ласкавим зі слугою, не злопам'ятним до зухвалих, людинолюбним до смиренних, утішай нещасних, відвідуй хворих, зовсім ні до кого не стався презирливо, вітай з приємністю, відповідай зі світлим обличчям, до всіх будь прихильним, доступним, не хвалися сам, не змушуй інших говорити про тебе, приховуй, скільки можеш, свої переваги, а в гріхах сам себе звинувачуй та не чекай звинувачень від інших. Не будь тяжким у виговоріннях, звинувачуй не скоро і не з пристрасним рухом, бо це ознака зарозумілості, не засуджуй за малозначуще, ніби ти сам суворий праведник ..." (Сагач Г. М. Золотослів. - К., 1993. - С 149).
Мудрі настанови дав своєму та прийдешнім поколінням молодих Володимир Мономах. У його повчанні знаходимо: "...мати душу чисту та непорочну, тіло худе, бесіду лагідну і дотриману слова Господнього ... при старших мовчати, мудрих слухати, старшим коритись, з рівними собі і молодшими в любові перебувати, без лукавого умислу бесідуючи, а більше вдумуватися, не шаленіти словом, не засуджувати мовою, небагато сміятися, соромитися старших; ...поводитися благочестиво, навчити очима управлінню, тілу підкорянню, думці чистоту дотримувати, спонукаючи себе до добрих справ...; не забувати того доброго, що ви вмієте, а чого не вмієте, тому навчайтесь; ...кожної людини не пропустіть, не привітавши її і не подарувавши їй добре слово..." (Сагач Г. М. Золотослів. - К., 1993. - С. 194).
Феофан Прокопович, учений, викладач Києво-Могилянської академії, доводив, що за допомогою слова й мистецтва спілкування можна впливати на людей і переконувати їх. Великий учень і філософ Києво-Могилянської академії Григорій Сковорода стверджував, що "головне - пізнати в собі справжню людину".
Думки про людину, її відносини з довкіллям посідають важливе місце в спадщині Тараса Шевченка. Відображенням психічного стану
людини було слово. Про це він писав: "Ну що б, здавалося, слова... Слова та голос - більш нічого, а серце б'ється - ожива, як їх почуєш!" (Шевченко Т. Г. Ну що б, здавалося, слова... / Твори: У 5 т. - К., 1984. - С 83).
Психологічно-педагогічна наука про спілкування. На початку XX ст. до проблеми спілкування починають звертатися як зарубіжні, так і вітчизняні вчені. Популярними стали поради американського вченого Д. Карнеги, вони допомагають діловим людям. Одним із перших у світовій психології психологічні механізми впливу на людей описав наш вітчизняний вчений В. М. Бехтерев. Велика роль відводиться спілкуванню в концепції вищих психічних функцій Л. С Виготського. Його концепція про "зону найближчого розвитку" широко використовується психологами різних країн для постановки й вивчення проблем культури спілкування.
Теоретико-практичний внесок у вивчення і популяризацію проблем пізнання суті спілкування зробили відомі педагоги України
A. С. Макаренко та В. А. Сухомлинський.
А. С. Макаренко працював над проблемами техніки педагогіки, а
B. А. Сухомлинський - яскравий представник гуманістичної педагогіки, де проблеми спілкування знайшли своє психо лого-педагогічне осмислення. Гуманістична психологія, що виникла в 60-ті роки XIX ст. в США під керівництвом Р. Мея, А. Маслоу та К. Роджерса, нині переживає відродження у зв'язку з потребами гуманізації суспільства. Вона стала привабливою для тих, хто виявляє економічний інтерес та прагне до політичної влади, бо довела, що будь-яка думка розділяє, принижує або стимулює людей, а це ставить на порядок денний проблеми формування культури ділового спілкування.
Якщо спілкування - це потреба особистості й умова її життєдіяльності, то чому після взаємодії виникає невдоволення собою та іншими? Причин багато, проте основні серед них такі:
o проблема культури

 
 

Цікаве

Загрузка...