WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Керівник, управлінець і конфлікт - Реферат

Керівник, управлінець і конфлікт - Реферат


Реферат на тему:
Керівник, управлінець і конфлікт
Проблеми конфліктів існують завжди. Французький соціолог Бенат Гурней стверджує: "Ми всі хотіли б жити безконфліктно, проте це абсурд!" Приблизно так висловився Генрі Форд (молодший): "Якби управлінці навчилися вирішувати конфлікти, то це дало б змогу знизити собівартість автомобіля більше ніж за 25 років технічних переоснащень". Щоб жити творчо, пошуково, проблемно, але безконфліктно, потрібно навчитися робити сигнальну інформацію контролю для себе, колективу, країни шляхом вивчення громадської думки, читання лекцій, проведення бесід, психотренінгів, гри-контролю тощо.
Тому ми й ставимо перед собою завдання вивчати конфлікти, пізнавати їхні причини, суть, динаміку та знаходити шляхи, форми, методи попередження й розв'язання конфліктів у системі управлінських відносин та управлінських рішень. Такою повинна бути думка керівника, управлінця будь-якого рангу.
Чутки про керівника колективу
Феномен "чуток" на рівні буденних стосунків існував завжди. К. Юнг свого часу говорив про них як про прояви колективного несвідомого, як певні прояви архетипових феноменів. Чутка - це спілкування натовпу. У політичній психології його називають самотрансляційним. У конфліктологічній та філософській літературі під поняттям "чутка" розуміють інформацію, джерела якої неофіційні та достовірність якої не встановлено. Інформація чуток бажана натовпу, чутки бувають об'єктивними, частково об'єктивними та необ'єктивними. Як твердять психоаналітики, чутка фіксує інформацію, яку замовчують, але частина її "споглядає" або ж хоче подати для "роздуму" іншим. Чутки певною мірою дають сигнали про стан справ, вони є своєрідним доповненням до громадської думки.
У системі політико-управлінської діяльності до чуток слід прислуховуватись, але оцінювати з позицій "здорового глузду". Проілюструємо цей феномен з позицій оцінки через "чутки" про ефективність кар'єри управлінця, керівника підрозділу тощо. Підлеглі, члени колективу завжди спостерігають за своїми керівниками самостійно й оцінюють їхні дії теж через "чутки". Зокрема, звертаючи увагу на керівника як на елітарну особистість, прагнуть переконатися, який насправді є керівник колективу, управлінець. Підлеглі-"спостерігачі" найчастіше зосереджуються на "пікових ситуаціях", а саме:
o коли керівник починає свою кар'єру з бажання отримати не показники в роботі, а добру платню при скромній віддачі;
o коли невдаха-керівник боляче переживає відсутність символів своєї влади: робочого стола, кабінету, машини, навіть таблички на дверях. Американські психологи, соціологи (М. Мескон, М. Альберт, X. Хедоурі) вважають, що другорядні, зовнішні символи відтіснили на другий план основне - знання, уміння керувати, утвердження себе в дії;
o коли керівник не вміє подати своїх людей, не творить іміджу колективу, яким керує;
o коли керівник ховає свою некомпетентність за пихою, виявляє бундючність;
o коли керівник бездуховний, не служить взірцем у сімейних і професійних стосунках;
o якщо керівник боїться "своєї тіні", не вміє зауважити, похвалити, захистити людину;
o коли керівник не вміє порадити и не хоче захистити членів колективу тощо.
Усе це щодня є предметом для чуток, особливо, коли з'являються конфліктогени. Тому управлінець-особистість має постійно зважати на те, що він перебуває "у полі зору". Чутки - емпіричне джерело іміджу кожного, тому про інформацію в них доцільно знати й відповідно реагувати.
Помилкові дії управлінця, керівника, що викликають конфліктність
Сидіти в керівному кріслі - це одне, а бути керівником - це зовсім інше! Народна мудрість
Помилкових дій безліч, але конфліктологи називають такі основні напрями помилкових дій:
o порушення службової етики;
o порушення службового законодавства;
o несправедлива, неповноцінна оцінка керівником підлеглого й членів колективу;
o некомпетентність професійна та управлінська тощо.
Порушення службової етики
Існують такі види нетактовності:
o вияви грубості, пихатості, неповаги до підлеглих;
o невиконання обіцянок;
o нетерпимість до думок підлеглих, які відрізняються від думок керівника;
o утиск критики;
o зневажання прав підлеглих;
o привласнення заслуг окремих членів колективу;
o зловживання службовим становищем у корисливих цілях;
o доручення роботи "через голову" безпосереднього начальника виконавця;
o приховування інформації від членів колективу;
o невитриманість (неврози керівника, управлінця негативно впливають на колектив);
o критика, зауваження (грубого порядку), що принижує людину;
o свідоме провокування конфлікту між підлеглими;
o різні інтриги в колективі тощо.
Порушення службового законодавства
У демократичному суспільстві всі мають працювати в межах правового поля й набувати певного рівня правової культури, інакше це призводить до конфліктних ситуацій. На етапі державотворення в Україні закони ще непродумані відповідно до потреб сьогодення, через що і спостерігається значна кількість правопорушень. Вони викликані як суб'єктивними, так і об'єктивними чинниками. Керівник колективу повинен бути сам законослухняним і мати відповідний рівень правової культури залежно від профілю установи, якою керує.
Несправедлива оцінка підлеглих - конфліктогенний чинник у

 
 

Цікаве

Загрузка...