WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Дослідження трудових конфліктів (пошукова робота) - Реферат

Дослідження трудових конфліктів (пошукова робота) - Реферат

2000 р. більше всього колективних трудових суперечок виникло у західних областях України, на які поширюється діяльність Західного відділення НСПП (Закарпатська, Чернівецька, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненська, Волинська області) - 63, або 35,80% від загальної кількості. Зокрема, у Рівненській - 10, або 5,68%; Тернопільській - 9, або 5,11%; Івано-Франківській та Львівській областях - 8 випадків, або 4,55%.
Південне відділення НСПП, діяльність якого охоплює Автономну Республіку Крим, Запорізьку, Миколаївську, Одеську, Херсонську області, протягом півріччя зафіксувало, взяло під контроль та сприяє вирішенню значної кількості суперечок.
На розгляді центрального апарату НСПП у першому півріччі 2000 р. знаходилося 436 суперечок. Диференціація загальної кількості цих суперечок по регіонах була такою:
o Центральне відділення НСПП (м. Київ, Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Черкаська області) - 85 суперечок (18,44% від загальної кількості);
o Західне відділення НСПП (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області) - 183 суперечки (39,70%);
o Північне відділення НСПП (Полтавська, Сумська, Харківська, Чернігівська області) - 66 суперечок (14,32%);
o Східне відділення НСПП (Донецька, Луганська, Дніпропетровська області) - 63 суперечки (13,67%);
o Південне відділення НСПП (Автономна Республіка Крим, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області) - 39 суперечок (22,16%).
Серед галузей, де в першому півріччі 2000 p., як і в попередні періоди, трудові колективи часто ставали учасниками колективних трудових суперечок (конфліктів), слід відзначити: житлово-комунальне господарство (60 суперечок - 13,02%), сільське господарство (42 суперечки - 9,11%), транспорт (30 суперечок - 6,51%), освіта (28 суперечок - 6,07%), будівництво (21 суперечка - 4,56%). Порівняно з початком 2001 р. помітно зросла конфліктність у трудових колективах вугільної промисловості (з 3,6% до 6,0%), житлово-комунального господарства (з 6,4% до 13,0%). Як численні за кількістю учасників і охопленням регіонів слід охарактеризувати колективні трудові суперечки (конфлікти) шахтарів, енергетиків, працівників газового господарства, вчителів. В умовах невирішення однотипних соціально-економічних та соціально-трудових проблем у багатьох галузях господарства позитивне вирішення питань в одній галузі стає додатковим стимулом для активізації соціальних виступів трудових колективів в інших галузях (зокрема щодо погашення заборгованості по заробітній платі).
Аналіз характеру вимог найманих працівників, висунутих ними у суперечках (конфліктах), показує, що при збільшенні числа суперечок на 20 випадків кількість вимог зросла на 143 (20,8%). На 1 липня 2000 р. у 461 колективній трудовій суперечці (конфлікті) найманими працівниками було висунуто 831 вимогу. За змістом ці вимоги можна диференціювати так:
o встановлення нових чи зміна існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту - 53 (6,38%);
o укладання чи зміна колективного договору, угоди - 21 (2,53%);
o виконання колективного договору, угоди - 138 (16,61%);
o невиконання вимог законодавства про працю - 619 (74,49%).
Найбільшу питому вагу серед вимог у суперечках (конфліктах) на 2001 р. складали (у порядку зменшення кількості) вимоги відносно:
o невиконання чинного законодавства про працю в пунктах щодо оплати праці - 553 вимоги (66,55%);
o невиконання колективних договорів, угоди про пункти щодо оплати праці -112 (13,48%);
o заборгованості по заробітній платі, своєчасності її виплати - 111 (13,37%);
o організації виробництва та праці - 40 (4,81%);
o гарантій та компенсації (пільги) - 21 (2,53%).
У лютому-березні 2000 р. НСПП вивчила стан і підготувала прогноз соціально-трудових відносин в галузі освіти та науки, де працюють 1,7 млн осіб, виходячи з того, що тут останніми роками відзначалися напруженість, конфліктність.
Так, колективну трудову суперечку на галузевому рівні було зафіксовано між профспілкою працівників освіти і науки та Міністерством освіти і науки України. У 1998 р. страйкували працівники 666 організацій освіти, у 1999 р. - 216. Зафіксовано 27 суперечок у галузі освіти, 5 - науки. Близько 80% вимог освітян у суперечках, конфліктах, страйках стосувалися ліквідації заборгованості та своєчасної виплати поточної заробітної плати. Результати аналізу та рекомендації НСПП з цього питання було направлено до Адміністрації Президента України (3 квітня 2000 р. № 01-01/06) і до Кабінету Міністрів України (3 квітня 2000 р. № 03-01/17). Виконання доручення віце-прем'єр-міністра України у поєднанні з цим документом дозволило в низці регіонів зменшити заборгованість по заробітній платі вчителям.
Домінування протягом півтора року 40 різноманітних вимог, що стосуються своєчасної виплати і ліквідації заборгованості із заробітної плати (91,1%), доводить, що нерозв'язання цього питання є основним чинником нестабільності в трудових колективах, а проведені на місцях заходи щодо нормалізації ситуації поки що є реагуванням на наслідки, а не на причини цих негативних явищ.
Серед об'єктивних причин нещодавніх конфліктів є недостатнє фінансування відповідних витрат бюджетних установ, організацій; недостатнє фінансування з дотацій, субсидій, передбачених законодавчими і нормативно-правовими актами для відшкодування фінансових витрат підприємств (у 8 областях західного регіону тільки з цієї причинивиникли 32 колективні трудові суперечки, або 21% від загальної кількості суперечок у регіоні); значні обсяги кредиторської та дебіторської заборгованостей; криза неплатежів; недосконала податкова політика; слабка наповненість місцевих бюджетів та ін. Групу суб'єктивних причин виникнення колективних трудових суперечок (конфліктів) складають небажання окремих власників вчасно реагувати на вимоги найманих працівників і вирішувати колективні трудові суперечки (конфлікти) шляхом проведення примирливих процедур; нереагування адміністрацій окремих підприємств, установ, організацій на вимоги найманих працівників у передконфліктний період; нехтування їхніми інтересами та правами з боку керівників, небажання останніх вжити дійових заходів з попередження виникнення конфлікту; невиконання чи лише часткове виконання власником (представником власника) попередніх угод з найманими працівниками; невиконання керівниками різного рівня графіків погашення заборгованості по заробітній платі й ін. Через об'єктивні і суб'єктивні причини у багатьох випадках, як наслідок, широко впроваджується практика надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати за ініціативи адміністрації, застосовується зайнятість у режимі неповного робочого дня, тижня.
Як результат реалізації НСПП комплексу заходів (забезпечення взаємодії сторін суперечки, організація примирливо-переговорних процедур, правових консультацій сторін, роз'яснень, рекомендацій, правового супроводу і контролю за виконанням рішень примирливих комісій, трудових арбітражів, забезпечення сторін відповідною нормативно-правовою базою), - з 461 колективної трудової суперечки вдалося вирішити до моменту офіційної реєстрації 96 суперечок (20,82% від загальної кількості), в результаті примирливих процедур - 12 (2,60%); знаходилося у стадії вирішення (вирішувалося) - 176 суперечок (38,18%), на стадії розгляду - 177 (38,39%) суперечок. З 831 вимоги, що було висунуто під час

 
 

Цікаве

Загрузка...